קרן מוצרי, צילום: מקסים ריידר

חוגגים יום הולדת 339 לבאך בתל אביב

תל אביב מצטרפת לשלל אירועים בערים המרכזיות ברחבי העולם עם "פסטיבל באך השמיני": שבוע גדוש ביצירתו של ענק המוזיקה המערבית יוהן סבסטיאן באך, בהשתתפות סולנים המגיעים במיוחד לישראל ומביעים בה תמיכה חד-משמעית בתקופה מורכבת זו

פסטיבל באך מעמיד את תל אביב בשורה אחת עם ערים מרכזיות בעולם המציינות בחודש מרץ את הולדת המלחין הדגול, יוהן סבסטיאן באך, בקונצרטים ובאירועים מגוונים. הפסטיבל, שמופק זו השנה השמינית ע"י תזמורת הבארוק ירושלים, חושף את הציבור בישראל לאספקטים מסקרנים ביצירותיו ולהשפעותיו על המוזיקה המערבית כולה – זאת, בשלל קונצרטים ואירועים מיוחדים בהשתתפות מוזיקאים אורחים מהארץ והעולם לצד אירועים חינמיים לקהל הרחב, בהם תערוכה מיוחדת ממוזיאון בית באך באייזנך, גרמניה.

הפסטיבל שב ומתקיים גם השנה סמוך לתאריך הולדתו של באך, 339 שנים אחורה. תוכנית הפסטיבל תכלול מבטים חדשים על המלחין, חייו וסביבתו ותעניק הצצה אל עולמו של סבסטיאן – שבו המוזיקה הצליחה להוציא את נפש המאזינים מכבלי המציאות היומיומית, העלתה אותה לגבהים חדשים והביאה נחמה, ברכה ואושר ללא תנאים באמצעים בין אישיים.

בין ה-18 ל-23 במרץ השנה, תעלה תזמורת הבארוק ירושלים את המהדורה השמינית של פסטיבל באך – אירוע דגל שנתי שמביא אל הבמות את מיטב יצירתו של גדול מלחיני הבארוק, י.ס. באך לצד המוזיקה של המלחינים שהשפיעו עליו, המלחינים שהוא השפיע עליהם ושל המוסיקאים העכשוויים שהשפעתו  על יצירתם ברורה. לרגל הפסטיבל יגיעו לישראל שלל אמנים מעולים מרחבי העולם, בהם המנצח פול גודווין והזמרים היימיש מקלרן (אנגליה), ריכרד רש (גרמניה), וקרן מוצרי (הולנד-ישראל). אלו יחברו לטובי המוסיקאים בישראל – נגנים מתזמורת הבארוק ירושלים, מקהלת אודיאנה, סולנים/ות והרכבים מרחבי הארץ ועוד.

במרכז הפסטיבל: קונצרט  עתיר הוד והדר ומרובה נגנים וזמרים, בו שתי קנטטות מרוממות נפש המתאימות לאירועים נוצצים: "הדהדו נא בתופיכם! צלצלו נא בחצוצרות!" ו"הבה, צליל הומה של חצוצרות מלאות חיים". הן בעצם כמעט הקרובות ביותר בסגנון לז'אנר האופרה – דרמה במוזיקה. עוד יעלו קונצרטים קאמריים, בהם מיצירותיו הווקאליות והכליות של באך, של קודמיו ושל בני זמנו, ואף יעלה מופע בארוקי-ג'אז של הפסנתרן הווירטואוז עמרי מור, שיציג את פרשנויותיו ליצירות באך לצד מוסיקה מקורית.

הפסטיבל יתקיים במתחם ימק"א הבינלאומית בירושלים, בכנסייה הסקוטית שבירושלים, באולם צוקר שבתל אביב, באולם סלע שברחובות ובאולם רפפורט שבחיפה.
18-23 מרץ, ירושלים, תל אביב, חיפה ורחובות, פרטים באתר תזמורת הבארוק ירושלים https://www.jbo.co.il/

תזמורת הבארוק ירושלים, צילום: יח"צ

פסטיבל באך 2024 – התכנית המלאה:

ימי ג'-ו' 19-22.3.24 | "בתופים וחצוצרות" – הקנטטות הגדולות של באך

כמיטב מסורת הפסטיבל, תזמורת הבארוק ירושלים תפגיש יצירות מופת פרי עטו של באך עם צמרת המבצעים בעולם הבארוק ועם הקהל בירושלים, חיפה, רחובות ותל אביב. הקונצרט יבוצע ע"י הרכב רחב מימדים המונה 30 מבצעות ומבצעים בניצוחו של פול גודווין (אנגליה) ובהשתתפות סולנים מהארץ ומהעולם בהם: קרן מוצרי (סופרן, הולנד-ישראל), היימיש מקלרן (אלט, אנגליה), ריכרד רש (טנור, גרמניה) וגיא פלץ (בס).  ההרכב הכילי יכלול מיתרים וחלילים, אבובים ובסונים, עוגב וכמובן: חצוצרות וטימפני –  אשר יפיקו צליל אדיר ומרהיב.

במרכז התכנית – שתי קנטטות חילוניות חגיגיות, מהקרובות ברפרטואר של באך  לז'אנר האופרה – "הדהדו נא בתופיכם! צלצלו נא בחצוצרות!" (ר"יב 214) ו"הבה, צליל הומה של חצוצרות מלאות חיים" (רי"ב 207a). הן נכתבו לאירוע חגיגי אחר, את הזוהר שבהם מדגישות החצוצרות בתפקידים וירטואוזים ויפים במיוחד, לצד כלי נשיפה נוספים וכלי הקשה. בין שתי הקנטטות נבצע מבחר של קטעים כליים (בהם פרקי פתיחה גרנדיוזים) מתוך קנטטות אחרות מאת באך, לרבות אלה מאורטורית חג הפסחא. יחדיו ניצור על הבמה חוויה "באכית" מרגשת וסוערת.

תזמורת הבארוק ירושלים

פול גודווין (אנגליה) | מנצח

קרן מוצרי (הולנד-ישראל)| סופרן

היימיש מקלרן (אנגליה) | אלט

ריכרד רש (גרמניה)| טנור

גיא פלץ (ישראל) | באס

זמרי מקהלה:

נעמי בורלא-לוי, סופרן; דורין ססין, אלט; ג'מיל פרייג', טנור; רועי ויץ, בס

 

רחובות | ג' 19.3.24 בשעה 20:00 | אולם סלע (מכון וייצמן)

ירושלים | ד' 20.3.24 בשעה 20:00 | אודיטוריום ימקא הבינלאומית

חיפה | ה' 21.3.24 בשעה 20:00 | אולם רפפורט

תל אביב | ו' 22.3.24 בשעה 13:00 | אולם צוקר (היכל התרבות)

מחירים: מלא – 180 ₪, אזרח ותיק ובעלי תעודת נכה – עד 135 ₪, עד גיל 35 – 40 ₪.

 

יום ג' 19.3.24 | "הסנדק"  – אנסמבל "תל אביב בארוק ועוד"

תוכנית קאמרית אשר תציג את יצירותיו של יוהן סבסטיאן באך  לעומת אלו של גאורג פיליפ טלמן, אשר נכנס לחיק משפחת באך – כסנדק לבנו השני של סבסטיאן.

אנסמבל "תל אביב בארוק ועוד" מורכב מהחלילתניות הנודעות בארץ דרורה ברוק ועדית פז ומנגנית הצ'מבלו הבכירה מרינה מינקין.

 

ירושלים | שלישי 19.3.24 בשעה 20:00 | ימקא הבינלאומית – אולם הכנסים

מחירים: מלא – 80 ₪, אזרח ותיק ובעלי תעודת נכה – 70 ₪, עד גיל 35 – 40 ₪.

 

יום ה' 21.3.24 | הפסנתרן עומרי מור ברסיטל מיוחד

הפסנתרן והיוצר עומרי מור במסע מוסיקלי מפתיע ומרתק – מבאך דרך גרשווין עד למוסיקה מקורית שמושפעת מג'אז, מוסיקת עולם ועוד.

 

חמישי 21.3.24 בשעה 20:00 | אודיטוריום ימקא הבילאומית, ירושלים

מחירים: מלא – 80 ₪, אזרח ותיק ובעלי תעודת נכה – 70 ₪, עד גיל 35 – 40 ₪.

 

שבת 23.3.24 בשעה 12:00 | לֹא אֶעֶזְבֶךָּ – מקהלת אודיאנה וסולני תזמורת הבארוק ירושלים

מוטטים מאת באך לצד יצירות של יוהן מיכאל באך, שיין, מונטוורדי וגם: בכורה ליצירה מאת איתן שטיינברג. בביצוע זמרי מקהלת אודיאנה בניצוחה של ענת אהרוני ונגני תזמורת הבארוק ירושלים.

שבת 23.3.24 בשעה 12:00 | הכנסייה הסקוטית סנט אנדרוז, ירושלים

מחירים: מלא – 90 ₪, אזרח ותיק ובעלי תעודת נכה – 75 ₪

 

מוצ"ש 23.3.24 בשעה 20:00 | "מִי לִי בַשָּׁמָיִם" – קונצרט סיום הפסטיבל:

זמר הטנור הגרמני ריכרד רש יציג יחד עם נגני התזמורת מבחר אישי של יצירות חדורות רוחניות ויופי עילאי מאת מלחינים גרמניים מהדור שקדם לבאך: בוקסטהודה, מתסון, ברונס, שמלצר ואחרים. השורשים האמיתיים והעמוקים מהם ניזונה המוסיקה של באך.

 

מוצ"ש 23.3.24 בשעה 20:00 | ימקא הבינלאומית – אולם הכנסים, ירושלים

מחירים: מלא – עד 100 ₪, אזרח ותיק ובעלי תעודת נכה – עד 90 ₪, עד גיל 35 – 40 ₪.

 

שבוע הפסטיבל 17-23.3.24 | "קנטור ומנהל מוזיקלי – הקנטטות החילונית של באך"

תערוכה מקורית ממוזיאון בית באך באייזנך (גרמניה) – הכניסה חופשית!

אכסדרת מלון שלושת הקשתות (ימק"א הבינלאומית), דוד המלך 26 ירושלים


לפרטים נוספים ורכישת כרטיסים:

www.jbo.co.il

*6119 או 02-6715888

jbo@jbo.co.il

פסטיבל באך בירושלים השמיני מתקיים הודות לתמיכת משרד התרבות, עיריית ירושלים, בית באך מאייזנאך ותורמים פרטיים.

הפסטיבל מתקיים בשיתוף פעולה עם כאן קול המוסיקה, החוג למוסיקה קאמרית בחיפה, ימקא הבינלאומית ירושלים והיכל התרבות ע"ש צ'רלס ברונפמן בתל אביב.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

כתבות נוספות

ראשי

עושה גלים בין הדפים

השבוע נסקור סדרת ספרים לנוער שנועדה להשמיע את קולם של ילדים הסובלים מהפרעות שכיחות, ספר ילדים המלמד על ערכים טובים לחיים באמצעות דמות חמודה של

קרא עוד »