שלושת הספרים בסדרה לנוער "בשם הילד", מאת ד"ר עודדה פלד

עושה גלים בין הדפים

השבוע נסקור סדרת ספרים לנוער שנועדה להשמיע את קולם של ילדים הסובלים מהפרעות שכיחות, ספר ילדים המלמד על ערכים טובים לחיים באמצעות דמות חמודה של כלב, וספר שירה המהווה מעין יומן מסע ביוגרפי, נפשי ותרבותי המערבל זמנים וחוויות, זיכרונות כואבים ואימה קיומית

 

"בשם הילד" – סדרת ספרי הילדים והנוער (בהוצאה עצמית) / מאת ד"ר עודדה פלד

"הייתי רוצה שבאמת זה יהיה בכוונה,
לפחות הייתי יודע שיש לי שליטה!
אבל זה קורה כשאני לא רוצה,
באסה של ממש, באסה!
אבל זה מה שיוצא!
כולם כועסים ואינם מבינים,
הם לא מכילים ובכלל לא עוזרים,
הם רק מבקרים ותמיד בי פוגעים.
הם מצביעים ומאשימים".
(מתוך "הפרעת קשב בחרוזים", עמ' 24)

"בשם הילד" היא סדרה חדשה של ספרי ילדים ונוער מאת ד"ר עודדה פלד, שנועדה להשמיע את קולם של ילדים הסובלים מהפרעות שכיחות המשליכות על התנהלותם, תפקודם, איכות חייהם ועל התפתחות אישיותם ודפוסי התמודדותם בחיי היומיום ובהמשך בחייהם הבוגרים. ילדים ובני נוער הם "לוחמי חיים", המתמודדים עם קושי וחשים בלתי מובנים ולא פעם מואשמים וכואבים.

דרך שלושת ספרים בסדרה זו מצליחה הסופרת להיות שופר לילדים מטופלים, שכל מה שהם רצו היה הבנה, הכלה והקשבה וכל מה שהם היו זקוקים לו היו תמיכה נכונה והכרה. שלושת הספרים בסדרה כתובים בגוף ראשון ובחרוזים, עם פונט של כתב יד ועם איורים יוצאי דופן שאיירה ד"ר עודדה פלד. כל ספר מציג מצבים והשלכותיהם, כשבדבריו של הילד הוא שוזר הסברים והגדרות, מתאר ומעביר את האופן בו הוא חווה את הקושי ואיך הוא מרגיש, מה עובר עליו וכיצד הוא חש את תגובות הסובבים, לצד דרכים להתמודד וכלים להעצמת תחושת ה"יש".

הסדרה מיועדת גם להורים ולמורים, על מנת שיבינו מה עוברים הילדים, וכוללת שלושה ספרים:
הפרעות בחרוזים – ספר המתייחס לשתי הפרעות התפתחותיות שכיחות: דיסלקציה והפרעת קשב ובו מתאר הילד את מה כל מה שמתרחש איתו וסביבו ואת הגילוי והאבחון, תוך שהוא מסביר מהויות לגבי דרך הביטוי של הקושי וההשלכות על דימויו העצמי, האינטראקציה שלו עם הסביבה, חיפוש הפיתרונות ודרכי המוצא.
דיסקלקוליה בחרוזים – הספר מתייחס להפרעה ביכולת למידת החשבון, תיאור עולמו של ילד המתקשה להתמודד עם כמות, גודל ומספר לצד חוזקותיו בכל תחום אחר, על התסכול, החשש, ההתמודדות וקרן האור.
מצאתי את ה- B אסט B אדי שלי – הספר מוקדש לילדים אמיצים, מוחרמים ומחרימים הרוצים לזקק את החיים, עוסק בחרמות ודחייה חברתית, ואף מציע דרכים להתמודדות וכלים להורים ומורים לתמיכת התהליך.

ד"ר עודדה פלד היא מומחית לפסיכולוגיה שיקומית ולפסיכולוגיה התפתחותית ומטפלת באומנויות. היא עוסקת בנוירופסיכולוגיה בגישה אינטגרטיבית ובעלת "המרכז לטיפול אינטגרטיבי" סניף מכבים. היא עבדה כפסיכולוגית, כיועצת ובהדרכה לצוות במרכז שיקום נוער תל אביב יפו ובמכון פויירשטיין בירושלים, לימדה והעבירה קורסים בסמינר הקיבוצים, במכון נגיד בירושלים, במכללת "דוד ילין". בעבר לימדה במכון ווינגייט במסגרת הלימודים לתואר שני בחינוך גופני מיוחד ועבדה בבית החולים "הלל יפה" בחדרה ביחידה הנוירולוגית ובבית לווינשטיין בהוד השרון, במחלקת נפגעי ראש. היא מעבירה השתלמויות והדרכות לאנשי מקצוע בתחומים כגון: הפרעות התפתחותיות, דרכי האבחון והטיפול בהן בגישה אינטגרטיבית ושילוב ילדים בעלי שונות במסגרות החינוכיות השונות, משמשת כמנהלת שותפה בעמותה הישראלית לטיפול במשחק, ואף הציגה בכנסים בינלאומיים בתחומי הטיפול המשולב והטיפול במשחק.

 

ספר הילדים "מוזי מציג: על אהבה וערכים אחרים", צילום פרטי

 

מוֹזִי מציג: על אהבה וערכים אחרים (הוצאה עצמית) / מאת מירב גמליאל בושן

"יוֹאָב מְעוֹדֵד אוֹתוֹ לְהַצְלִיחַ כַּמָּה שֶׁיּוֹתֵר,
'אַתָּה בַּדֶּרֶךְ הַנְּכוֹנָה, אֵין צֹרֶךְ לְמַהֵר…'
'אִם צָרִיךְ, אַסְבִּיר לְךָ מֵהַתְחָלָה שׁוּב וָשׁוּב'…
'אֲנִי אוֹהֵב לִרְאוֹת אוֹתְךָ שָׂמֵחַ, זֶה הֲכִי חָשׁוּב!'" (הסיפור "עידוד להצלחה", עמ' 19).

סדרת הספרים החדשה של מירב גמליאל בושן עבור ילדים בכיכובו של מוֹזִי הכלב, בני משפחתו וחבריו הטובים, עושה שימוש בעולם הכלבים על מנת להטמיע בילדים רגשות וערכים טובים לחיים, המופיעים ב-11 סיפורים קצרים בהם מככב מוֹזִי, כלב מאושר וחביב שחי בקיבוץ עם משפחתו האנושית, מוקף בחברים, טבע ואהבה. הספר מוקדש לתומר, בנה של הסופרת, ולאנג'י, הכלבה שלה, "אשר מדי יום מעצימים את חווית האימהות שלי".

הילדים הקוראים בספר או שהוריהם מקריאים להם אותו יאהבו מאוד את דמותו, ויוקסמו מהחרוזים ומהאיורים הצבעוניים ובו זמנית יוכלו לספוג ערכים טובים כגון: אהבה, משפחה, שונות וייחודיות, בריאות, אהבת הטבע, חברות אמת, עידוד להצלחה, עצמאות, אחריות, אומץ לב ואהבת אחים. מסתבר, וזו הגדולה של הספר, שכלבים יכולים ללמד אותנו כל-כך הרבה על אהבה אמיתית, על הבעת רגשות ועל הרגלים חיוביים.

כך למשל, בסיפור על הערך "אהבה" המסר העיקרי שמעבירה הסופרת הוא:
"כלבים נותנים לנו הרבה תמיכה
ומראים את רגשותיהם בלי שמץ מבוכה,
לשמוח לקראתנו הם לעולם לא שוכחים
וממלאים את עולמנו באהבה וחיוכים".

בסיפור על הערך "עצמאות" יש הקבלה מוחשית בין עולמו של הילד לעולמו של הכלב, ולא רק בגלל האיור של הכלב מוֹזִי המציץ מהחלון של החדר ומחכה להורים וליואב שיחזרו הביתה, אלא גם בשל הטקסט המתאר כיצד ההורים בעבודה, יואב בגן ומוזי בסלון שוכב קשוב.
"מגיל צעיר נשאר לבד בבית, למד יפה להסתדר,
ההורים סומכים עליו, הוא מרגיש בטוח ובוגר.
עצמאות היא לא רק יום של חג פעם בשנה,
היא משהו אישי שמפתחים, יופי של תכונה!".

מירב גמליאל בושן, בת 43, מחברת ספר הילדים "מוזי מציג: על אהבה וערכים אחרים". היא נשואה לארנון, פסיכולוג, בן קיבוץ דגניה א', גרים בקיבוץ עם תומר בנם בן הארבע המקסים ועם אנג'י המזונבת, כלבתם המתוקה. היא בעלת תואר ראשון בקולנוע וטלוויזיה באוניברסיטת תל אביב, ועבדה במשך שנים בתחום הקולנוע – בעיקר בשיווק והפצה בינלאומית של סרטים, פורמטים ותכני מדיה אחרים. לפני כ-12 שנים נרשמה ללימודי אילוף וטיפול התנהגותי לכלבים. ומאז לא הפסיקה ללמוד ולהתפתח בתחום – בארץ ובחו"ל, לאלף כלבלבים מתוקים, ללמד סטודנטים לאילוף גישות אילוף מתקדמות, ליזום חוגים לילדים בנושא תקשורת נכונה עם כלבים, להעביר הרצאות על התנהגות כלבים, לכתוב מאמרים למבוגרים וספרים לילדים ולפעול למען השרשת תקשורת חיובית ושותפות אמיתית עם היצור המופלא הזה.

הספר "בסיכון גבוה", מאת פרופ' גד קינר קיסינגר


בסיכון גבוה (הוצאת "ספרא") / מאת פרופ' גד קינר קיסינגר

"בְבֵית הָאָבוֹת פַּחַד יִצְחָק / מֵתוּ הַיּוֹם אַרְבַּע אִמָּהוֹת / שְׁלוֹשָׁה אָבוֹת / שְׁנֵי לוּחוֹת הַבְּרִית קֻרְצְפוּ / בְּאַלְכּוֹגֶ'ל / הִבְטִיחוּ לְהָבִיא … גַּם סֶקְס בְּזּוּם. / אַחֵר./ לא זֶה שֶׁיּוֹנָה ווֹלָךָ בִּקְּשָׁה (מתוך השיר "סקס אחר. עדכון" מהספר "בסיכון גבוה").

ספר שיריו השמיני של פרופסור גד קינר קיסינגר חושף, דרך רפרורים רבים לתרבות המערב – מהמיתולוגיה היוונית, התנ"ך, הסופרים הקלאסיים, התיאטרון והקולנוע – תמונה טרגית-אירונית של החיים, במיוחד על הרקע הפוליטי של תקופתנו ותקופת הקורונה. הספר כולל 11 שערים שבחיבור שלהם מהווים מעין יומן מסע ביוגרפי, נפשי ותרבותי, המערבל זמנים וחוויות, זיכרונות כואבים, אימה קיומית, ובדק בית נוקב בכל מישורי ההוויה, וגם שעשוע מקברי וגרוטסקי.

בשירים רבים המופיעים בספר עושה המשורר חשבון חיים עם אהובתו שאותיות אהו"י המתפקדות כעיצורים וגם כתנועות מרכיבות את שמה, ומשתמש במילים ובצירופי מילים המאפשרים לו להיות אירוני, מתוחכם ואף לומר דבר והיפוכו באותה אמירה. שירים רבים שלו אינם מסתיימים בנקודה מסיימת, וכך נגרמת לקורא תחושה שהמציאות מהדהדת בשירים אלו, ללא כל תחושה של סיום שמוסיפה רבות במיוחד כאשר בשירים יש אמירה חברתית נוקבת.

בשירים רבים מופיעה ארוטיקה סמויה או גלויה – גברית ונשית. כך למשל, בשיר "אשכים בזמנהוף" כותב קינר על "הרופאה החביבה שבכתה ג' בבית ספר תל חי רחוב / זמנהוף שקלה במסירות אין קץ את אשכינו / לראות שמא ירדו לשבור שבר ולהחליט על / אילו מהביצים תטביע את חותמה סוג א' כדי / לשוב ולעיין בהן ברבות הימים".

גד קינר קיסינגר הוא פרופסור לתיאטרון באוניברסיטת תל אביב, ולשעבר ראש החוג לתיאטרון, דרמטורג, שחקן תיאטרון וקולנוע, במאי, ומתרגם מגרמנית, נורבגית ושבדית. בשנת 2009 הוא זכה בתואר "אביר מדרגה ראשונה של מסדר הכבוד הנורבגי המלכותי" מטעם מלך נורבגיה, האראלד החמישי, על תרומתו לקידום המחזאות הנורבגית בישראל. הוא משמש יו"ר איגוד כללי של סופרים בישראל ונשיא המרכז הישראלי של מכון התיאטרון הבינלאומי. שיריו תורגמו לאנגלית על ידי נתלי פיינשטיין, ופורסמו במספר במות ספרותיות מרכזיות בארה"ב, ואף תורגמו לערבית על ידי המשוררת הפלסטינית רים ג'נאיים, והופיעו בכתב עת המופיע בביירות. על ספרו הפרעות קשב (הוצאת ספרא 2010) זכה בפרס אס"י.

יהורם גלילי הוא סופר, משורר ועוסק בעריכה ספרותית של טקסטים במגוון הז'אנרים הספרותיים, הבעלים של משרד יחסי הציבור "גלילי תקשורת שעושה גלים" המומחה בניהול קמפיינים עבור סופרים/ות, אמנים/יות ויוצרים/ות בכל התחומים, https://galilicom.co.il/

תגובה אחת

  1. שלום חבר נפגעתי ושבור לב כשקרה בעיה גדולה מאוד ביני לבין בעלי לפני שבעה חודשים בנישואיי. כל כך נורא שהוא לקח את התיק לבית המשפט לגירושין. הוא אמר שהוא לעולם לא רוצה להישאר איתי שוב ושהוא כבר לא אוהב אותי. אז הוא ארז מהבית וגרם לי ולילדיי לעבור כאבים עזים. ניסיתי בכל האמצעים האפשריים להחזיר אותו, אחרי הרבה תחנונים, אך ללא הועיל. והוא אישר שקיבל החלטה ולא רצה לראות אותי שוב. אז ערב אחד, בדרכי חזרה מהעבודה, פגשתי את חברתי הוותיקה שחיפשה את בעלי. אז הסברתי לו הכל, אז הוא אמר לי שהדרך היחידה שבה אוכל להחזיר את בעלי היא לבקר אצל זורק כישוף, כי הוא באמת עשה את זה גם. אז אף פעם לא האמנתי בקסם, אבל לא הייתה לי ברירה אלא למלא אחר עצתו. לאחר מכן הוא נתן לי את כתובת האימייל של זורק הכישוף שהוא ביקר. DR apata. למחרת בבוקר שלחתי מייל לכתובת שהוא נתן לי, ומטיל הכישוף הבטיח לי שאחזיר את בעלי ליומיים הקרובים. איזו אמירה מדהימה!! אף פעם לא האמנתי, אז הוא דיבר איתי ואמר לי כל מה שאני צריך לעשות. ואז אני עושה אותם בלי עלייה, אז ביומיים הבאים, באופן מפתיע, בעלי שלא התקשר אליי ב-7 החודשים האחרונים התקשר אליי להודיע ​​לי שהוא חוזר. כל כך מדהים !! אז הוא חזר באותו היום, עם הרבה אהבה ושמחה, והתנצל על טעותו ועל הכאב שהוא גרם לי ולילדיי. ואז מאותו יום הקשר בינינו היה חזק יותר מבעבר, בעזרתו של זורק קסמים נהדר. אז, אני אמליץ לך אם יש לך בעיות כלשהן, צור קשר עם dr apata בדוא"ל: drapata4@gmail.com או צור איתו קשר ב-whatsapp ו-viber עם המספר הזה: (+66 81 302 8552)…….

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

כתבות נוספות