המשוררת ד"ר זמירה פורן ציון, צילום: אמנון זליאט

"אנא סמר" – שירת התנגדות בין כור ההיתוך לכור החיתוך

ערב מוזיקלי ספרותי ופואטי יתקיים ביום שישי הקרוב 21.4 במרכז מורשת יהדות בבל לכבוד יציאת הספר "אנא סמר" מאת זמירה פורן ציון וגם בכורה לקליפ "המקום שממנו באתי" – הלחנה, עיבוד והפקה מוזיקלית עובדיה חממה, זמרת: מור קרבסי 

ערב מוזיקלי ספרותי ופואטי יתקיים ביום שישי הקרוב 21.4 במרכז מורשת יהדות בבל, שדרות מרדכי בן פורת 83, אור יהודה, לכבוד יציאת הספר "אנא סמר" מאת זמירה פורן ציון (עורך: אלי הירש, תעתיק: אפרים פריזד, בהוצאת עיתון 77), וגם תתקיים בכורה לקליפ "המקום שממנו באתי" – הלחנה, עיבוד והפקה מוזיקלית: עובדיה חממה, זמרת: מור קרבסי.

09:45 – התכנסות וסיור מודרך במוזיאון, 10:30 כניסה לאולם. 
מחיר לחברי המרכז: 35 שקל, לאורח: 40 שקל. 
טל'\וואטסאפ: 03-5339278 שלוחה 8 | מייל  Babylon@bjhc.org.il

המפגש יתקיים בהנחיית ד"ר צילה זן-בר צור. בפאנל: ד"ר הדס שבת נדיר – ראש החוג לספרות סמינר הקיבוצים. מתרגם לערבית: עידן בריר, משוררת: מיטל ניסים, המשוררת זמירה פורן ציון. הקראת שירה: המשוררת והשחקנית ד"ר ארלט מינצר, המשוררת מיכל צדקה פרי, המשורר והמתרגם אפרים פריזד. שירה, נגינה ולחן מקורי לשירים מהספר: המוזיקאית ליאת שמאי.

"אמא שלי היא העיראקית היחידה באור יהודה ששלושת הילדים שלה הם דוקטורים", אומרת ד"ר זמירה פורן ציון, "אמא גם לא הסכימה להחליף את שמה לשם ישראלי כשעלתה מעיראק לישראל ונשארה דייזי".

הספר "אנא סמר" מאת ד"ר זמירה פורן ציון, צילום: יח"צ

פורן-ציון, המגדירה את עצמה יהודייה-ערביה (לדבריה מזרחי זהו סיווג פטרוני ולא מדויק), אומרת כי "כשקמה המדינה היה ניסיון למחוק את ההיסטוריה ואת התרבות של המהגרים מארצות ערב והאסלאם וצפון אפריקה. כבר שנים שאנחנו בהתנגדות, אנחנו רואים שזה בלתי אפשרי בכל תחומי החיים,  ולכן יש התעוררות וחיפושים אחרי השורשים".

פורן-ציון מחזיקה בריבוי זהויות:  אקדמאית, פמיניסטית, אקטיביסטית, ערביה-יהודית, לבנטינית, עיברבית – קשורה למסורת ולשורשים מעיראק, מזרחית ומתנגדת לשליטה על עם אחר. "מותר להיות מרובת זהויות. מותר להיות הרבה דברים יחד, גם אם הם סותרים. הבסיס הוא אהבת אדם". ריבוי זהויות זה משתקף בספר שיריה החדש "אנא סמר" ("אני שחרחורת", וגם "סמר" פירושו בערבית: מסיבת אהבה  לאור ירח) שייחשף בארוע תרבותי ייחודי במרכז מורשת יהדות בבל.  השירים בספר עוסקים במרקם הרווי והמגוון של דיוקן עצמי ושל הסביבה שבה גדלה. השירה כתובה במשלבי שפה בין גבוה לנמוך סלנג ושפת חכמים, מערב ומזרח, ערבי יהודי, חילוני ומסורתי, נשי וגברי. חלק מהשירים, שהולחנו ועובדו יבוצעו על ידי הזמרת ליאת שמאי.

קליפ של השיר "המקום שממנו באתי" מהספר "אנא סמר" יוקרן במפגש. השיר הולחן ועובד על ידי עובדיה חממה ומבוצע על ידי מור קרבסי. הספר מוקדש לאם דייזי ציון לבית ששון בת ה-93, ולאב סלים ציון שמת בגיל צעיר מאוד. הספר כולל חמישה שערים: שירים על שפת אם והיסטוריה משפחתית, שירים על אהבה, שירים על תהליך היצירה,  שירים המוקדים לאם כדמות מכוננת, ושירים על המקום והזמן שממנו באה הכותבת שהם שירי זהות ומחאה.

ד"ר זמירה פורן-ציון, אם לחמישה וסבתא לשישה, חיה ויוצרת ביהוד. נולדה בישראל  גדלה והתחנכה במעברת כפר ענא, אור יהודה. ההשקה החגיגית במרכז מורשת יהדות בבל באור יהודה היא עבורה סגירת מעגל מרגשת ושיבה אל כור מחצבתה, בבחינת המקום שממנו היא באה. "מרכז מורשת יהדות בבל מהווה עבורי מקום של תרבות, היסטוריה, מורשת וגאווה של שייכות וקשר למקור לרגע ההולדת".

הספר "אנא סמר" זכה  בפרס במקום הראשון בכנס שירה בין לאומי ה-41 באקוודור. הספר זכה בפרס אח"י לקידום המחקר והספרות והאמנות, מטעם מורשת יהדות בבל. הספר נמנה על הספרים הנבחרים של פרס  סנפיר השנה.

ד"ר זמירה פורן ציון היא בעלת תואר ד"ר מטעם אוניברסיטת בר-אילן, במחקרה משלבת בין אמנות לספרות, מגדר ואתניות. בעלת תואר שני בייעוץ חינוכי. בעלת תואר במוזיאולוגיה מטעם אוניברסיטת תל-אביב. סיימה לימודי אמנות במכון אבני, ותרפיה באמנות וטיפול משפחתי בסמינר הקיבוצים, לומדת בכתות אומן אצל משוררים מובילים. היא ממייסדות  ומובילות  תנועת "אחותי – למען נשים בישראל" וקואליציית "לבי במזרח" להקצאת שוויונית בחינוך ובתרבות. מנחה ועורבת את הסלון הפואטי "קריאה מזרחית".

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

כתבות נוספות

ראשי

עושה גלים בין הדפים

השבוע נסקור סדרת ספרים לנוער שנועדה להשמיע את קולם של ילדים הסובלים מהפרעות שכיחות, ספר ילדים המלמד על ערכים טובים לחיים באמצעות דמות חמודה של

קרא עוד »