משלחת העיתונאים הישראלית והבינלאומית עם דניאל כהן בתערוכת אקספו 2022 בדובאי, צילום: פרטי

אקספו – כמו כפפה על מפת דובאי

רק כשמגיעים לאקספו בדובאי מבינים מדוע היא נבחרה לייצג את אקספו 2022. יומן מסע מהמשלחת הישראלית, שאליה הצטרפו עיתונאים מהודו, מצרים, לבנון, טורקיה ואיטליה, לתערוכה בינלאומית על החדשנויות המתחוללות בעולם לקידום ושיפור החיים על פני כדור הארץ

מאת ציפי שחרור, סופרת, משוררת ועיתונאית

רק כשמגיעים לאקספו בדובאי מבינים מדוע היא נבחרה לייצג את אקספו 2022. זו תערוכה בינלאומית, שמה שמאפיינים אותה לפני שנכנסים לעובי הקורה הם הגודל, העוצמה, הזוהר והנראות המהפנטת, כמו דובאי, שהפכה למיני עולם מערבי שהכול בה. כזה הוא האקספו שהעיניים אינן יכולות להכיל את גודלו.

ואכן ימים רבים נחוצים כדי להבין, לקלוט להתרשם וללמוד את המעצמה אליה נכנסו עשרות מבנים וביתנים המכילים חדשנות, טכנולוגיה, כלכלה, אמנות וכל נושאי הקיימות והאקלים ועימו העולם המודרני הדיגיטלי המתוחכם. דובאי במקרה זה היא בחירה מצוינת, אף שאין זה האקספו הראשון שאני מבקרת בו (בעבר ביקרתי באקספו בפריס ובלוס אנג'לס), אבל דובאי ללא ספק שיחקה אותה בגדול שהרי שם הכל ענק, גדול, מרשים ויותר מערבי ממערבי – ביתנים אינסופיים, מסעדות יוקרה (גוצ'י) בתי מלון, מזרקות מים מתוחכמות, אפיתיאטרון, מופעים, קונצרטים, אורות ניאון ותאורת לילה שעין לא חזתה. והכול במרחבי מדבר עצומים שבמתחם הירידים. מתחם עצום שהוכשר על מנת להכיל את העוצמה והחדשנות בראוותנות ראויה, שכן ראוי שנדע על החדשנויות המתחוללות בעולם לקידום ושיפור החיים על פני כדור הארץ. זאת על פני מיני עולם  מערבי שכמו כפפה מותאמת ומושלמת על מפת דובאי.

ציפי שחרור בתערוכת אקספו 2022 בדובאי, צילום: פרטי

אל האקספו בדובאי הגעתי מטעם נציבות הסחר האיטלקי שהזמינה משלחות עיתונים ממדינות שונות כדי להביא את  בשורת החדשנות הטכנולוגית שלהם, ובעיקר החקלאית אל העולם. אל המשלחת הישראלית שנשלחה הצטרפו עיתונאים מהודו, מצרים, לבנון, טורקיה ואיטליה להיווכח בהתפתחות האיטלקית בתחום הטכנולוגיות חקלאיות ואחרות שאיטליה מציגה בביתן שלה באקספו – טכנולוגיות לחקלאות בת קיימא וכלכלה מעגלית, שמטרתה היא הצגת החדשנות האיטלקית במטרה לשתף ולחשוף את הפתרונות המתקדמים ביותר שלה. לא בכדי יזמו האיטלקים את ביקור המשלחות,  שהרי להם ניסיון רב שנים ושם ידוע בהובלת טכנולוגיות חדשות בחקלאות וכן גידולים אורגניים, וכמדינה ראשונה באירופה שמדגישה שיטות גידול אורגניות.

הביתן האיטלקי בתערוכת אקספו 2022 בדובאי, צילום: פרטי

מטעם הנציבות הסחר האיטלקי ולכנס, שהתקיים לצד הביתן, הגיעו מאיטליה מומחים בתחומי השוק והיצור החקלאי שהציגו את יתרונות המיכון והשיווק. העניין המיוחד היה בפאן האנושי, להיווכח במצבים הכלכליים והתנאים שנוצרו גם ביחס לתקופת הקורונה, כשהם מציגים פתרונות כלכליים חשובים ואנושיים שניכר בביתן האיטלקי המפואר והעצום, שהראה לקהל המבקרים הרבים טכנולוגיות מתקדמות אך גם מרהיבות, כיאה לאופי האיטלקי כבעלת פיתוחים מתוחכמים בתחומי יצור מזון, צריכה וחברה.

הביתן האיטלקי הותיר רושם רב, כששילב את אומנות הרנסאנס ואף הציג ציורים ודגמים מוקטנים של פסלי מיכאלאנג'לו ואחרים. התחושה הייתה כאילו אני מהלכת לי ברחבי פירנצה, רומא מילאנו בתוך האקספו העצום שלא ניתן לשער את סופו, כי צריך ימים רבים כדי לבלות בו ולהכיל את כל מה שבו.

דניאל כהן, יועץ מסחרי בנציבות הסחר האיטלקי, בתערוכת אקספו 2022 בדובאי, צילום: פרטי

ואולם עיקר הדבר בביתן הוא המבט אל העתיד, כשהם מביאים אל העולם את העתיד הטכנולוגי המזהיר בין שלל מראות איטליה מהעבר, מההווה ומהעתיד באסתטיקה מרשימה ובלתי מתפשרת. זאת כיאה לאיטלקים שהתחברו לדובאי המהווה כר מדברי בתולי נרחב ואינה חדלה להפתיע כשעולם הכלכלי ממשיך לנהור אליה – משקיעים מכל תחומי החדשנות הכלכלה הבנייה, היבוא ועוד. דובאי מתגלה כארץ כל האפשרויות, למרות האופי השמרני שהיא מציגה.

זאת הפעם השנייה שלי בדובאי. שמחתי לשוב אל הבורג' חליפה, למרינות, לדיונות המדבר, לאתרי הסקי המלאכותיים, לאגמים המלאכותיים, למזרקות, לשווקים, לדיונות המדבר, המגדלים המרשימים המוארים שהוקמו על פני מדבר עצום, הילכתי בה כמו כלי במשחק המונופול ששיחקתי בילדותי, אך הפעם נוסף לכך כאמור האקספו וטרף את כל הקלפים, כשהעיניים לא חדלות לשוטט, לרשוף, לבלוע ולמצמץ לנוכח האורות הרבים, אורות צבעוניים בלב מדבר וגלביות לבנות מהלכות לצד חליפות מעונבות מכל היבשות ותיירים חבושי  כובעי מצחייה ותרמילים נישאים על גבם.

תערוכת אקספו 2022 בדובאי, צילום: פרטי

אוכלוסיות שונות מתערבבות זו בזו, והרי לפניך עולם ומלואו בתוך מתחם אחד. למרות שהוזמנתי להתרשם מהחדשנות האיטלקית מטעם נציבות הסחר האיטלקית, לא ניתן שלא להתרשם מעשרות הביתנים הרבים, והזמן קצר להכיל את הכל. לכן, כפטריוטית מיהרתי לאחר מכן לבקר בביתן הישראלי ונדהמתי מהיצירתיות המדהימה שכה אופיינית למעצבים של ישראל, כשהכותרת היא: אל המחר – מתחם פתוח מכל עבר היוצר שקיפות ונראות של תחומי הטכנולוגיה, הרפואה, המדע, ההייטק והאומנות. גולת הכותרת הייתה התזמורת הסימפונית ירושלים מזרח מערב, שאף הופיעה בפני קהל רב באמפיתיאטרון כמייצגים מערב ומזרח. הקהל הרב עמד על הרגליים הודות למנצח התזמורת הידוע תום כהן ולביצועים המרגשים של סולני התזמורת. משם גלשתי אל ביתנים נוספים: הגרמני, הסעודי, הפלסטיני והיפני, ברפרוף מתקשה להיפרד. הזמן קצר ומועד החזרה לארץ מתקרב.

בתום הכנס אמר לי דניאל כהן, יועץ מסחרי בנציבות הסחר האיטלקי ומי שעמד בראש המשלחת, כי הודות לכנס ולתצוגות בביתן נחשפנו והיינו עדים לטכנולוגיה החקלאית וכי והעובדה שעיתונאים מרחבי העולם  ומהמזרח התיכון חברו יחד להגיע לכנס זה כדי להפיץ את חשיבות הטכנולוגיה החקלאית החדשנית של איטליה לצד תעשיות המזון.

הביתן האיטלקי בתערוכת אקספו 2022 בדובאי, צילום: פרטי

ראוי לציין שלאקספו נהרו עד כה למעלה משלושה מיליון מבקרים בדובאי, שהפכה לאחת הערים המבוקשות  והמחוזרות בעולם. לא בכדי היא נבחרה היא לייצג את האקספו השנה – אחד מהאירועים הבינלאומיים החשובים שמדינות רבות משתתפות בו כמו באולימפיאדת הטכנולוגיה האמנות והחדשנות לסוגיה, מהאירועים המקדמים את השלום העולמי כשהאינטרס הוא שיתופי פעולה בתחומים כה חשובים – הזנת האנושות, דאגה לעולם השלישי ובעיקר לשימור הסביבה והאקלים, נושאים העומדים בראש רשימת הבעיות שהעולם מתמודד עימם, והאקספו ממחיש זאת היטב.

הכותבת הייתה אורחת נציבות הסחר האיטלקי בתערוכת אקספו 2022.

תגובה אחת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

כתבות נוספות

ראשי

עושה גלים בין הדפים

השבוע נסקור סדרת ספרים לנוער שנועדה להשמיע את קולם של ילדים הסובלים מהפרעות שכיחות, ספר ילדים המלמד על ערכים טובים לחיים באמצעות דמות חמודה של

קרא עוד »