טיולי חורף חווייתיים לכל המשפחה

מתי בפעם האחרונה נעלתם מגפיים ויצאתם לטיול בין מים זורמים, פרחים מלבלבים ובאווירת חורף מיוחדת? לאחר ימי הגשמים, זה הזמן לצאת ולגלות מחדש את נופי ארצנו בסיורים מלהיבים, מסלולים מרהיבים ואתרים היסטוריים מצפון ועד דרום החורף הזה מתלבשים חמים, כל המשפחה והילדים –  ויוצאים לבקר באתרי רשות הטבע והגנים.

צפון – גליל עליון

שמורת טבע נחל עיון – טיול במגפיים

בשמורת טבע נחל עיון הנחל זורם בקניון יפהפה ובמפלים מעמק עיון באצבע הגליל אל עמק החולה. בואו איתנו לסיור חורפי עם מטריות ומגפיים בין מפלי המים. נצפה בזרימה, בטבע ששינה את צבעו ונראה את הפרחים מלבלבים.
למעוניינים: היסעיות (שאטלים) בתשלום (10 ₪ לאדם) מסוף מסלול הסיור למכוניות, בשבתות שבהן צפוי גשם התקשרו למשרדי נחל עיון כדי לברר אם הסיורים יצאו: 04-6951519.
היכן: שמורת טבע נחל עיון. נקודת מפגש: חניון עליון – מטולה.
מתי: ימי שבת: 22.1, 29.1, בשעות 10:00, 13:00.
ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה, חינם למנויי מטמון.

גן לאומי תל חצור – גן קהילה

היסטוריה, מורשת וטבע. תל חצור מזוהה עם חצור המקראית, אולי הגדולה בערי ארץ ישראל בתקופה הכנענית המאוחרת. עם הממצאים החשובים בה נמנים מפעל מים מרשים מאין כמוהו, ארמון כנעני ומבנים מהתקופה הישראלית הקדומה. תל חצור הוא אתר מורשת עולמית.

בסופי השבוע בחודש ינואר הנכם מוזמנים לסיורים ברחבי הגן בהדרכת מתנדבי גן קהילה של האתר. הסיור הוא לכל המשפחה. משך הסיור שעה וחצי. ציוד נדרש: כובע, מים ונעליים סגורות.

היכן: גן לאומי תל חצור
מתי: ימי שיש ושבת בשעה 10:00
ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר, חינם למנויי מטמון.

גולן

זכות הטבע לשקט – סיור שקיעה בטבע הפתוח של שמורת הטבע גמלא

לרגל שנת השמיטה ופסטיבל שמיט"ו בשבט בשיתוף עיינות- מרכז קהילתי גולן, נצא אל הטבע הגולני היפיפה ונדון בסוגיות שמיטה, האם אנחנו מסוגלים לשמוט גם את הרגשת הבעלות שלנו על הטבע, ולאפשר לחיות הבר את השקט והמרחב לו הם זקוקים.

ממרחק בטוח וללא הפרעה, נגיע לראות את הטבע מתכנס ומתארגן לשנת ערב, רפרופים אחרונים לפני החושך של עופות דורסים, כניסיון אחרון לארוחת ערב, ירידה את נקודות השתייה כדי לשתות או לנסות לטרוף את מי שבא לשתות ובכלל- התבוננות קסומה על טבע, כמו שטבע צריך להיות- מגוון של מינים, בהתנהלות טבעית ללא התערבות אדם.
במהלך הסיור נצפה על שטח בר, נספר על מגוון המינים בגולן, מחרק ועד חזיר, ונדון בסוגיות של שמירת טבע – אל מול החלטת הממשלה לאכלס את הגולן בצורה מואצת.

מה להביא: משקפות, בגדים חמים, מצלמה ומים.
הרשמה: יש להירשם מראש במייל  naamam@npa.org.il
היכן: שמורת הטבע גמלא
מתי: חמישי 20.1,  בין השעות 15:00-16:30
בבקשה לא לאחר, הסיור יסתיים בזמן הנקוב בדיוק כדי לאפשר לטבע לשוב לשקט שבשמורה.
ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה, חינם למנויי מטמון.

מתבצבצים בדרך למפל גמלא
בחורף הזה כל המשפחה מתבצבצת בבוץ ומטיילת בגולן באקסטרים! נצא לטיולי חורף בוציים בשמורת גמלא. נכיר את סיפור הקרב, נשמע על הנשרים בשמורה, נצא אל המפל הזורם הגבוה ביותר בישראל, נחפש עקבות ונתמלא בבוץ ובשמחה.
ציוד מומלץ: מגפיים, מטרייה וגרביים חמות. אם מזג האוויר יהיה סוער יש להתקשר לשמורה לברר אם הטיול יתקיים: 04-6822282.

היכן: שמורת טבע גמלא
מתי: ימי שבת בשעות 10:30, 13:00.
ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר, חינם למנויי מטמון.

סיורי חורף ממלוכיים במבצר נמרוד
אנו מזמינים אתכם לטייל איתנו בגן לאומי מבצר נמרוד. נשוטט בין חדרי המבצר, נגלה את סודותיו ואת סיפור בנייתו, נשמע מה עלה בגורל השליטים בימי הביניים שקשרו את תהילתם בו ונאזין לסיפורים על לוחמים ללא מורא. כל זה באווירה אפופת מסתורין של חורף בקצה החרמון. לסיום נתפנק בתה ממלוכי טעים במיוחד אל מול נופי הגולן ועמק החולה.
היכן: גן לאומי מבצר נמרוד
מתי: ימי שבת בשעות 11:00, 13:00.
ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר, חינם למנויי מטמון.

זורמים במג'רסה: במיוחד בחורף

יש מי שלא ביקר במג'רסה בימי הקיץ הלוהטים? אז תתפלאו, גם בחורף התפאורה כאן מרהיבה במיוחד בזכות זרימות מים חזקות שרק החורף יודע לחולל. נחל המג'רסה באזור מפגש כמה מנחלי הגולן בדרכם לכינרת הוא אוצר טבע המשמר רצף בתי גידול ושלל בעלי חיים. עכשיו הזמן לפגוש אותו בלבושו החורפי בטיול נעים בשביל מונגש. מהשביל תציצו אל הנחל הגועש ואפילו תגלו לאורכו תיבות. מה טמון בתוכן? איך זה קשור למי הנחל הזורמים? האם בכל התיבות יש מספר שווה של חלקים? התלבשו בלבוש חם, נעלו מגפיים והטעינו ניידים בהיכון לסלפי חורפי מנצח.
במזג אוויר סוער הפעילות עשויה להתבטל, יש להתעדכן באתר הרשות או בטלפון השמורה: 04-6793410

היכן: שמורת טבע מג'רסה
מתי: ימי שישי ושבת בשעות פעילות האתר.
ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה (25% הנחה על דמי הכניסה בחודשים אלו), חינם למנויי מטמון.

גליל תחתון

היכן מסתתרים בעלי החיים? שביל התצפיות בארבל מבעד לטלסקופים. מסתבר שמצוק הארבל האדיר, המתרומם בדרמטיות מעל הכנרת, הוא הרבה יותר ממצוק. מעבר לתצפיות הפנורמיות הנהדרות על בקעת כנרות והרי הגולן והגליל, הארבל טומן בחובו עולם חי עשיר ומיוחד. והחורף הוא הזמן המתאים ביותר לגלות את העולם המופלא של בעלי החיים שעבורם הארבל מהווה בית מוגן: מצבאים ועד עופות דורסים. צאו אל "שביל התצפיות", במסע גילוי של בעלי החיים הרבים – חלקם לעתים גלויים, חלקם נוטים להסתתר בשעות היום. לא הצלחתם לפגוש בהם? במיוחד בשבילכם, הצבנו לאורך שביל התצפיות דמויות של בעלי החיים השכיחים כאן. אתם מוזמנים להיעזר בטלסקופים על מנת למצוא אותן. עבור הילדים, תהיה זו חוויית גילוי מסעירה. ויש גם משחק שמשלב מדבקות וסימניות – פרטים בשמורה.

היכן: גן לאומי ושמורת טבע ארבל

מתי: ימי שישי בשעות 12:30-10:00, ימי שבת בשעות 10:00–13:00.
ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר, חינם למנויי מטמון.

שומרים על הטבע בגן לאומי כוכב הירדן
הידעת? גן לאומי כוכב הירדן הוא הגן הלאומי הראשון שאושר כגן לאומי שומר טבע בואו להיות שותפים בשמירה על הטבע
רוצים לדעת עוד על הטבע ועל הסביבה?

לכבוד ט"ו בשבט מצפה לכם, המבקרים בגן לאומי כוכב הירדן, פעילות חגיגית ומגוונת לכל המשפחה. אתם מוזמנים לפעילות לאישוש והשבת אוכלוסיות של מיני צמחים הגדלים בגן מקלט לצמחים בסכנת הכחדה בכוכב הירדן. כחלק מהפעילות נבצע יחד אתכם שתילות וזריעה של צמחים בשעות 10:30, 12:30.

היכן: גן לאומי כוכב הירדן
מתי: ימי שבת בשעות 15:00-9:00
ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר, חינם למנויי מטמון.

לגלות אוצר בסיור קצר בחמת טבריה העתיקה – גן קהילה

סיור מודרך למשפחות. בואו לסייר במעיינות המרפא העתיקים שאליהם ירד רבי שמעון בר יוחאי להירפא. נבקר בחמאם התורכי ובבית הכנסת הקדום בעל רצפת הפסיפס מהיפות בארץ, ותוכלו גם לשכשך רגליים במי המעיינות החמים.
הסיור בהדרכת מתנדבי רשות הטבע והגנים.
היכן: גן לאומי חמת טבריה

מתי: ימי שישי בחודש בשעות 11:00, 12:00,  ימי שבת בחודש בשעות 11:00, 12:00, 13:00.
ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר, חינם למנויי מטמון.

כשקר בחוץ חם בפנים – חגיגה של ערב בחורף, גן לאומי חמת טבריה

בואו לבקר בבית הכנסת הקדום בעל רצפת הפסיפס המפוארת. כאן תוכלו ליהנות ממיצג אור-קולי מיוחד, המספר את סיפורו של בית הכנסת ועל ימי פארה וגדולתה של טבריה כשהייתה מושב הסנהדרין ומקום חתימת התלמוד הירושלמי. אחר כך בקרו בחמאם סולימאן – חמאם תורכי שהיה פעיל עד שנות השישים של המאה הקודמת – ותוכלו ליהנות משכשוך בבריכות שכשוך של מי המעיינות החמים בחמת טבריה, הידועים בסגולות המרפא שלהם עוד מתקופת המלך שלמה, ומספרים שאפילו רבי שמעון בר יוחאי ירד להירפא בהם. בואו להתענג. המסלול בגן לאומי חמת טבריה מונגש כולו.

ציוד נדרש: בגדי ים ומגבות למשכשכים במי הבריכות החמות.
היכן: גן לאומי חמת טבריה
מתי: ימי רביעי וחמישי עד השעה 21:00. ריקון בריכות השכשוך יחל בשעה 20:00.
ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר, חינם למנויי מטמון.

חגיגה של חורף בגן לאומי חמת טבריה – פעילות עצמאית לכל המשפחה

הנכם מוזמנים לבוא ולשכשך רגליים במי המעיינות החמים, הזורמים בין שלוש בריכות שכשוך בטמפרטורה מושלמת לימי החורף הקרירים. המעיינות החמים בחמת טבריה ידועים בסגולות המרפא שלהם עוד מתקופת המלך שלמה, ומספרים שאפילו רבי שמעון בר יוחאי ירד להירפא בהם. עוד פעילות מגוונת למשפחות באתר: נצא לחיפוש אחר נרות השמן בחמאם העתיק, נתנסה בחידות ונכיר את הפסיפס המרשים בבית הכנסת.

היכן: גן לאומי חמת טבריה
מתי: ימי שבת בשעות 14:00-10:00
ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר, חינם למנויי מטמון.

רזי העיר כורזים – גן קהילה

הידעתם שיש אנשים טובים שמתנדבים בקביעות בגן לאומי כורזים? בואו להכירם ולצאת איתם למסע בזמן. יחד תבקרו בעיירה היהודית כורזים, שבתי המגורים בה בנויים אבן בזלת ומשמרים את סגנון כפרי היהודים בגולן. תסיירו ברחובות העיר, במקווה הטוהרה ובבית הכנסת המפואר ותשמעו על תעשיית שמן הזית וטחינת החיטה במקום. החיטה של כורזים נודעה באיכותה הטובה ונחשבה ראויה לעלות לבית המקדש, והקנתה לעיירה עושר ופאר. הסיור בהדרכת מתנדבי רשות הטבע והגנים.

היכן: גן לאומי כורזים
מתי: ימי שבת בשעות 14:00-10:00.
ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר, חינם למנויי מטמון.

נפלאות בית שאן העתיקה – גן קהילה

בואו להכיר את חיי התושבים הרומיים. נבקר בתיאטרון המפואר, נהלך ברחובה הראשי של העיר, הקארדו, נסייר בבית המרחץ ונתוודע אל טיכה – אלת המזל של העיר. הסיור בהדרכת מתנדבי רשות הטבע והגנים.
היכן: גן לאומי בית שאן
מתי: ימי שישי ושבת בשעות 10:30, 11:30.
ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר, חינם למנויי מטמון.

איך שגלגל מסתובב לו – גן לאומי בית אלפא

אתם מוזמנים ליהנות מאתנחתא בעמק: ביקור קצר בבית הכנסת העתיק בית אלפא, שבו השתמרה רצפת פסיפס ייחודית מן השלמות שנמצאו בארץ ישראל. בבית הכנסת מוקרן סרט המספר את סיפורם הייחודי של יצירת פסיפס גלגל המזלות בבית הכנסת העתיק ושל החיים בכפר התלמודי.
באתר פעילויות מגוונות למשפחות, משחקי גלגל המזלות וסדנאות פסיפס (במחיר סמלי). האתר מונגש, בית הכנסת מקורה ונעים לבקר בו גם ביום סגרירי.

היכן:  גן לאומי בית אלפא, קיבוץ חפציבה
מתי: ימי שישי ושבת בשעות 9:00–15:00
ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר, חינם למנויי מטמון.

כרמל

חורף עם הקדמונים בנחל מערות – גן קהילה

בואו לסיור מודרך בעקבות הקדמונים בשמורת טבע נחל מערות – אתר של טבע ושל מורשת עולמית. בסיור נסקור שלוש מערות: מערת התנור – אתר חפירה פרהיסטורי מרשים שבו נמצאה 'הליידי מהטאבון', מערת הגמל, שבה תצוגה של חיי הנוודים-ציידים ולקטים, ומערת הנחל – המערה הטבעית הארוכה בכרמל. במעמקיה מוקרן חזיון אור-קולי על חיי הקדמונים. באתר יש גם מסלולי הליכה בטבע בדרגות קושי שונות ושביל רגליים יחפות בחניון היום. הסיורים בהדרכת מתנדבי גן קהילה של רשות הטבע והגנים.

היכן: שמורת טבע נחל מערות
מתי: ימי שבת בשעות 10:00, 12:00.
ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר, חינם למנויי מטמון.

גלגולה של מנורה – מיצג אור-קולי מרהיב בבית שערים כולל הדרכה של מתנדבי גן קהילה

גם בחורף ואפילו בגשם הבחירה הטבעית היא לבקר בגן לאומי בית שערים. הצטיידו במטרייה ובואו לסיור במתחם מערות המנורה. מערות אלו התגלו בשנות השלושים של המאה הקודמת ונמצאו בהן תבליטים מרהיבים של מנורת שבעת הקנים. התבליטים מספרים את סיפורם של יהודים רבים שבאו להיקבר בבית שערים ושל אורחות חייהם ותרבותם באותם ימים. בסיור נמשיך גם אל בור המים ששימש סליק של ההגנה ובתוכו מוקרן היום חזיון אור-קולי המגולל את סיפורה של המנורה מימי בית המקדש ועד הפיכתה לסמל מדינת ישראל. הסיור בהדרכת מתנדבי גן קהילה בית שערים. יש להירשם מראש במערכת ההזמנות: "בית שערים מיצג המנורה".

ההדרכה תחל בשעה הנקובה, יש להגיע חצי שעה קודם לכן להסדרת הכניסה. הנסיעה למתחם ברכב הפרטי. הסיורים יצאו רק במזג אוויר נוח.

היכן: גן לאומי בית שערים
מתי: ימי שישי בשעה 10:00, ימי שבת בשעות 10:00, 11:30.
ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר, חינם למנויי מטמון.

 

מגידו צילום יוקה
מגידו צילום יוקה

מגידו מציגה: ארמונות, פולחנים ומפעל מים אדיר – גן קהילה

גן לאומי תל מגידו פותח את שעריו מחדש ומזמין אתכם לבוא בשערי העיר שנחשבה לאחת הערים החשובות והחזקות בכנען. מגידו נזכרה ח"י פעמים במקרא. בעת העתיקה היא יושבה שוב ושוב והיום גם אתם מוזמנים לגלות אותה: לעבור בשער הישראלי המשוחזר, להתרשם מהמקדשים ומהארמונות והאורוות ולרדת לנקבה שבה נחצב מפעל מים אדיר. במבואת האתר יש אמצעי המחשה חדשים ומשוכללים המקימים לתחייה את סיפורי העבר. הסיורים בהדרכת מתנדבי גן קהילה של רשות הטבע והגנים. הסיורים יצאו רק במזג אוויר נוח.

היכן: גן לאומי תל מגידו
מתי: ימי שבת בשעות 10:30, 12:00.
ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר, חינם למנויי מטמון.

מרכז

חווייטבע על גדות הירקון 

משימות קטנות ומעניינות לכל המשפחה במתחם מקורות הירקון. לאורך מסלול הטיול לצד הירקון מסתתרות משימות קטנות שיעזרו לכם לחוות את הגן הלאומי מקרוב. מה קורה כשרוקעים ברגליים על מזח העץ? כמה בני משפחה או חברים נדרשים כדי לחבק עץ אקליפטוס אחד? מתנדבי הגן הלאומי יסייעו לכם למצוא את המשימות ולאסוף חוויות.
הביאו מצלמות כי יהיה מעניין ויפה במיוחד.

היכן: גן לאומי ירקון – מתחם מקורות הירקון
מתי: ימי שבת, חוץ מ1.1, בשעות 10:00–14:00.
ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה, חינם למנויי מטמון.

צעדת בוץ, ביצות ושלוליות לאורך הירקון
חוויה מפתיעה לכל המשפחה ביום של חורף – זהירות, זה כיף שמלכלך!

מעיינות הירקון השופעים יצרו ביצה גדולה וטובענית. ביום חורף, אחרי מספר ימים גשומים וכשהשטח רטוב ומלא בוץ, אפשר לקבל טעימה מנופי העבר.
אתם מוזמנים להתרגש איתנו בחוויה בוצית יוצאת דופן ואנחנו מבטיחים שתצאו מלוכלכים!
הצטיידו במגפיים ובואו לטיול חורפי בטבע לאורך הירקון. בדרך תפגשו מיני ציפורים ונופרים למכביר ולסיום תתכבדו בתה מתוק ומחמם או בקפה בוץ ברוח הצעדה. המשקה החם – עלינו, המקלחת – בבית עליכם!

לאורך המסלול יחכו לכם מדריכי רשות הטבע והגנים ומתנדבי הגן הלאומי בתחנות הדרכה ופעילות שכולן עוסקות במים, בבוץ, בביצה ובמה שביניהם. המסלול אינו מתאים לעגלות.

היכן: גן לאומי ירקון – מתחם מקורות הירקון
מתי: שבת, 8.1 בשעות 11:00–15:00. יציאה לצעדה תתאפשר עד שעה 14:00.
אם מזג האוויר יהיה גשום, הפעילות תידחה בשבוע.
ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה, חינם למנויי מטמון.

טיול במגפיים

סיור חורף במגפיים עם מדריכי רשות הטבע והגנים אל נופי הירקון של פעם.
אתם מוזמנים אלינו לסיור מיוחד לאורך הירקון ובו תתענגו על מופע החורף הבוצי ותשמעו מדוע חשוב לשמור על הסביבה המיימית והבוצית. מי חי וצומח בה? מה ההבדל בין מראה הסביבה היום למראות בעבר, בימים שהחלוצים ייבשו ביצות? הסיור מותאם לכל המשפחה. המסלול לא מתאים לעגלות ילדים. משך הסיור כשעה וחצי.

היכן: גן לאומי ירקון – מתחם מקורות הירקון
מתי: ימי שבת חוץ מ1.1, 8.1, סיורים יצאו בשעות 10:00, 12:00, 14:00 מטחנת הקמח אל מיר.
ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה, חינם למנויי מטמון.

ט"ו בשבט עם מתנדבי גן לאומי ירקון

פעילות עצמאית להכרת מיני הצומח בגן הלאומי. מתנדבי גן לאומי ירקון הם שותפים לעשייה ומכירים את הגן מקרוב – את המקומות היפים, את החידושים ואת הסיפורים המיוחדים ש"מאחורי הקלעים" – והפעם, לכבוד ט"ו בשבט, הם יקדישו לעצים חודש שלם. אתם מוזמנים להכיר את עצי הגן בעזרת המתנדבים. הם ייתנו לכם דף משימה ויסבירו ויענו על כל שאלה. לכם לא נותר אלא לחפש את העץ.

היכן: גן לאומי ירקון – מתחם מקורות הירקון ותל אפק
מתי: ימי שבת, חוץ מ1.1., סיורים יצאו בשעות 10:00–14:00.
ללא תשלום נוסף דמי הכניסה לאתר, חינם למנויי מטמון.

"עפיפון ומטרייה"
מבלים בגן לאומי חוף פלמחים גם לא בעונת הרחצה. כמדי שבת בחודש ינואר נעיף יחד עפיפונים (אפשר להביא מהבית או לקנות במקום). הרוח מהים מעיפה אותם גבוה במיוחד והחוף מספק מרחב ריצה, אז הביאו חברים ומשפחה ובואו לצבוע את השמיים בעפיפונים צבעוניים. ניתן להוריד את דפדפת הגן באתר המרשתת או לקבלה במקום ולסייר באופן עצמאי בשביל האטד ובתל הקדום יבנה ים.

היכן: גן לאומי חוף פלמחים
מתי: ימי שבת בשעות 10:00–15:00
ללא תשלום נוסף על דמי החניה. 50% הנחה למנויי מטמון.

מאחורי הקלעים לעת שקיעה בגן לאומי מגדל צדק

סיור עם מנהל הגן הלאומי מגדל צדק. בסיור מיוחד עם מנהל הגן הלאומי אורי קייזר תשמעו את סיפורו המרתק של פיתוח אתר חדש בלב האזור המיושב ביותר במדינה. אורי יספר לכם על שימור המורשת, על שחזור המבנים, על שמירת הטבע ועל מערך התוכן וההמחשה והנגשתם למבקרים. הסיור מיועד למבוגרים מיטיבי לכת. יש להצטייד בנעליים סגורות ובמים. נקודת המפגש: בשער הכניסה המערבי להולכי רגל. משך הסיור כשעה וחצי. הסיור ללא תשלום אך מספר המקומות מוגבל – יש להירשם לסיור מראש במערכת ההזמנות לביקור בשעה 16:00 – 18:00.

היכן: גן לאומי מגדל צדק.
מתי: שבת 15.1, בשעה 16:00
ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה, חינם למנויי מטמון.

 

מגדל צדק צילום יוקה
מגדל צדק צילום יוקה

חוויות של חורף במגדל צדק

המחזה וסיור מודרך במופע החורפי של האתר. דמיינו לילה חורפי וקר. אתם הולכים בגשם, רטובים ורועדים מקור ופתאום נחלץ לעזרתכם שיח' גדול ממדים ומזמין אתכם להתייבש וללון בדירתו שבראש הגבעה. את חוויית ביקורו הבלתי נשכח הזה תיאר בפרטים הנוסע והקרטוגרף (מסרטט מפות) ההולנדי שביקר בארץ ישראל במאה ה-19.

מה הביא אותו לשם וכיצד התקבל בבית השיח'? מה היו רשמיו מן הביקור? ואיך נראית חוויית הביקור החורפי היום בגן הלאומי המתחדש? על כל אלו תוכלו לשמוע בסיור מודרך לכל המשפחה. בסיור נקיף את המצודה ונשקיף על מופע החורף הייחודי של הגן הלאומי. נסיים בחצר המצודה במפגש עם שחקנים, והם יוסיפו לחוויית הביקור אווירה היתולית. הסיור מותאם למתקשים בהליכה ולכיסאות גלגלים. משך הסיור כשעה. אם ירד גשם הפעילות תבוטל.

היכן: גן לאומי מגדל צדק
מתי: ימי שבת בשעות 10:00–14:00. סיורים יצאו בשעות 10:00, 12:00, 14:00 במזג אוויר נוח.
בשל צפי לגשם, פעילות השחקנים לא תתקיים. ההדרכות יתקיימו במצודה בלבד ב1.1

חידאפולוניה

טיול עצמאי בעקבות כתב חידה ופודקאסט בפינות החמד של אפולוניה. רוצים להוסיף קצת צבע לטיול המשפחתי בגן לאומי אפולוניה? בקשו את כתב המשחק חידאפולוניה במרכז השירות למטייל בכניסה לאתר וסייעו למצוא את מטמון הצבעים האבוד. בעזרת כתב חידה ומפה תוכלו לצאת למשימה בנקודות המעניינות שבגן הלאומי, ואם תענו תשובות נכונות תוסיפו צבע לאוסף הצבעים ובסוף המשימה תזכו בהפתעה קטנה.

כשתגיעו למבצר תוכלו לסרוק ברקוד ולהאזין להסכת (פודקאסט) שהכנו לכם עם יובל מלחי, אלוף ההסכתים לילדים. אבל שלא כמו הסכת ששומעים בבית או באוטו, כאן תוכלו להאזין לו בזירת ההתרחשויות ולראות במו עיניכם היכן נלחמו הצלבנים במוסלמים, מאין הם הגיעו, למה הם בנו חומה וחפיר ומי ניצח בסוף.

היכן: גן לאומי אפולוניה
מתי: ימי שבת בשעות: 08:30 – 14:30
ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה, חינם למנויי מטמון.

יו"ש

הנביא העממי – נבי סמואל.
קהילת מתנדבי נבי סמואל של רשות הטבע והגנים מזמינה אתכם לסיור מרתק בגן לאומי נבי סמואל (שמואל הנביא) בעקבות אמונות ומסורות, כובשים וסיפורי קרבות. נטייל לאורכו של הרחוב ההלניסטי ובביקור בבית הלניסטי טיפוסי נזכה בהצצה ייחודית בחיי היומיום לפני 2000 שנה, וננסה לאתר את המטבח והכיריים ואת האמבטיה והשוקת המודרנית. נמשיך במעלה הרחוב וניכנס לחללים של המתחם הצלבני המשומר והמשוחזר, ואולי גם נזכה לבקר במחצבה הקדומה ולעלות לתצפית הגג המרהיבה. אחרי הסיור מומלץ ללכת לגן המקלט לצמחים מוגנים ולקנח בביקור במעיין.

עוד באתר: ניתן להזמין סיורים ללא תשלום בהדרכת מתנדבים בתיאום מראש ובימים א—ה בלבד. להזמנת סיורים ולתיאום סיורי חלאקה התקשרו למרכז חינוך והסברה שומרון: 09-9539222.
היכן: פארק (גן לאומי) נבי סמואל
מתי: ימי חמישי בשעה 14:00.
ללא תשלום.

ההר המבורך – גריזים
קהילת מתנדבי הר גריזים של רשות הטבע והגנים מזמינה אתכם לסיור באתר הר גריזים המתחדש – בין ברכה לקללה ובין שכבות זמן ונופי בראשית. בסיור נשמע על עולמם של השומרונים דיירי השכונה הסמוכה, נציץ לבתי מגורים מהתקופה ההלניסטית, נחפש את שרידי בית המקדש השומרוני וננסה לאתר את קבר יוסף ממרפסת העץ הצופה על העיר שכם, שלמרגלות הר הברכה והקללה.
חדש באתר: סרט, מיצגים של האתר ממעוף הציפור, תמונות נדירות של העדה השומרונית מראשית המאה ה־20 וגם דף פעילות לכל המשפחה ובו משחק מאתגר של חידות ומשימות. חוויה להורים ולילדים. הסרט מוקרן בחדר ההקרנה במבואת המבקרים.

היכן: אתר הר גריזים
מתי: ימי שישי בשעה 10:00
ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה, חינם למנויי מטמון.

חברון הקדומה 

סיור מרתק בחברון הקדומה, בירתו הראשונה של דוד, רועה הצאן וצעיר בניו של ישי מבית לחם, שבה הוכתר ועליה מלך כ־7 שנים עד לכיבוש ירושלים והכתרתה לבירת ממלכת יהודה. בסיור באתר נראה בין עצי הזית העתיקים את שרידי "חומות הענקים", כפי שתיארו אותם המרגלים בסיפור המקראי, ובקרבת מקום נראה גם מקוואות מהגדולים שנמצאו בארץ וכן גתות, בית ייצור לכלי חרס ומבני מגורים. הצטרפו לחוויה מרתקת במקום שבו הכול החל.

שימו לב: אפשר לשלב בסיור בתל גם עלייה לציון קבר ישי ורות וביקור במערת המכפלה ובמיצג "לגעת בנצח" שבמרכז המבקרים בבית הדסה (המיצג בתשלום).
לידיעתכם: תיירות חברון מפעילה היסעית (שאטל) לתל חברון. ההיסעית תצא כל 40 דקות ממערת המכפלה בכל יום חמישי בשעות 10:00–11:20 ובשישי בשעות 10:00–10:40.

היכן: תל חברון (תל רומיידה)
מתי: ימים חמישי ושישי בשעות 10:00–14:00 בכל שעה עגולה.
ללא תשלום. מומלץ להירשם מראש בטלפון 050-5989787.

ארמון נופש מלכותי
הצטרפו אלינו לסיור מרתק בהרודיון, שהתחדש לאחרונה במכלולים שנפתחו לא מכבר לקהל המבקרים. בסיור נעבור בתיאטרון ונצפה במיצג החדר המלכותי המרהיב ביופיו, נעלה בגרם המדרגות המפואר אל מסדרון הקשתות המונומנטלי, נעצור בבית המרחץ ובבית הכנסת הקדום ונרד לצפות בתערוכה החדשה המוצגת במערכת בורות המים.

שימו לב: המסלול באתר אינו מונגש והוא ברמת קושי בינונית. מתאים לכל גיל. משך הסיור כשעה וחצי.
היכן: פארק (גן לאומי) הרודיון
מתי: ימי שבת בשעה 12:00
ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה, חינם למנויי מטמון.

השמורה החבויה

סיור טבע משפחתי בנאת המדבר שבשמורת עינות צוקים – שכיית חמדה יפהפייה המסתתרת בין מעיינות וצמחייה עשירה. בסיור נשמע גם את סיפורן של הנמלה האורגת וברקנית האשל, שחיות על שפת האגם הנמוך בעולם ומתמודדות עם נסיגתו. בשמורה מקום מוצל לפיקניק ובריכות מים לשכשוך.

היכן: שמורת טבע עינות צוקים
מתי: ימים שישי ושבת בשעות 10:00, 12:00, 14:00.
ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה, חינם למנויי מטמון.

פקח במגפיים

הטבע שלנו יפה גם בחורף במופעיו הייחודיים: הבורות מתמלאים מי גשם, הנחלים זורמים בשצף קצף, הציפורים חורפות והצבעים והריחות מתחדדים. צאו מהבית ובואו לשמורת הטבע למפגש מרתק עם פקח ולסיור חורפי במגפיים, מעיל ומטרייה. התה עלינו!

היכן: שמורת טבע עין פרת
מתי: ימי שבת בשעה 12:00
ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה, חינם למנויי מטמון.

דרום

מרחב בריחה: סוד בושם האפרסמון בבית הכנסת העתיק בעין גדי
מי שמאמין לא מפחד – בואו לעזור לארכיאולוגים לגלות מחדש את סוד ייצור הבושם המופלא בגן לאומי עתיקות עין גדי. יחד תפתרו חידות ותגברו על מכשולים וכמובן גם על הקללה הנוראית בדרך לייצור בקבוקון בושם אישי משלכם.

מאות שנים ייצרו תושבי עין גדי הקדומה את בושם האפרסמון, הבושם האיכותי והיקר ביותר בעולם העתיק. הם לא גילו לאיש את סוד ייצור הבושם, ובפסיפס העתיק בבית הכנסת אף נמצאה קללה איומה: "מוות אכזרי לכל בני משפחתו ולאיש אשר יעז לגלות לזרים את סוד העיירה".
משך המשחק כשעה וחצי. מתאים לקבוצות ולמשפחות, מומלץ עד 6 משתתפים למשחק.

מה להביא: מים לשתייה, נעלי הליכה וכובע.
ערכת השתתפות במשחק: 80 ₪ לכל המשפחה
היכן: גן לאומי עין גדי.
מתי: ימי שישי ושבת, בשעות 08:30- 16:00
בתשלום נוסף על דמי הכניסה,  הכניסה חינם למנויי מטמון.

קהילה לומדת בתל באר שבע

סדרת המפגשים "קהילה לומדת", מזמינה אתכם להעמיק את הידע במורשת הישראלית סביב אתרי העתיקות במרחב ולהכיר את השייכות והחיבור בין תושבי האזור למקום מגוריהם. ניתן להגיע לכל המפגשים בסדרה או לחלקם.
במסגרת קהילה לומדת בתל באר שבע: הרצאות-הדרכות מתמחות בתל באר שבע בימי שישי בשעה 10:00.

במסגרת שיתוף הפעולה עם המועצה לשימור אתרים בישראל, המפגש של 7.1 יתקיים במתחם ברגמן בבאר שבע המועמד להריסה (רגר פינת שז"ר) – סיור עם פרופ' יוסף מזרחי ומפגש עם צוות המועצה לשימור אתרים.
היכן: גן לאומי תל באר שבע
מתי: ימי שישי 7.1, 21.1, בשעה 10:00
בתשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר, הכניסה חינם למנויי מטמון.

 

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

כתבות נוספות

ראשי

עושה גלים בין הדפים

השבוע נסקור סדרת ספרים לנוער שנועדה להשמיע את קולם של ילדים הסובלים מהפרעות שכיחות, ספר ילדים המלמד על ערכים טובים לחיים באמצעות דמות חמודה של

קרא עוד »