היצירה "אינטימי בירוק" של דליה סינקלר אילון, צילום: יח"צ

"רואים שקוף" – תערוכה חדשה בגלריית עיריית נתניה

בתערוכה זו (אוצרת: ד"ר נורית צדרבוים) המוצגת עד ל-26.7 בוחנים 12 אומנים את נושא השקיפות, תוך שילוב בין חומר צורה ותוכן, באמצעים שונים, בטכניקות שונות ובשילוב חומרים

בתערוכה "רואים שקוף" (אוצרת: ד"ר נורית צדרבוים) המתקיימת בגלריה של עיריית נתניה עד 26.7 בוחנים 12 אומנים את נושא השקיפות, תוך שילוב בין חומר צורה ותוכן, באמצעים שונים, בטכניקות שונות ובשילוב חומרים. האמנים המשתתפים בתערוכה הם: ד"ר אולי ברמסון, אריק שניידר, ברכה שרף, דוד מכבי, דליה סינקלר אילון, חני אלישע, יוסף קפיליאן, מירה שטרן, מריה מרצ'נקו, ד"ר נורית צדרבוים, רבקה נבו ושמעון אדלר. 

גלריית העירייה בנתניה היא חלל תצוגה מרווח מאוד, הכולל אפשרויות להצגת מיצבים, פסלים וציורים, הוא תוכנן ונבנה במיוחד לתערוכות, והוא מיועד לאמנים שהם חברי עמותת אמני נתניה.

שקיפות זו אמינות, בהירות, ראיה רבת ממדים. כזאת המאפשרת לראות מעבר, או מתחת ואחרת. בתערוכה זו בוחנים האמנים את נושא השקיפות תוך שילוב בין חומר צורה ותוכן, באמצעים שונים, בטכניקות שונות ובשילוב חומרים. הדיאלוג בתערוכה נע בין מבטו של הצופה, לבין מבטו של היוצר ובתווך המבט הנשקף מהיצירה עצמה. נשאלות שאלות: האם היוצר רואה שקוף, יותר, מבפנים, ומעל ומעבר? האם היוצר מבקש להראות יותר מהצפוי ומהנראה לעין. האם היוצר חודר את המראה כדי לחשוף נראות נוספת?  האם העבודה משקפת, משתקפת או גם וגם.

היצירה "עיניים בוחנות 2" של חני אלישע, צילום: יח"צ

האומנים מנסים לבטא בדרכים שונות מצבים אישיים או חברתיים, לאפשר לצופה לראות עוד ומעבר, לחשוף את המוסתר ולהפכו לגלוי, לחדד את המעורפל או המשוכפל, ולהראות פנים רבות ושונות של אותו דבר. עבור היוצרים השקיפות בתערוכה זו היא היכולת לשחק עם המציאות, לראות אותה כשקופה, כחדירה, וכרבת פנים. חלק מהם מציגים את המציאות בשכבות, כאשר הן גלויות גם כשהן מונחות אלה על אלה או אלה בתוך אלה. אחרים עוסקים בדמויות שקופות שקולם לא נשמע או מועם ומבקשים לחשוף את המעטה ולהעניק להם קול. אמנים עוסקים בנוף ובחפצים כמטאפורה וכדיון על מהותו וטבעו של המבט תוך שהם שואלים מי המתבונן, איך הוא מתבונן מה רואה, כיצד, מה מראים לו וכיצד הוא מפרש זאת.

שקיפות במובנים של חשיפה וגילוי, במובנים של ראייה אחרת ומעבר, במובן של השתקפות ריבוי ושכפול. שקיפות כחומר כצורה וכאמירה, או כלשונה של אחת היוצרות "שקוף – אבל רואים".

יצירה של אריק שניידר, צילום: יח"צ

גלריית העירייה, רחוב הצורן 6, אזור התעשייה ספיר, נתניה.
ביקורים בשעות קבלת הקהל בעירייה,
נעילת התערוכה : 26.7.2022.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

כתבות נוספות

ראשי

עושה גלים בין הדפים

השבוע נסקור סדרת ספרים לנוער שנועדה להשמיע את קולם של ילדים הסובלים מהפרעות שכיחות, ספר ילדים המלמד על ערכים טובים לחיים באמצעות דמות חמודה של

קרא עוד »
צרכנות

הכירו את המוצרים של חברת פולקו

  חברת פולקו היא אחת החברות הגדולות, הבולטות והטובות ביותר בארץ בתחום הציוד הסיעודי. החברה פועלת כבר במשך שנים לאספקת ציוד סיעודי מהשורה הראשונה למגוון

קרא עוד »