המופע "Houdini" של להקת בלט ירושלים, צילום: יח"צ

מופע מקורי על חייו של הקוסם המפורסם בהיסטוריה

להקת "בלט ירושלים" מעלה מופע מקורי חדש בשם "הודיני" על חייו של מי שידע לנתק שלשלאות ולצאת אל החופש, שאיחז עיניים וצחק למוות אך נכנע לו בטרם עת

להקת "בלט ירושלים" מעלה מופע מקורי חדש "הודיני" על חייו של הקוסם המפורסם בהיסטוריה. הארי הודיני נולד בשם אריך וייס, גדל בבית של רב בהונגריה וממנה היגר לארצות הברית. דמותו המיוחדת של האיש, שידע לנתק שלשלאות ולצאת אל החופש, שאיחז עיניים, אך לעג למאמינים ב"על טבעי", שצחק למוות, אך נכנע לו בטרם עת, ריתקה את נדיה טימופייבה.

ביצירתה החדשה היא נוגעת בהשפעת ילדותו של הודיני, על אישיותו הצבעונית והשאפתנית ועל הצלחתו הפנומנלית. לקשריו ההדוקים של הודיני עם משפחתו היה מקום חשוב בחייו ובקריירה שלו. לאחר מות אביו הבטיח הודיני הצעיר לאימו שהוא ידאג לה כל חייה. גם לאחר נישואיו הוא המשיך לשלוח לה מחצית מהכנסתו.
טימופייבה, שיוצרת מופעי בלט מקוריים ללהקת בלט ירושלים משתמשת בשלשלאות כמוטיב מרכזי בבלט. הודיני, שהצליח להשתחרר ממנעולים, אזיקים ורצועות שונים ומשונים, נותר כבול מבחינה נפשית לעברו ולמשפחתו, ולמעשה מעולם לא השתחרר מהם.

להקת בלט ירושלים מעלה מופעי בלט מקוריים עכשוויים עדיין "על קצות האצבעות". "המטרה שלנו היא לרגש את הקהל, לעורר מחשבה, להצחיק ולהשפיע", אומרת טימופייבה. הלהקה הפיקה עיבודים ליצירות קלאסיות (שייקספיר, דנטה, לופה דה וגה, ביירון), וגם מופעי ילדים על-פי אגדות ה"כ אנדרסן. בשנים האחרונות העלו יצירות בעלות זווית יהודית ו/או ישראלית כגוון: "כנר על הגג" (2018) על-פי הסיפור "טוביה החולב" מאת שלום עליכם, ו"הוא הלך בשדות" (2022)בהשראת הרומן מאת משה שמיר. כוריאוגרף של שני המופעים – יגור מנשיקוב.

https://www.youtube.com/watch?v=OQkq16hWuMU

המופע "הודיני של בלט ירושלים, צילום: ליאוניד חרומצ'נקו

נדיה טימופייבה, המנהלת האומנותית של להקת בלט ירושלים ואת בית הספר לבלט שלצידו. בוגרת האקדמיה לבלט של הבולשוי במוסקבה.  בתום לימודיה הוזמנה להצטרף כסולנית ראשית לתיאטרון הקרמלין,  שם החלה את דרכה בתפקיד ליידי מקבת. בשנת  1992, שנה לאחר עלייתה לישראל, זכתה נדיה טימופייבה בפרס הראשון בתחרות מיה ארבטובה לבלט. בין השנים 2004 – 2006 רקדה כסולנית בלהקתו של ואלרי פאנוב באשדוד. בשנת 2004 ייסדה בשיתוף עם אמה- נינה טימופייה את בית הספר לבלט ירושלים בו לימדה ובמסגרתו גם הופיעה. משנת 2007  ,עם פרישתה של נינה טימופייבה, קיבלה על עצמה את הניהול האומנותי של בית הספר לצד ההוראה. בשנת 2008  ייסדה בשיתוף עם המנכ"לית מרינה נאמן את להקת בלט ירושלים  בה רקדה כפרימה בלרינה עד שנת. 2012  כיום היא המנהלת האמנותית הן של להקת בלט ירושלים ושל בית הספר לבלט.

מאז 2010 יצרה טימופייה כוריאוגרפיות  ומופעים בתחום הבלט הניאו-קלאסי והעכשווי: "מנפרד" על פי פואמה מאת לורד ביירון; "אלגוריה" על פי פואמה מאת  דנטה אליגיירי; "רועת הצאן ומנקה הארובות"  על פי אגדת אנדרסן,לבני נוער וילדים.

בשנת 2014 הוענק לנדיה טימופייבה פרס שרת העלייה והקליטה ע"ש יורי שטרן על הצטיינות והישגים בתחום התרבות שיש בהם תרומה מיוחדת לחברה ולתרבות הישראלית. ב-2019 הועלתה היצירה Memento – ממנטו – בלט באורך מלא. הריקוד האחרון באושוויץ של פרנצ'סקה מאן, סיפורה של הבלרינה היהודייה הנודעת מפולין.

AMORE הוא הבלט השני באורך מלא, שיצרה. הבכורה  העולמית התקיימה  ב־ 15.9.2020 בהפוגה שבין שני סגרי קורונה במרכז סוזן דלל. הבכורה נערכה  ללא קהל, ובנוכחות מבקרי מחול ונציגי המדור למחול במשרד התרבות והספורט בלבד. המופע צולם בשלוש מצלמות וערוך כתיעוד של הבכורה.

בתקופת מגפת הקורונה ב- 2020 יצרה וביימה גם את "אגדה על בלרינה" סרט תיעודי עם קטעי מחול בהשתתפות רקדני בלט ירושלים. המופע החדש "המסע המופלא בעולם האגדות" על -פי אגדת האנס כריסטיאן אנדרסן נוצרה בתקופת מגפת הקורונה ב-2021. עם פתיחת אולמות  התרבות ב- 2021 המופע Amor הועלה בהצלחה ברחבי הארץ.

להקת בלט ירושלים מיצבה את עצמה כגוף בולט בפסיפס התרבותי של ירושלים – גוף צעיר ואיכותי בתחום הבלט. ב־2008 נוסדה הלקה על ידי המנכ״לית מרינה נאמן ונדיה טימופייבה- המנהלת האומנותית. היא מתבססת על רקדנים בוגרי ביה״ס לבלט ירושלים ע״ש נינה טימופייבה. הלהקה מוכרת כגוף מקצועי ונתמכת על ידי משרד  התרבות והספורט ואגף התרבות של עיריית ירושלים.

בשש עשרה שנות קיומה העלתה להקת בלט ירושלים 22 מופעים בתכניות מגוונות ועשירות. מופעי להקת בלט ירושלים הועלו בפסטיבלים שונים:  במרכז סוזן דלל בתל אביב, בפסטיבל מחול כרמיאל ועוד בחו"ל. בין המופעים האלה הועלו גם עבודות של יוצרים ישראלים צעירים בתחום הבלט העכשווי. הופעות הלהקה זכו לתהודה ארצית רחבה ולביקורות מחמיאות בעיתונות הכתובה ובאינטרנט כגון: הארץ, פורטל הבמה, Post Jerusalem ,The וסטי ואחרים.

בשנים האחרונות התגלו בלהקת בלט ירושלים כמה רקדנים צעירים ומוכשרים ובתוך זמן קצר זכו בתחרויות ארציות ובין-לאומיות. ב 2017 אירח בלט ירושלים בבנייני האומה בירושלים ערב גאלה חגיגי בהשתתפות 10 כוכבי הבלט העולמי, לזכרה של נינה טימופייבה, מייסדת ביה״ס לבלט ירושלים, שהייתה פרימה בלרינה של תיאטרון בולשוי. המופע ואירוח אמני הבלט המובילים בעולם התאפשרו בזכות תמיכת הרל״י, הרשות לפיתוח ירושלים.

המופע "הודיני של בלט ירושלים, צילום: ליאוניד חרומצ'נקו

להקת בלט ירושלים בניהולה האומנותי של נדיה טיימופייבה מציגה הודיני – בכורה עולמית:
תיאטרון גבעתיים – חמישי 28.3 בשעה 20:30
מחיר 90-129 ₪. הנחות לזכאים. בטל. 03-7325340  שלוחה 2
ובקישור
תיאטרון ירושלים אולם רבקה קראון, שלישי 4.6 בשעה 20:30
מחיר 99-129 ₪. הנחות לזכאים. בטל. 02-5605755 
ובקישור

רקדנים: אורין יוחנן, ענאל זטייקין, אנסטסיה קורנייב, מיכאל בוטון, אלכסנדר שבצוב, דמטרי שבצוב,
כוריאוגרפיה: נדיה טיימופייבה,
מוזיקה: מוריס ראוול , ריכרד שטראוס, קורט וויל, פרד גרופה, בנימין יוסופוב,
מעצבת תלבושות: אינה פולונסקי  , עיצוב תאורה: אנטון מקרנקו
צלם: ליאוניד חרומצ'נקו    יש אישור להשתמש בתמונות ללא תמורה.
וידיאו: צלם אנטולי שנפלד.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

כתבות נוספות

ראשי

עושה גלים בין הדפים

השבוע נסקור סדרת ספרים לנוער שנועדה להשמיע את קולם של ילדים הסובלים מהפרעות שכיחות, ספר ילדים המלמד על ערכים טובים לחיים באמצעות דמות חמודה של

קרא עוד »