האומנית דורית צינמן עם יצירות אומנות שלה, צילום: יח"צ

"פנים רבות" – תערוכת יחיד לאומנית דורית צינמן

בגלריה "משרד" בתל אביב תתקיים ביום שלישי 19.4 בשעה 12:00 פתיחה חגיגית של התערוכה (אוצרת ראשית: רחל סוקמן), שבה יוצג עולמה האמנותי של דורית צינמן שהוא עולם של חידה וגילוי

יצחק בשביס זינגר כתב בזמנו בעיתון הניו-יורק טיימס בשנת 1978: "אני לא ממציא דמויות כי היושב במרומים כבר המציא מיליונים". כך הן דמויותיה של האמנית דורית צינמן : ממשיות, לא מומצאות, קרובות ואמיתיות, והן בעיקר רק שלה. הצופה בעבודותיה מקבל תחושה של הכלה, חום אנושי, עדינות וחמלה. המגע העוטף והמחבק של האם מתווך בין התינוק לבין העולם, והוא תשתיתו של המצע הרגשי שאותו רוצה דורית להעביר. הצופה רוצה להיות בתוך הסצנה שבנתה, להיכנס לציור ולהיות חלק ממנו.

עבודותיה מרובות רגשות ופרטים, והיא משתמשת בטכניקה של טשטוש ,כעין ענן, אי-בהירות וצללים, מה שמחזק אצל הצופה תחושה של רחם, של ראשוניות וחוויה רגשית חזקה. דורית מרכיבה את הדמויות ומפרקת אותן , משכפלת אותן ומחברת ביניהן ובין הסביבה שבתוכה הן פועלות. זה יוצר מין עולם שונה חדש ומשתנה. הכפלת הדמויות יוצרת קינטיות ומין ריתמוס של סרט ותנועה.

יצירה של האומנית דורית צינמן, צילום: יח"צ

עולמה האמנותי של דורית צינמן הוא עולם של חידה וגילוי. עולמה של האישה ביצירתה של צינמן כמה למשפחה זוגיות וילדים ומשול לתהליך היצירה שהוא תהליך של הולדה אינסופית. דורית, ארכיטקטית במקצועה, פנתה לציור לאחר שנים שבהן התלבטה בייעודה. היא למדה במכון אבני אמנות (1981-85) ובשנים האחרונות היא כל כולה באומנות.

ב"אבני" היא גילתה את עולם הצבע, ובעיקר את עולם צבעי השמן. "התמכרתי לצבע. צבעי השמן מאפשרים לי לצייר באופן אקספרסיבי – למרות שאני מציירת בסגנון פיגורטיבי/ריאליסטי הריאליזם לא ממש מעסיק אותי, כי אם הופך לאמצעי על מנת לבטא את עצמי ואת רגשותיי ואת מהותי".

צינמן מציירת את עולמה הפנימי, הפשוט והנגיש, דמויות אנושיות המקיפות אותה ואת חייה. הזדהות מוחלטת עם המצויר. רגעי פנאי, בילוי בחיק המשפחה, אם ותינוק, חוויות ילדות – כל אלו ועוד מהווים השראה לאין סוף סיפורים דמיוניים, שבהם אנו הופכים לחלק מחוויה, כמעין משקיפים הבונים תסריטים אישיים, המוקרנים על אותה סצנה. משחקי תאורה, אור וצל, חמלה וחום – כל אלו ועוד הופכים כחומר ביד היוצרת, על מנת לבנות תחושת מתח של התרחשות שקטה וטעונה שנתפסה כביכול באקראי.

יצירה של האומנית דורית צינמן, צילום: יח"צ

התערוכה "פנים רבות" של האומנית דורית צינמן תיפתח בגלריה "משרד" בתל אביב ביום שלישי 19.4 בשעה 12:00.
אוצרת ראשית : רחל סוקמן.
רחוב זמנהוף 6,
בתמיכת: משרד התרבות והספורט ועיריית תל אביב-יפו.
שעות פתיחה: שלישי עד חמישי 17:00-10:00,
שישי 13:00-10:00,
נעילה : 13.5.2022.

www.officeintelavivgallery.com

ליצירת קשר עם האמנית:
באינסטגרם:
dorit_zinman,
בפייסבוק:

Dorit Zinman

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

כתבות נוספות

ראשי

עושה גלים בין הדפים

השבוע נסקור סדרת ספרים לנוער שנועדה להשמיע את קולם של ילדים הסובלים מהפרעות שכיחות, ספר ילדים המלמד על ערכים טובים לחיים באמצעות דמות חמודה של

קרא עוד »
צרכנות

הכירו את המוצרים של חברת פולקו

  חברת פולקו היא אחת החברות הגדולות, הבולטות והטובות ביותר בארץ בתחום הציוד הסיעודי. החברה פועלת כבר במשך שנים לאספקת ציוד סיעודי מהשורה הראשונה למגוון

קרא עוד »