עורכת הדין ברוריה פריד, צילום: מוטי דביר

"במגזר החרדי כבר יש ניצנים של טיפול והכרה במכה של פגיעות ואלימות מיניות"

עו"ד ברוריה פריד נחשבת לאחת הנשים החזקות במגזר החרדי שהולכת נגד כל המוסכמות של החברה. היא מגינה בבתי המשפט על נפגעי ונפגעות עבירות מין, מייעצת, מסייעת למען שינוי אמיתי בשיח החרדי בכל הנוגע לנושאים שבטאבו ומאמינה בענישה קשה נגד העבריינים

"מי שיתעלל וינצל פיזית או מינית בחסרי ישע ישלם על כך כהוגן, כי זה כבר לא יעבור בשתיקה. מדובר בחייהם של אלפי ילדים, ילדות ונשים שנפגעו ונפגעים באופן בלתי הפיך ברגעים אלו בגלל סוטי מין חסרי רחמים ומצפון. בשנים האחרונות נחשפו פרשות חמורות ביותר במגזר החרדי, שבהן היו מעורבים עברייני מין. זאת לאחר עשרות שנים, שבמהלכן שמרו הנפגעים והנפגעות על 'זכות השתיקה' ואף פחדו להתלונן מחשש שייפגעו בקהילה. ניצני המרד החלו לצוץ וכעת זה גלגל שכבר לא ייעצר. בעקבות שיתוף הפעולה של המגזר עם המשטרה ועם גורמי הרווחה יגדל משמעותית מספר האירועים המזוויעים המתרחשים בקהילה שייחשפו".

כך אומרת עו"ד ברוריה פריד הנחשבת לאחת הנשים החזקות במגזר החרדי שהולכת נגד המוסכמות של החברה שבה היא חיה. היא מגינה על נפגעי עבירות מין בבתי המשפט, מייעצת, תומכת ומסייעת למען שינוי אמיתי בשיח החרדי בכל הנוגע לנושאים שנמצאים בטאבו ומאמינה בענישה ביד קשה נגד עברייני המין.

ברוריה פריד היא עו"ד פלילית, אם לחמישה ילדים המתגוררת ברעננה, טוענת רבנית ובוגרת אוניברסיטת בר-אילן, ואלו רק חלק מהתארים שלה. היא מומחית בדיני משפחה, הדין הפלילי וההבנה בתקשורת ונחשבת לאשת מקצוע מהמעלה הראשונה העוסקת במקרים הקשים ביותר בין כותלי בתי המשפט ולשכות הרווחה ברחבי הארץ. בין היתר היא מלווה קטינים, קטינות ונשים רבות מהמגזר החרדי ברגעי המשבר הקשים של חייהם, שבהם אף אחד לא נמצא לצידם.

"כל מי שמגיע לטיפולה של עו"ד פריד יכול לשים בה את מבטחו ולהבין שהוא עכשיו בידיים טובות", אומרים מקורבים לעו"ד פריד. "היא אישה חזקה בלי שום פחד בעיניים. היא האמא שלהם, האחות וכמובן עורכת הדין שגורלם נמצא בידיה", הם מדגישים.

פריד מודעת היטב לכול מה שמתרחש בין כותלי חדרים: התעללויות פיזיות, נפשיות ואף מיניות שמהן סובלים וסובלות קטינים וקטינות. פעמים רבות נושאים אלו נחשבים לטאבו בחברה החרדית, אך היא פורצת את כל 'המוסכמות' להשאיר את הכול בקהילה ומצליחה להביא את מקרים אלו לבתי המשפט במטרה לעצור את מחול השדים.

עורכת הדין ברוריה פריד, צילום: מוטי דביר

בחיי היום יום ניצבת עו"ד פריד מול משפחות פשע, פדופילים, עברייני מין וגם בני משפחה הפוגעים בחסרי ישע ובקטינים. היא דואגת להוציא החוצה את כל מה שמתרחש בתוך הקהילות החרדיות הסגורות. עו"ד פריד: "אני ה'וונדר וומן' של החרדים וזה בא לי מהבטן. בילדותי, כשהבנתי שקרוב משפחתי נפגע מעבירת מין והדבר היחיד שאב המשפחה אמר לו הוא שיחזור בתשובה, זה לגמרי לא היה מקובל עליי. הפגיעה המינית באותו קרוב משפחה השפיעה לאורך כל חייו בפן הנפשי, הפיזי וגם החברתי. גדלתי בקהילה החרדית וראיתי שלא מטפלים בבעיה, אף אחד לא נענש על עבירות קשות כאלה ופשוט עוברים על כך לסדר היום. למרבה הצער זה גם לא מעניין את אף אחד".

לדבריה, הבעיה מתחילה מהשורש, כאשר מעלימים עין מעבירות שונות המתרחשות בין כותלי בתים, מוסדות לימוד, ישיבות, כוללים, מדרשות ועוד. "ברגע שלא מוקיעים מהחברה את הבעיה ומאפשרים לה להישאר, זה מעניק לגיטימציה לאותם פוגעים להמשיך כסדרם", אומרת פריד. "הקהילה החרדית חיה בתוך מדינה ישראל, אבל עם חוקים משל עצמה. הקורבן הבא הוא רק עניין של זמן. עד שלא יבינו בקהילה החרדית כי דרכם אינה נכונה, לא יהיה שינוי".

ברוריה גדלה בתל אביב כילדה שישית מבין 12 אחים ואחיות, כשאביה שימש רב שכונה בשכונת תל כביר שם. כל אחיה ואחיותיה משתייכים לציבור החרדי, ושניים מהם אף משמשים כרבני שכונות. בנעוריה עברה משפחתה לבני ברק, שם למדה באולפנה חרדית. עם סיום לימודיה באולפנה התנדבה בשירות לאומי במד"א ברמת גן. היא החליטה, למורת רוחם של הוריה, ללמוד ולהשכיל באוניברסיטת בר-אילן, שבר שלא היה מקובל באותם ימים.

עו"ד פריד: "למרות שבחרתי, מתוך רצון לפייסם במקצת, בלימודי טוענות רבניות (המקבילה לעורכת דין לענייני משפחה בבתי דין רבניים), ברור לי שאני סוטה ב-180 מעלות ממאפייני הזרם החרדי. למדתי גם גישור בטכניון בחיפה. לאחר לימודים אלו עסקתי מספר שנים בדיני משפחה – תחום שפחות נגע בי אך גם שם בבתי הדין הרבניים הייתי אישה חלוצה".

בשל היותה אישה אנרגטית ורצונה להתפתח במקביל בתחומים אחרים היא החלה לעבוד גם בתחום התקשורת. היא עבדה  כעיתונאית ברשת מקומית, כיועצת תקשורת בכנסת לחבר כנסת, ובשיא אף שימשה עורכת משנה בתוכנית הבוקר היומית "אורלי וגיא" ששודרה בעבר בערוץ 10.

לאחר שנולדו שני ילדיה הקטנים היא החליטה לגדלם כאמא במשרה מלאה, "ולאחר שגדלו במעט החלטתי ללמוד משפטים, ואכן למדתי וסיימתי תואר ראשון במשפטים במכללת רמת גן, התמחיתי במשרד עורכי דין פרטי ועברתי בהצלחה את מבחני הלשכה. הקמתי משרד עצמאי ברחוב בן גוריון 4 ברעננה. כאמור, לאחר שראיתי את הצלקות הנפשיות שאותן נושא קרוב משפחה שלי שנפגע מינית על ידי שכן חרדי משכונתו כתוצאה מהפגיעה בו וחוסר הטיפול הנכון, החלטתי להתמקד בנפגעי עבירה, תחום שמשלב שלושה תחומי מומחיות שלי: דיני משפחה, דין פלילי והבנה בתקשורת".

עורכת הדין ברוריה פריד, צילום: מוטי דביר

בשנת 2001 עבר בכנסת חוק זכויות נפגעי עבירה, המיישם הלכה למעשה את זכויות הנפגעים בעבירות פליליות ומתמקד בשתי נקודות: עבירות מין ואלימות חמורה.למעשה,  החוק מסדיר את מעמדו המשפטי של עורך הדין בליווי הנפגע כבר מהתלונה המוגשת במשטרה ועד לאפשרות לתביעה אזרחית נזיקית ולעסקאות טיעון. הליווי המשפטי כולל ייצוג אל מול רשויות התביעה בדגש על עמידה על המשמר בזכויות הנפגע המתלונן לרבות עסקאות טיעון פיצויים ועוד, ולאחר מכאן בייצוג בתביעה אזרחית נזיקית. חוק זה בליווי תנועת "מי טו" גרם להעלאת החשיבות והמודעות של הליווי המשפטי של נפגעי העבירה.

עו"ד פריד: "במגזר החרדי כבר יש ניצנים של טיפול והכרה במכה של פגיעות ואלימות מיניות, אך כחברה היררכית סגורה עדיין נפוצה תופעה רעה זו של הסתרה וחוסר טיפול הולם. אל חלל זה אני נכנסת כאשה בזרם זה המכירה היטב את הניואנסים והערכים הדקים והנסתרים של חברה זו. הודות לניסיוני הרב ולהתמחותי בסוגים שונים של משפט וגם בתחום התקשורת אני ניצבת בעמדה בכירה של עורכי הדין בתחום בכלל ובמגזר החרדי בפרט. כבר ייצגתי תיקים משפטיים רבים ובהם: נפגעת מינית על ידי אח מקופת חולים, נפגעת מינית על ידי בעלה, נפגעת עבירה על ידי אחיה, והתוצאות שהשגתי עבורן היו לא פחות ממצוינות. נוסף על כך אני מרצה במגוון פורומים חרדים, ובימים אלו מבססת קשרים עם עמותות נפגעים בציבור החרדי".

היא אומרת לסיכום: "במדינת ישראל של 2023 אסור שעברייני מין ייצאו בזול. כל מי, שמרשה לעצמו לשלול את חירותם ונפשם של חסרי ישע, צריך לתת דין וחשבון על מעשיו הנלוזים ולקבל עונש כבד. אני לא אתן להם להתחמק – לא במשמרת שלי. תמיד אהיה כאן על מנת להגן על הנפגעים והנפגעות ולהיות עבורם ועבורן אוזן קשבת".

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

כתבות נוספות

ראשי

עושה גלים בין הדפים

השבוע נסקור סדרת ספרים לנוער שנועדה להשמיע את קולם של ילדים הסובלים מהפרעות שכיחות, ספר ילדים המלמד על ערכים טובים לחיים באמצעות דמות חמודה של

קרא עוד »