כרזת הסרט "התזמורת", איור: דייגו וייסמן

אחרי ה 7.10 זאת צפייה אחרת

הסרט הדוקומנטרי "התזמורת", המביא לראשונה את סיפור תחנת הרדיו "בית השידור הישראלי" שהפכה להיות קול ישראל בערבית, יוקרן ביום שלישי 19.12 במרכז מורשת יהדות בבל

הסרט הדוקומנטרי "התזמורת", המביא לראשונה את סיפור תחנת הרדיו "בית השידור הישראלי" שהפכה להיות קול ישראל בערבית ויוקרן ביום שלישי 19.12 במרכז מורשת יהדות בבל בליווי מפגש אישי עם הבמאיעופר פנחסוב. 

עם קום המדינה ועליית היהודים מארצות ערב, הייתה תחנת הרדיו כר לפעילות אקטיבית ללוחמה מודיעינית ופוליטית נגד מדינות ערב בשנות ה 40, 50, וה- 60.

לכאורה זאת הייתה תחנת רדיו ששידרה חדשות ושירים בערבית, בפועל, השידורים שימשו את הממשל לתעמולה, לוחמה פסיכולוגית, והפעלת סוכנים דרך קודים שהושתלו בתוך השידורים.

עד מהרה הפכו השידורים לאיום האימתני ביותר שהסעיר את שליטי העולם הערבי. השדרנים כונו  על ידי תחנות הרדיו המתחרות: תזמורת התעמולה של בית השידור הישראלי.

סלמן דבי, שאול מנשה, אליהו נאווי, צאלח כוואתי, כולם יוצאי עיראק, הן הדמויות הראשיות בסרט, והם היו הכוכבים הגדולים של התחנה בארצות ערב.

"צפייה בסרט "התזמורת" אחרי ה 7.10 עשויה להוביל לתובנות אחרות לגמרי", אומר הבמאי עופר פנחסוב, צאצא למשפחה שחיה בבגדד.

הבמאי שנסחף אחרי סיפורם של נגני תזמורת קול ישראל, שפעלו גם כגוף מודיעין וכגוף הסברה, קיבל חיזוק לתחושה שהייתה לו במהלך העבודה על סרט.

"מרכז מורשת יהדות בבל הוא המקום הטבעי להקרנת הסרט", אומרת עליזה דיין חממה, מנכ"לית המרכז. "הכרת השפה והתרבות הערבית אפשרה לכל אותם אנשים מוכשרים לתרום לביטחונה של מדינת ישראל. לאחר ההקרנה נערוך שיח עם הבמאי והיוצר עופר פנחסוב, על התובנות שלו מתהליך יצירת הסרט".

מרכז מורשת יהדות בבל, שד' מרדכי בן-פורת 83 אור יהודה

יום שלישי  19.12 ב 19:00

מחיר לחברים: 35 ש”ח | מחיר לאורחים: 40 ש”ח

מספר המקומות מוגבל. להרשמה: 03-5339278-9 | babylon@bjhc.org.il

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

כתבות נוספות

ראשי

עושה גלים בין הדפים

השבוע נסקור סדרת ספרים לנוער שנועדה להשמיע את קולם של ילדים הסובלים מהפרעות שכיחות, ספר ילדים המלמד על ערכים טובים לחיים באמצעות דמות חמודה של

קרא עוד »