אביעד אולמן, צילום: איתי סליקטר

"ליוויתי עשרות אנשים בתהליכים מנטליים ופיזיים עם הצלחות מסחררות"

אביעד אולמן עבר חיים מלאי הישרדות וצמיחה מחדש – עד שהפך לקואוצ'ר לתהליכים מנטליים ופיזיים המעביר לקצינים בצה"ל הרצאות וסדנאות

"ב-13.2.2017 נפטר אבא שלי לאחר שהתגלה סרטן בגופו כמה חודשים לפני כן והוא נאלץ לעבור ניתוח. באותו ערב אחרי שביקרתי אותו שיחקתי כדורגל עם חברים. בשעה 22:00 התחיל לרעוד הגוף שלי, ולא חזרנו לשחק כי איבדתי את זה לחלוטין.  כשהגעתי הביתה בסביבות 23:00 התקשרו מבית החולים ועדכנו שהמצב של אבא מדרדר. כשהגענו לבית החולים הוא כבר נפטר. החברים שלי אירגנו את האוכל לכל השבעה, העירו אותי והיו איתי כל הזמן. חודש לאחר שאבי נפטר עזבתי את העבודה, ישבתי בבית והייתי בדיכאון. שיחקתי בפלייסטיישן, עישנתי סמים והייתי אבוד ומרוסק. ביולי 2017 הלכתי לסדנה להתפתחות אישית שעליה המליץ חבר טוב. בהמשך נכנסתי לתהליכים אימוניים ולמדתי לאמן אנשים. כל מי שהיה מתאמן שלי הצליח מאוד ביעדים שהציב לעצמו. באחת הסדנאות ראיתי את עצמי עומד על במות ומלווה אנשים בתחום המנטלי, תזונה וכושר. באוגוסט 2018 התחלתי ללמוד קואצ'ינג ובמקביל למדתי אימון כושר. אחרי שנה למדתי תזונה ותזונת ספורט דרך ארגון ISSA ופתחתי עסק. כשהקורונה התחילה סיימתי הכשרת בודי בילדינג ועוד קורס שינוי התנהגותי, ובמקביל הבאתי את הגוף שלי לשיא. מאז ליוויתי עשרות אנשים בתהליכים מנטליים ופיזיים עם הצלחות מסחררות. בקיץ של 2020 התחלתי לעבוד על הרצאה על החיים שלי שאותה אני מעביר בימים אלו".

כך מספר בגילוי לב אביעד אולמן, בן 30 מראשון לציון, מרצה וקואוצ'ר לעסקים פרטיים ולאנשי עסקים רבים. בניגוד לאנשים רבים שסגרי הקורונה ריסקו אותם מבחינה כלכלית, הוא ניצל היטב את ההזדמנות והחל להעביר סדנאות אישיות הכוללות ירידה במשקל דרך התחום המנטלי, תזונה והתפתחות אישית.

אחד מלקוחותיו, קצין בכיר, גילה את הפוטנציאל הגדול של אולמן ואת סיפור חייו הקשה והכניס אותו לצה"ל. בימים אלו הוא מעביר לקצינים רבים בצה"ל הרצאות וסדנאות בנושאים שונים כמו: מהות ההצלחה, ניהול רגשות, התמודדות עם לחצים, כיצד מכינים תוכנית עבודה למימוש יעדים ועוד. אולמן: "מדובר באנשים החשובים ביותר של צה"ל בשנים הקרובות שפועלים בהשראתי, וזה מרגש אותי מאוד. הם עומדים לפקד על מאות חיילים וצוותים ותחת פיקודם ייצאו לפועל המבצעים הגדולים ביותר של הצבא. אני עושה סדר בצורת ההסתכלות, מרחיב את תפיסת ההצלחה של המתאמנים שלי וגורם להם לקחת יותר אחריות על חייהם. במבט לאחור אני יכול לומר שמה שאני עושה היום זה תיקון למה שאני עברתי בתור ילד".
בין סיפורי ההצלחה של המתאמנים של אולמן בצה"ל: קצין שהתחטב מאוד, ירד במשקל בצורה טובה ועלה במסת השריר, אדם אחר שנכנס לזוגיות, וגברים ונשים רבות ששיפרו את זוגיותם. "אחד הקצינים סיפר לי שחייליו יצאו לשבוע מלא בתחרויות ואתגרים מול יחידות קרביות אחרות ושהיו להם הביצועים הכי טובים, הם הגיבו לסיטואציות מלחיצות בקור רוח והגיעו לתוצאות מעבר לציפיות. לדברי הקצין, לעומת המחזורים הקודמים יש שינויים מהותיים בחייליו: הם הרבה יותר פתוחים לקבל ולתת משוב שלילי, מבינים שזה ממקום של צמיחה, הרבה יותר מצליחים מנטלית ממחזורים קודמים ופחות שיפוטיים לסגל הפיקודי".

מאחורי החזות המרשימה של אולמן מסתתר סיפור לא יאומן של הישרדות וצמיחה מחדש. כשנולד נמסר למשפחה מאמצת שלא הצליחה להביא ילדים. אולמן אהב מאוד את אימו המאמצת וחיבורו איתה היה יוצא דופן. "כבר מההתחלה ידעתי שאני מאומץ. להוריי היו חברים רבים מקורס שהם עברו עם זוגות נוספים שרצו לאמץ ילדים. החבורה חגגה בכול פעם שהתקבל ילד חדש מאומץ", הוא אומר.

אביעד אולמן עם הוריו המאמצים בילדותו, צילום: פרטי

כשהיה בן שמונה נפטרה אימו מסרטן בעקבות טיפולי פוריות רבים, שהביאו לפגיעה במערכת החיסונית שלה. לאחר מות אימו  הפך מילד אהוב על כולם לילד ללא חברים ומשפחה תומכת, שעבר הצקות והשפלות חברתיות רבות שצילקו את נשמתו שבעקבותיהן חשב כבר בגיל צעיר על מחשבות אובדניות. "ילדים היו צוחקים עליי, וכך הפכתי לאלים ואגרסיבי מאוד כדי להגן על השם של אמא ושל המשפחה שלי. הדרדרתי בלימודים, נכנסתי לדיכאונות, מספר ניסיונות התאבדות עם השנים ובאמת שאיבדתי צלם אנוש. היה קשה להישאר עם אבא, בעיקר בגלל מצבו הבריאותי. כל הניתוחים, שהוא עבר בליבו וכללו: צנתורים, מעקפים, בלון וסטנד ואפילו שבץ מוחי, לא שיפרו את הקשר בינינו. זה היה נראה כאילו הוא ויתר על החיים. בראייה לאחור זה מה שדחף אותי לעשות את מה שאני עושה היום – לקחת אחריות וללמד את המתאמנים שלי לקחת אחריות על חייהם".

הוא גדל כבן יחיד עם מועקה נפשית קשה בעקבות פטירת אימו והמשיך לגור יחד עם אביו, אבל הקשר עימו לא היה קרוב לקשר החם והאוהב כמו שהיה לו עם אימו המאמצת. הפערים הלכו וגדלו, ואביו שהיה אדם עם בעיות בריאותיות שונות הכיר את בלה שהפכה לחלק משמעותי בחייו של אביו, וכיום היא האדם הקרוב ביותר לאביעד. "בהתחלה לא אהבתי את בלה, אבל היא החזיקה מעמד למרות שעשיתי לה את המוות. היא הייתה שם באש ובמים, ואחרי כמה שנים לאט לאט נפתחתי אליה. פעמים רבות במהלך ההתבגרות היא אמרה לי: 'אתה צודק אבל אין מה לעשות. זה אבא שלך וצריך לכבד'".

למרות הכול הצליח לשרוד והגיע לשירות משמעותי בצה"ל כלוחם קרבי בחטיבת כפיר. לרוע מזלו הוא נפצע בגבו בעקבות סחיבת ציוד כבד, סבל משלוש פריצות דיסק ועבר שיקום ארוך שנמשך עשרה חודשים שאילצו אותו לשקם את גופו בעזרת אימונים בחדר הכושר ולהילחם על חייו כל יום מחדש.

בגיל 21, חודש לאחר השחרור מהצבא, החליט אולמן לנסות ולפתוח דף חדש בארצות הברית, שם עבד במכירות מוצרי ים המלח בעגלות. הוא חסך כל דולר והכיר בסאן דיאגו אישה שחשב שהיא אהבת חייו. היא ניצלה את תמימותו, הונתה אותו, בגדה בו ולקחה את כל חסכונותיו. היא אף הכניסה אותו למעצר ולאשפוז בכפייה בבית חולים פסיכיאטרי, שם ניסה לשים קץ לחייו. בשנת 2005, כשהיה בן 23, חזר לארץ בלי כלום. המשפחה היחידה שהייתה לו הייתה של אביו ובלה.

הוא שם לב לכך שיש פער בינו לבין חברים שלו שהתקדמו ומצליחים בחייהם, אבל זה לא היה אכפת לו. הוא התייעץ עם חבר מהעבר שהציע לו לעבור סדנה להתפתחות אישית. בגיל 24 נותר לבדו בעולם, לאחר שאביו שחלה בסרטן נפטר ביולי 2017. אולמן הוא נרשם לסדנאות והתחיל את כל הכשרותיו בשנת 2018. הוא למד היטב את החומר הנלמד, קיבל משמעות לחייו ובית חם וסיים בהצלחה קורסים של התפתחות אישית, כושר ותזונה ונחשב למאמן כושר מוסמך.

אביעד אולמן, צילום: איתי סליקטר

אולמן: "חזרתי לארץ כצל של עצמי ואיבדתי צלם אנוש. כשהייתי רואה שוטרים הייתי קופא (ממש פוסט טראומה), ועברו כמה חודשים עד שיצאתי מהחדר והתחלתי ללמוד פסיכומטרי ולעבוד באופציות בינאריות. החיים היו טובים אבל חסרי תכלית או מטרה. הייתי עושה ערימות של כסף בעבודה ומעשן המון בשביל לברוח מהמציאות שהייתי חי בה. דרך כל הסדנאות הכרתי אישה מדהימה שעבורי היא כמו אמא או אחות גדולה. היא הובילה את כל התפתחותי העסקית, עזרה לי לכתוב את התכנים בצורה מדויקת יותר ואף הובלנו ביחד 30 אנשים תהליך אימוני מנטלי ביעדים שונים. לפני כן ליוויתי אותה ואת ילדיה בתהליכים מנטליים של ירידה במשקל".

בימים אלו הוא לומד תואר ראשון רב-תחומי בכלכלה ומשפט וממשיך להתפתח, כולל לימודי תואר שני בייעוץ ארגוני שהוא מתכוון ללמוד בשנה הבאה. "אני רואה את עצמי ממשיך להרצות על החיים שלי וגם מעביר הרצאות מנטליות לחברות ולארגונים. אני רוצה להגיע לכמה שיותר אנשים בצבא, לכמה שיותר בני נוער וליצור שינוי משמעותי בחברה הישראלית דרך הסיפור שלי והכלים שפיתחתי. מי יודע, אולי אגיע לתפקידי מפתח במדינה ואוכל ליצור שינוי עמוק יותר ומשמעותי. הגעתי למצבי קיצון, חציתי כל גבול שלי וזה לא היה לחינם. עברתי את החיים האלו בשביל ליצור משהו חיובי שיוביל שינוי בקרב בני נוער ובכלל במדינה שלנו".

לסיכום, מודה אולמן שהיה בכמה מערכות יחסים לא טובות בחייו, "ואני מנסה להבין אם בכלל אני רוצה זוגיות כעת. מתחשק לי להיות איש משפחה. אני בטוח שאהיה בעל ואבא טוב ושאגדל את ילדיי בצורה הטובה ביותר. אחרי החיים שעברתי כשהמשפחה נלקחה ממני מכל כיוון כבר מהרגע שנולדתי אני אצור משפחה לתפארת עם האשה הנכונה".

לאתר האינטרנט של אביעד אולמן:
https://aviadulman.co.il/

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

כתבות נוספות

ראשי

עושה גלים בין הדפים

השבוע נסקור סדרת ספרים לנוער שנועדה להשמיע את קולם של ילדים הסובלים מהפרעות שכיחות, ספר ילדים המלמד על ערכים טובים לחיים באמצעות דמות חמודה של

קרא עוד »