שלומית קופף עם יצירות שלה, צילום: פרטי

"מקופלת" – הגרסה האמנותית של שלומית קופף

בתערוכת היחיד "מקופלת" של האמנית שלומית קופף, המתקיימת בבית האמנים בתל אביב עד ל-13.3.21,  מוצגות יצירות ייחודיות שלה הצועדות על קו התפר בין מופשט לפיגורטיבי, מעין פסלי קיר השוברים את הפורמט הבורגני של ציור על קנבס המתוח על מסגרת עץ

האמנית שולמית קופף מציגה בימים אלו בבית האמנית בתל אביב תערוכת יחיד בשם: "מקופלת". אוצר התערוכה הוא: אריה ברקוביץ'. עבודותיה של שולמית קופף צועדות על קו התפר בין מופשט לפיגורטיבי, מעין פסלי קיר השוברים את הפורמט הבורגני של ציור על קנבס המתוח על מסגרת של עץ.

קופף החלה את הסדרה עם ציורים על בד – 2 מטר על מטר – של דרכים שמתפתלות, משוטטות, מתעגלות, נפגשות, מתרחקות וחוצות האחת את השנייה. לא כל אלה שמשוטטים הלכו לאיבוד. מכיוון שדרכים וקווים יכולים להתקפל אחורה במרחב של זמן, החלה קופף לקפל את הקנבס וליצור מפגשים חדשים בין הקווים, מעיין חורי תולעת. בהמשך החלו העבודות לצבור נפח כמעט בדרך לפיסול.

"worm holes" – יצירה של שלומית קופף, צילום: פרטי 

קופף משחקת משחק משוחרר, קצת פראי ומשולח רסן כדי לגלות עד כמה אפשר למתוח קנבס, והיא לא מפחדת לקרוע אותו עם סכין כדי להשחיל דרכו קנבס אחר. אם כבר קנבס מתוח, אז היא מציירת על הצד האחורי, לא הלבן.

השאלה שמעסיקה אותה היא סקרנות תמידית: ״מעניין מה יקרה אם": "אם אתן לגל ים להציף ציור שרק עכשיו ציירתי?", "אם אקמט את הבד קמטים קמטים וארחף מעליו עם מברשת טבולה בדיו יפני שחור?". למעשה, היא מחברת בין המוכר, הנגלה והידוע לבין הנסתר והמסתורי, היא חושפת טפח ומסתירה טפחיים בדרכה ליצירה המוגמרת.

היא משלבת קולאז' של צילומי וינטאג' בשחור-לבן, חלקם קרועים, טעונים ברבדים של זיכרונות. היא איננה מקלה על צופיה. כנות אמנותית אותנטית בונה את יצירותיה, היא נאמנה לתחושותיה ויוצרת בצורה אימפולסיבית ישירה הבוקעת מעולמות הרגש שלה.

עבודותיה אינן נופלות בקלות לקטגוריה ולא ממש מופשטות: פה גדר תיל, שם אישה תשושה סוחבת מטען כבד בדרך האינסופית, ופה רמז לדם. זהו אינו ציור מסורתי על בד מתוח, לא פיסול וללא יציבות, אולי בדרך לסוג של מיצב, התחלה של פריצת גבולות. יש גם אלמנט של הקרבה: חלקים שלמים של בדים מצוירים הוסתרו והוקרבו בקיפול.

בתערוכה זו מקבל המונח "זיכרון" משמעות חדשה אצל קופף: יש ביטוי משמעותי לפרידה מהעבר ומהכאב,  תוך בנייה מתמדת של חוויות חדשות. עבודותיה מרהיבות ביופיין, מסקרנות, מסתוריות, אסתטיות לעין וניחנות בקומפוזיציה ובקצב קבוע. הצופה מתמודד עם חלקים אשלייתיים ומציאותיים בעת ובעונה אחת, עד קבלתה של השלמות החדשה.

"456" – יצירה של שלומית קופף, צילום: פרטי

 

תערוכת היחיד "מקופלת" של שולמית קופף מוצגת בבית האמנים בתל אביב, רחוב אלחריזי 9, תל אביב, עד ל-13.3.21.

האתר של האמנית: Www.shulakopf.com

דף האינסטגרם של האמנית: https://www.instagram.com/artistshulakopf/

דף הפייסבוק של האמנית: https://www.facebook.com/ArtistShulaKopf

שעות הביקור בתערוכה: ב'-ה': 13:00-11:00, 19:00-17:00,
ימי שישי: 13:00-10:00, שבת: 14:00-11:00.

 

יהורם גלילי הוא סופר, משורר ועוסק בעריכה ספרותית של טקסטים במגוון הז'אנרים הספרותיים, הבעלים של משרד יחסי הציבור "גלילי תקשורת שעושה גלים" המומחה בניהול קמפיינים עבור סופרים/ות, אמנים/יות ויוצרים/ות בכל התחומים, https://galilicom.co.il/

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

כתבות נוספות

ראשי

עושה גלים בין הדפים

השבוע נסקור סדרת ספרים לנוער שנועדה להשמיע את קולם של ילדים הסובלים מהפרעות שכיחות, ספר ילדים המלמד על ערכים טובים לחיים באמצעות דמות חמודה של

קרא עוד »