הספר "אל-רקה בכתום" מאת מנשה שמש, צילום: יח"צ

מהילדות בעיראק ועד לסיפורי אהבה תל אביביים

במסגרת שבוע הספר, שיתקיים במרכז מורשת יהדות בבל ביום שלישי 14.6 בין השעות 19:30-16:00, יציגו מגוון נרחב של סופרים משוררים ויוצרים יוצאי עיראק  את ספריהם בתוך תצוגות מוזיאון מורשת יהדות בבל, הכניסה חינם

במסגרת שבוע הספר, שיתקיים במרכז מורשת יהדות בבל ביום שלישי 14.6 בין השעות 19:30-16:00, יציגו מגוון נרחב של סופרים משוררים ויוצרים יוצאי עיראק  את ספריהם בתוך תצוגות מוזיאון מורשת יהדות בבל, הכניסה חינם

שאול אלעזר יליד העיר הכורדית חלבג'ה יציג את הספר "מגילות כורדיסטאן" על ילדותו באזור ועל יהודי חלבג'ה וסולימניה. אלעזר חזר באחרונה וביקר באזור שהופצץ בנשק כימי על ידי הצבא העיראקי. טליה פלד כתבה את "איש הזכוכית" על המסעות המרתקים ויוצאי הדופן של משפחתה בדרך לארץ בשנות ה-20 של המאה ה-20. הפרסומאי אדי מור יליד בגדד  (הוריו במקור מאורמיה) יציג את ספרו  "אלף לילה ויום" על הפרהוד והציונות בבגדד.

רמי אביב, בן להורים ילידי עיראק מביא בספרו  "ליל הענבר" מהתרחשויות הפרעות בבגדד ומחיי היהודי בעיראק. יוסף כהן אלרן, סופר ומשורר, יליד העיר חילה בעיראק יציג את ספרו "והמלאכים שותקים". הוא כותב על הקהילה היהודית בבגדד: הפרעות, ההתעללות, התעוררות הציונות והגעגועים לאח שהגשים ונעלם. נורה חיים חורי, דור ראשון בארץ לעולי עיראק, כתבה את הרומן "כסו אותי באיזאר" על התמודדות בני הדור השלישי עם משבר ההגירה מארצות מולדתם לישראל.

שמעון אגסי יציג שני ספרים שערך והוציא לאור: "שלש חידות" ו"החושם מבגדד". אלו הם סיפורי העם של יהודי בבל שערך אביו העיתונאי הידוע אליהו אגסי, בנו של הרב המקובל שמעון אגסי. תא"ל במיל' נחום זקן,  יליד זאכו בכורדיסטאן, יציג את ספרו "סואץ אינה סטלינגרד" שבו הוא כותב על חוויותיו ממלחמת יום כיפור. על גבורתו במלחמה זו קיבל את עיטור העוז. סא"ל במיל החוקרת ציונית פתאל קופרווסר ברומן ביכורים "התמונות שעל הקיר" על צעירה המורדת במשפחתה המסורתית. פתאל קופרווסר שירתה באמ”ן ובתיאום הפעולות בשטחים. מתמחה במחקר ההיסטוריה של המזרח התיכון.

היזמית החברתית מכי חכם נאמן, מייסדת עמותת "רוח נשית" המסייעת לנשים נפגעות אלימות, תציג את ספר השירה "אנחנו סוסי הפרא של נהריה". העיתונאית והסופרת תמי שמש קריץ תציג את הרומן החדש שלה "אהבה בנסיבות מחמירות" על חיי האהבה הסבוכים של עובדת רדיו שפוטרה. הגיבורה, כמו הסופרת ילידת קרית שמונה, היא בת פריפריה, שהגיעה לעיר הגדולה. המשוררת ילידת בגדד ליליאן דבי ג'ורי תציג את ספרה "ראיתי יופי -שירים וצילומים".

"לא גבה ליבו – חייו ופועלו של משה נסים" מאת יהודה יערי

באולם המרכז יתקיים שיח סופרים (הכניסה חופשית):
17:30-18:00 "המסע לישראל האחרת" – עליזה דיין חממה מנכ"לית המרכז תארח את הפובליציסט משה בן עטר על ספרו "המסע לישראל האחרת", קובץ מאמרים מעוררי מחשבה. בן עטר, איש חינוך ויו"ר הפורום לאחריות אזרחית, בעבר יועץ לשרים בנוסף לתפקידיו הציבוריים הרבים.
18:15-18:45 "אל-רקה בכתום" – העיתונאי ואיש גלי צה"ל ג'קי חוגי יראיין את מנשה שמש על ספרו "אל-רקה בכתום", רומן מתח מזרח תיכוני. שמש שימש בקהילת המודיעין ובשרות המדינה מעל 30 שנה וביצע תפקידים פיקודיים בארץ ובחו"ל.
19:00-19:30  "לא גבה ליבו" – העיתונאי והסופר ברוך מאירי יראיין את השר לשעבר משה ניסים על הספר "לא גבה ליבו" דרכו ופועלו של משה נסים. ספרו האוטוביוגרפי של משה ניסים נכתב על ידי יהודה יערי.

"הספר "המסע לישראל האחרת" מאת משה בן-עטר, צילום: יח"צ

הפעלות לילדים:
סדנאות איור עם האמנית נורית צרפתי:
17:30 "הגמד אלדד" מאת רפאלה צרפתי (גילאי 4-6),
18:30 "ילדות במעברה" מאת גאולה סחייק אלעני (תלמידי בתי ספר יסודי).

לכבוד האירוע תהיה הנחה של 10% על כל הספרים בחנות המוזיאון.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

כתבות נוספות

ראשי

עושה גלים בין הדפים

השבוע נסקור סדרת ספרים לנוער שנועדה להשמיע את קולם של ילדים הסובלים מהפרעות שכיחות, ספר ילדים המלמד על ערכים טובים לחיים באמצעות דמות חמודה של

קרא עוד »
צרכנות

הכירו את המוצרים של חברת פולקו

  חברת פולקו היא אחת החברות הגדולות, הבולטות והטובות ביותר בארץ בתחום הציוד הסיעודי. החברה פועלת כבר במשך שנים לאספקת ציוד סיעודי מהשורה הראשונה למגוון

קרא עוד »