שקיעה מעל טיילת החומות בירושלים. צילום פמי
שקיעה מעל טיילת החומות בירושלים. צילום פמי

אלו חגיגות מתכננת ירושלים לחנוכה

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב email

ירושלים לובשת חג ומתכוננת לשלל אירועי חנוכה.

חוויה חשמונאית לכל המשפחה בעיר העתיקה – באתרי העיר העתיקה חוזרים לתקופת החשמונאים ומעדכנים את חוקי המשחק.

הכיכר הרומית שהייתה סגורה מאז פרוץ מגפת הקורונה נפתחת לראשונה מחדש לציבור בחנוכה.

הכיכר תעמוד במרכז הרפתקה רומית-חשמונאית שכוללת שחזור חוקי המשחק של לוח משחק רומאי שנחשף על רצפת הכיכר, והיה חלק מתרבות הפנאי של חיילי הצבא הרומאי בירושלים.

מדובר במשחק דמוי דמקה, אמיתי ועתיק בן 1800 שנה, רק שהפעם ישחקו בו "חיילים" יהודים!

הכיכר היא מהשרידים המפוארים והשלמים היחידים שנותרו מירושלים ההלניסטית, אז ניצב בה עמוד ניצחון גבוה ובראשו פסל הקיסר. על שם עמוד זה נקרא שער שכם שנבנה מעליה במאה ה-15 "באב אל עמוד" (שער העמוד).

לוח המשחק בכיכר קיבל עם השנים הילה מיסטית ולעיתים אפילו אפוקליפטית, ויש כאלו שזיהו אותו עם משחק המלכים הפאגני (לכבודו של האל סטורן) או עם משחק האסטרטגיה "תחנה".

חוקי המשחק

חוקי המשחק הנקרא אלקרק, ודרכי המשחק שוחזרו על ידי המשחקן ניר ויילד, אספן, מפיק היסטורי ומפתח משחקים, שביצע מחקר היסטורי, הגיע לספר המשחקים של אלפונסו העשירי מקסטיליה שפורסם ב-1283, ודרכו הצליח לשחזר את חוקי המשחק הרומאי.

מטרת המשחק היא להוציא מהלוח את כל אבניו של היריב. המשחק משוחק על גבי לוח של 5X5 משבצות, כאשר לכל שחקן 12 אבנים בצבע שלו, המוצבות בגומות שבשתי השורות הקרובות אליו ובשתי הגומות הימניות בשורה האמצעית. הגומה המרכזית בלוח המשחק נותרת ריקה. כל שחקן בתורו מתקדם לנקודה סמוכה וריקה על הלוח המקושרת באמצעות אחד מהקווים הישרים או האלכסוניים. השחקן שמצליח להוציא את כל האבנים של היריב מלוח המשחק – מנצח.

מי משחק?

ויילד יצר לוחות וכלי משחק בדומה ללוח המקורי והמשתתפים יוכלו לשחק במשחק ההיסטורי ממש כמו השומרים הרומאים שחרטו אותו על הרצפה בכיכר. בנוסף  לעמדת המשחק יהיו בכיכר תחנות נוספות המפעילות ממצאים היסטוריים נוספים שהתגלו או מוצגים באתר: "בכניסה יפגוש את המשתתפים אחד מהאחים המכבים לסיור לפני גיוס לכוח החשמונאי" מסביר ויילד, "בתחנות השונות הם יעברו אתגרים פיזיים כמו הליכה על קורה, קליעה למטרה, ירי בחץ וקשת, הפעלת דגם של קטפולטה (מכונת מצור). בהמשך נעצור להיכרות ופתרון של כתב חידה על ממצאים חשמונאים בירושלים ליד דגם מפת מדבא המוצב בכיכר, משם נעלה לסלפי הכי היסטרי בעיר על גג שער שכם מול הר הבית ונספר את סיפור טיהור המקדש, וכשנרד חזרה לכיכר נכין תליון מעץ בדוגמת מטבע של יוחנן הורקנוס החשמונאי ונכיר את ההיסטוריה של סמל מדינת ישראל – המנורה. בנינו במיוחד פעילות שמתאימה לכל המשפחה ונמשכת כשעה וחצי, כי בחנוכה יוצאים כולם ביחד".

"הכיכר נבנתה על ידי הרומאים כאות ניצחון על היהודים, ניצחון שעלה בקורבנות רבים. כעת הרומאים אינם, אבל היהודים לא רק שחזרו לכאן, אלא הם אלו שמחזירים לחיים את הווי החיים בתקופה הרומית" מסכם ויילד.

איך מגיעים?

ההפנינג מתחיל כבר בכיכר צה"ל ממנה הולכים בסיור מודרך על או למרגלות החומה עד לכיכר הרומית.

בשעות הצהרים ייצא סיור מודרך מכיכר צה"ל וברוח ימי החג יעבור בסמטאות שכונת מוסררה הציורית וממנה אל תצפית 3 הכיפות על רום הטיילת, ממנה נצפה על גגות העיר העתיקה והחדשה. לאחר הפסקה וכיבוד קל ממשיכים על טיילת החומות ממנה נשקפים נופי העיר שהערב שופך עליהם אור קסום, עד אל השער החדש ודרך הסמטאות המקושטות של הרובע הנוצרי אל רחובות הרובע היהודי, בהן בוהק אור החנוכיות. משך הסיור כשלוש שעות.

הדרך היפה אל הכותל

לטובת מי שמעדיף לטייל עצמאית הוארכו שעות הפתיחה של טיילת החומות הדרומית עד לשעה 18:00 מדי יום. הטיילת היא הדרך היפה והבטוחה לרובע היהודי, משער יפו ועד הכותל, עם התצפיות הכי מרשימות על העיר העתיקה והחדשה. לטיילת אין צורך להזמין כרטיסים מראש וניתן לרכוש אותם בקופה או באתר החברה לפיתוח מזרח ירושלים, שם גם ניתן לראות את שאר המחירים של ההפנינג בכיכר, בסיורים ובטיילת.

במקביל, למרגלות החומות, אמני חוצות היוצר יקיימו סדנאות אמנותיות לחנוכה בפסיפס, זכוכית קרמיקה וציור בצבעי שמן. הסדנאות מתאימות לילדים ולמבוגרים ויתקיימו בתוך הסדנאות או בסמטה היפהפייה לפי תנאי מזג האוויר. לסיום ההפנינג תופיע בחוצות היוצר גם להקת טנדו במופע שכולו אור, בעיבודים מקוריים ושילובים מרתקים של ניגונים חסידיים (בעיקר), קרליבך, אתני, אירי, יווני, ישראלי ועוד.

בתכנית "הקול טוב" ברדיו סול סיפר בני סאסי, מנכ״ל החברה לפיתוח מזרח ירושלים, על האירועים הצפויים והביע תקווה שהפיגוע בשבוע שעבר, שבו נרצח אליהו קי, לא ירתיע את ההמונים מלבוא לבירת ישראל. "ההיסטוריה במקום הוכיחה שירושלים ידעה להתגבר על אסונות ומשברים ובוודאי לא ניתן לכמה קיצונים להכתיב לנו את סדר היום".

 

בני סאסי צילום פמ״י
בני סאסי צילום פמ״י

 

לדבריו, "אין ישראל בלי ירושלים. זו חתיכת היסטוריה מתקופת דוד המלך ועד היום וכל ההיסטוריה נגלית לעינינו. כשהולכים על החומות רואים במצד אחד את כל העבר המפואר של העיר, מצד שני את העתיד שלה".

כל הפרטים השעות והמחירים באתר www.pami.co.il

יעקב פישר, המנהל המוסיקלי של פסטיבל "שירים ונפלאות" בתיאטרון אספקלריא, סיפר על הפסטיבל המיוחד.

פסטיבל חנוכה בתיאטרון אספקלריא יתקיים בין 28.11.21 ועד 6.12.21. מדי יום יעלה לפחות מופע תיאטרלי או מוסיקלי אחד, ברפרטואר רחב הכולל הצגות לכל המשפחה בשעות הבוקר והערב לצד מופעי מוסיקה יהודית בשעות הערב.

בין ההצגות והמופעים: בן המלך והקרקס, יוסילי זמיר, הקמצן שהפך לקבצן, הרואה פני עתיד, לולקע, מורין נהדר (שם המופע: "אמצא לי בך מקום"), מחווה ללאונרד כהן עם המופע "תפילה שבורה", להקת "הלב והמעיין" ("חסידים חלוציים"), המופע חסידות גיל קופטש, שירי לאדינו עם יעל צבי בליווי תזמורת הלאדינו הישראלית ("אוצ'וס קנדליקס") ואנסמבל הפיוט ("הפרא הקדוש").

תיאטרון אספקלריא עוסק ביצירה יהודית ויוצר שפה תיאטרונית חדשה-ישנה, השואבת מחד מהעבר ורואה פני עתיד מאידך. ככזו זוכה היצירה התיאטרונית פורצת הדרך של אספקלריא להתעניינות והערכה רחבה בארץ ובעולם.

לאחרונה עבר התיאטרון למשכנו החדש במתחם התחנה הראשונה בירושלים, ולצד רפרטואר ההצגות למבוגרים ונוער התחדש גם עם מופע תיאטרון-קרקס בהשראת בן המלך והעני של מארק טווין ובן המלך והשפחה שהתחלפו שסופר ע"י רבי נחמן מברסלב.

חלקו המוסיקלי של הפסטיבל מופק ע"י עמותת "העולם המרהיב של המוסיקה היהודית" המפיקה מזה מספר שנים אירועים גדולים של מוסיקה יהודית, תוך מתן במה לגישת "ריבוי הסגנונות" הייחודית. הסגנונות המגוונים בתוך אותו אירוע יוצרים יחד את הקשת התרבותית והמוסיקלית העשירה של החברה בישראל – ממוסיקה חסידית, דרך מוסיקת עולם ועד לאדינו. השנה חברה ההפקה לתיאטרון אספקלריא במטרה לחבר בין תכני התיאטרון והשירה. כל מופעי הערב יתחילו בהדלקת נרות.

פרטים וכרטיסים: aspaklaria.org, 02-6511936

 

יעקב פישר צילום עצמי
יעקב פישר צילום עצמי

 

צפו בראיון ברדיו סול:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

כתבות נוספות

אירוס המדבר צילום יוקה
טיולים ואטרקציות

אירוס המדבר: מלון מיוחד בלב המדבר

נווה מדבר פסטורלי המוקף באטרקציות ובנופים עוצרי נשימה – זו התחושה שמקבלים כשנופשים במלון אירוס המדבר בירוחם.  למי שלא מכיר נספר שמלון אירוס המדבר הוא

קרא עוד »
שי צוהר מנגב חומוס באינתי צילום יוקה
אוכל

החומוס הכי טוב בדרום

אם אתם באזוור ירוחם ומחפשים מקום טוב לאכול בו – אני ממליץ לכם להגיע לאינתי – חומוסייה, שמגישה חומוס טרי מחומרי גלם מעולים בתוצרת מקומית.

קרא עוד »
החתן והכלה צילום יוקה
חדשות

חתונת השנה בירוחם

חתונה מרגשת כזו לא נראתה הרבה זמן בירוחם. ישראל וחן נישאו בישיבה תיכונית אמי"ת בלבב שלם ירוחם בליווי מאה אורחים שעשו הרבה שמח. הכל התחיל

קרא עוד »