אמיתי קדר. צילום דן בן ארי
אמיתי קדר. צילום דן בן ארי

"פחדתי להביא ילד כדי שלא יירש את הסכיזופרניה של אמי"

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב email

מחלות נפש בעולם התרבות היו מאז ומתמיד מחלקה סגורה, שאפשר היה להסתכל עליה בתימהון מרוחק (כמו ב"קן הקוקיה"), או כזיכרון מודחק (כמו ב"הקיץ של אביה"), אבל אמיתי קדר הוא ההוכחה שמחלת נפש לא מאיימת ומפחידה כמו שהיא מצטיירת. היומנים של אמו, שהייתה חולה בסכיזופרניה, הם הצוואה שלה וכעת הם רואים אור בהצגת היחיד המרתקת "היומנים של אמא".

 

אמיתי קדר עם אמו. צילום משפחתי
אמיתי קדר עם אמו. צילום משפחתי

 

לדבריו, "אחרי פטירתה של אמי לפני 25 שנה מצאתי את היומנים שבהם משתקף היחס שלה למחלה, לעולם ואליי. היא חלמה להיות כוכבת בהוליווד והנה אני שחקן שמעלה את החלום של אמא שלי על ההצגה, במודע או לא במודע. גם השאלה האם אני משוגע כמו אמא שלי מרחפת באוויר".

לדבריו, "הייתה תקופה שרציתי להביא ילד לעולם ולמען האמת פחדתי כדי שלא יירש את הסכיזופרניה של אמי.אחרי שביררתי את הנושא הבנתי שהאחוז לא כל כך גבוה".

 

 

פגשנו אותו במרתפים של "הבימה", שם תעלה ביום שלישי הקרוב (4 במאי, 20:30), ההצגה "האם יש מקקים בישראל?", שכתב נסים אלוני בשנות ה-80 ומעולם לא עלתה על במה. המחזה מתאר להקת שחקנים של האמרגן אוסקר מאק-מנדל שנוסעת בין ערי אירופה ומציגה מופע בידור אכזרי על ייסוריהם של היהודים לאורך הדורות.

הצטרפותם ללהקה של לייבו הפלסטיני ומוד הנוצרייה מטלטלת את מעמדו של לוט הישראלי, כוכב הלהקה. הופעתו הפתאומית של פראנץ, מפקד מחנה ריכוז לשעבר שנחשב למת, מטלטלת את נפשו של הליצן ביאטו, שניהל איתו רומן אסור בזמן המלחמה. צמד רוצחים מסתורי, שדולק בעקבות הלהקה, מאיים לטלטל את חיי כל חבריה.

 

 

 

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

כתבות נוספות