האומנית רקפת לוי, צילום: גיא נחום לוי

"The Cyclamen Show" בגלריה פריסקופ בתל אביב

בשבת 9.4 תיפתח תערוכה חדשה של האומנית רקפת לוי, שעיצבה תפאורה ותלבושות להפקות רבות באומנויות הבמה והפכה יוצרת שותפה למחזאי חנוך לוין ולכוריאוגרף אוהד נהרין

בשבת 9.4 בשעה 12:00 יתקיים אירוע פתיחה חגיגי בגלריה פריסקופ בתל אביב, רחוב בן יהודה 176, לתערוכה The Cyclamen Show"" (אוצרת: שרי פארן) של האומנית רקפת לוי. אוצרת התערוכה היא שרי פארן. רקפת לוי, מעצבת עטורת פרסים, עיצבה תפאורה ותלבושות להפקות רבות בתחום אומנויות הבמה והפכה יוצרת שותפה למחזאי/במאי חנוך לוין ולכוריאוגרף אוהד נהרין.

רקפת לוי הקימה בית ספר פרטי והכשירה עשרות יוצרים צעירים שממשיכים את דרכה. לפני כעשר שנים עזבה את הקריירה המפוארת ואת העיר הגדולה ועברה ליישוב כמון במשגב שבגליל. זו הפעם הראשונה שהיא יוצרת תערוכה המשקפת לגמרי את הביטוי האישי שלה. הפעם בתערוכה בגלריה פריסקופ, שקדמה לה תערוכה בלוחמי הגטאות, מוצג צד נוסף שאינו מוכר עדיין ברבים – אומנית החושפת בפני הקהל את הרבדים העמוקים ביותר והכמוסים של נפשה, נוגעת בכל עצב אפשרי בקיומה ושואלת שאלות על זהותה ומקור שורשיה. כל זאת תוך חיפוש מתמיד אחר דימוי הבית, מקומו בחייה ובחיי משפחתה – הבית הפרטני והאוניברסלי.

כרזת התערוכה "The Cyclamen Show", צילום: יח"צ

רקפת היא אנציקלופדיה מהלכת של אינפורמציות, מקורות השראה וחומרים. היא מלהטת בין חפצי קרמיקה בעלי פטינות המצאתיות, שלעתים נראות כפריטים מעודנים מתקופות רחוקות ולעתים בני זמננו. היא אספנית אובססיבית של צמחים, ענפים, זרעים המשולבים באמנותה, כמטאפורה לחיים שיגדלו, יצמחו וינביטו עולם חדש.

ספרים ישנים הם פן נוסף באוספיה של רקפת. היא מרוקנת אותם מטקסטים בשפות זרות, שומרת על האיורים ומשחקת איתם ביד חופשית. היא קורעת, גוזרת ומדביקה דפים וספרים, לעתים נוטעת זרעים שמושתלים בתוך הספר ומקימה מיצבים שלהם המשולבים בתוך הוויטרינות ולידם. בתוך הוויטרינה של הארוניות היא מסדרת את האובייקטים שלה, כאלו היו שחקנים בהצגה שהיא כתבה, ביימה, הלבישה והציבה. כאמנים הסוריאליסטיים היא מכליאה בארוניות הפתעות ופנטזיות, חפצים הסדורים במארג המשקף את תחומיי העניין שלה. בתוך כל אלה היא יוצרת מיקרוקוסמוס או תיאטרון של העולם, המבוסס על אוסף זיכרונות אישיים ומשפחתיים ויוצרת עולם בתוך עולם.

יצירה של האומנית רקפת לוי, צילום: סדן הפקות אמנות

הקרקס, שמלווה אותה כל חייה תחת השפעת העבודה המתמשכת עם חנוך לוין, מחבר בין שמחה מוזרה ליגון מחלחל. החיפוש המתמיד אחר בית מוליד סדרת בתים ניידים, אפלוליים, בתוכם ארגנה "במות" המועצמות באמצעים אמנותיים. הבית של רקפת הוא זמני, נודד ומתגלגל ברוח, כאוהל בקרקס. היא רודפת אחריו ומנסה לאחוז בו כקופסה שתכיל אותה, אך לשווא. את החור הזה בנפשה לא ניתן למלא והוא הופך מנוע ליצירתה.

ספרי האומן שלה הם חלק מתהליך היצירה ומהווים אובייקט אמנות לכל דבר. הוויטרינה היא חלק חשוב בביתה הדמיוני ומשתייכת למסורת של חדרי פלאות שנולדו במאה ה-18. הארוניות הן מקום סודי וסגור המכיל זיכרונות ומזכרות. שולחן אוכל וכלי אוכל המונחים עליו הם חלק בלתי נפרד של בית, ולכן היא יוצרת קולקציות, משפחות של כלים. רקפת לוי משולה לארונית מלאת מגרות, שבכל אחת מהן חבויים אוצרות שנאספו במשך חייה והיא שולפת אותם, כחומר השראה לסיפורים שהיא מספרת.

יצירה של האומנית רקפת לוי, צילום: סדן הפקות אמנות

לוי היא מעצבת עטורת פרסים, שעיצבה תפאורה ותלבושות להפקות רבות בתחום אומניות הבמה, וכאמור הפכה יוצרת שותפה למחזאי חנוך לוין ושותפה להפקותיו של אוהד נהרין. היא בוגרת המדרשה לאמנות ולימודי עיצוב ואופנה במכללת שנקר, זוכת פרס אופיר ופרס התיאטרון הישראלי. היא הקימה וניהלה בית ספר פרטי לאומניות הבמה בתל אביב, לימדה בשנקר, בבית הספר לתיאטרון חזותי בירושלים, במכללת ויטל לאמנות בתל אביב, באקדמיה לעיצוב בצלאל ובבית הספר קלישר לאמנות. היא חברה בוועדה לתרבות בקרן אמריקה ישראל ובוועדת השופטים לתחרות המחול הבינלאומית של מרכז סוזן דלל.

יצירה של האומנית רקפת לוי, צילום: סדן הפקות אמנות


התערוכה "
The Cyclamen Show" (אוצרת: שרי פארן) של האומנית רקפת לוי תוצג בגלריה "פריסקופ" בתל אביב מ-9.4 ועד 14.5.

לדף הפייסבוק של האומנית בפייסבוק:
Rakefet Levy

שעות ביקור בתערוכה:
שני-חמישי: 20:00-17:00,
שישי-שבת: 13:00-11:00.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

כתבות נוספות

ראשי

עושה גלים בין הדפים

השבוע נסקור סדרת ספרים לנוער שנועדה להשמיע את קולם של ילדים הסובלים מהפרעות שכיחות, ספר ילדים המלמד על ערכים טובים לחיים באמצעות דמות חמודה של

קרא עוד »
צרכנות

הכירו את המוצרים של חברת פולקו

  חברת פולקו היא אחת החברות הגדולות, הבולטות והטובות ביותר בארץ בתחום הציוד הסיעודי. החברה פועלת כבר במשך שנים לאספקת ציוד סיעודי מהשורה הראשונה למגוון

קרא עוד »