הסופרת רונית סטלקול אברם עם בתה יובל, צילום: פרטי

"ידעתי מיד שיש פה מידע שצריך לעבור לקוראים"

הסופרת רונית סטלקול אברם מספרת כיצד ספרה "סיפורי תומי תום" (ספרי ניב, איורים: יובל אברם) מעביר מסרים המסייעים לילדים לדעת להתמודד עם אתגרים ולזכור שלכל דבר יש פתרון

"'סיפורי תומי תום' בתצורתם התמימה והמותאמת לעולמם של ילדים הם דרכי להועיל במקום הבוסרי הזה ולהשריש בנפש הילד אמונות בונות, שמכוונות אותו לחיות את חייו במיצוי מירבי ובשמחה מובטחת. תומי מציג בפני אימו דילמות שונות שבהן הוא נתקל בגן, בבית הספר ובתוך מחשבותיו, ובהן האומץ לבטא את עצמו גם אם רעיונותיו שונים, היכולת למגר פחדים ולחזק את האופטימיות, היכולת לקבל ולהעריך את השונה, לאהוב ולהתרגש מהבריאה בכלל ומהארץ שבה קשר את חייו בפרט, לראות במתנה המסתתרת בכל 'כישלון', לדעת להתמודד עם אתגרים וגם לזכור שלכל דבר יש פתרון, לאהוב את הזולת ולראות בערכן הרב של הנתינה, ושל ההתבוננות החיובית בדברים וברקע הדברים להכיר את כוחנו המופלא לברוא את מציאותנו בכוח המחשבה. כשהוא אינו מוצא את הדרך הנכונה לראות בה את הדברים, מציגה בפניו אמו האוהבת את זווית ראייתה הייחודית ובכך מספקת מענה גם לילדים הקוראים שדילמות אלו שאובות מעולמם".

כך אומרת הסופרת רונית סטלקול אברם, שבימים אלו ספר הילדים שלה "סיפורי תומי תום" (ספרי ניב), מופץ בחנויות הספרים ברחבי הארץ. לספר אף הוכנו הנחיות עבודה מפורטות למוסדות חינוך המעוניינים להכניסו לתוכנית הלימודים. זאת בעקבות בקשה שעלתה מהשטח, כאשר יועצות חינוך במגוון בתי ספר החליטו יחד עם המנהלים לרכוש אותו לשימושם.

הסופרת רונית סטלקול אברם עם ספרה "סיפורי תומי תום", צילום: קרן ליברמן

באמצעות פרויקט הד סטארט שהקימה באופן עצמאי היא הצליחה לגייס את הכספים עבור מהדורה בת כ-1,000 עותקים, ואף מכרה כשליש מהם לפני שהספר הופק. הספר, שאת איוריו הססגוניים והמרגשים איירה בתה יובל אברם, מספר על אמא ובנה תומי, שנתקלים בדילמות שונות ומגוונות, שתומי מביא מעולמו הילדי ושאימו הנבונה מציגה ברוב חן את פיתרונן בפניו: פיתרון גבוה, ערכי, חומל שמכבד גם אותו עצמו וגם את זולתו. "כיוונתי לכך שילדים שיתחנכו לאור מסרים אלו לא יצטרכו ברבות השנים להזדקק לאימונים אישיים כדי לפתור דילמות שיכלו מראש להימנע מהן. הספר עשה הדים יוצאי דופן בכלי התקשורת, זכה לחוות דעת מרשימות ואף נתרם למחלקות ילדים בבתי חולים ובפנימיות שונות ברחבי הארץ לילדים שידם אינה משגת לרכוש אותו לעצמם", היא מסבירה.

"סיפורי תומי תום" הוא למעשה סדרה של עשרה סיפורים קצרים, מחורזים ובעלי מסרים רבי משמעות, שנועדו לחזק את רוחו של הילד הקורא, לעצבו כדמות חזקה האוהבת את עצמה ואת זולתה ויודעת לסלול לעצמה חיי סיפוק והגשמה. סיפורים אלו נכתבו על ידה בשנת 2005, כאשר הייתה בתחילת מסעה הרוחני המרתק והמופלא, שכיום היא מציינת 19 שנה לתחילתו.

רונית: "כל הסיפורים בספר נכתבו על ידי ברצף, ללא תיקונים וללא מחיקות באחר צוהריים אחד והפתיעו אותי בעוצמתם ובתעודתם הבלתי צפויה. כתיבה לילדים היא לא הנישה שלי, ובכל זאת זה מה שבחר לעבור דרכי. לכן ידעתי מיד שיש פה מידע שצריך לעבור לקוראים שאליהם הוא מופנה. עשיתי מספר נסיונות להפנותו למוציאים לאור, אבל הפרויקט לא צלח. כיום אני יודעת שהיו חסרים לי אז הכלים שנמצאים היום ברשותי כדי לברוא לעצמי את המציאויות שבהן אני בוחרת. כתב היד הזה עשה איתי מסע כשהוא ארוז בקרטון, דרך כל הבתים שעברנו מאז, ועברנו שלושה כאלה. בשנת 2021, כאשר פרשתי מההסתדרות, הרגשתי את כתב היד הזה קורא לי. חיפשתי, מצאתי וקראתי אותו שוב, כשתחושת התרגשות מוזרה החלה לאפוף אותי".

הספר "סיפורי תומי תום" מאת רונית סטלקול אברם, איורים: יובל אברם

באותו הזמן הייתה גם בתה הצעירה, יובל, אז סטודנטית לאדריכלות נוף בטכניון, בחופשה בבית. "מול נוכחותה לצידי הרגשתי קריאה של ממש לעניין אותה באיור של הסיפורים. להפתעתי הרבה היא נרתמה ואף בהתלהבות לעשות זאת. שקדנו יחדיו על בניית דמותו של תומי, כפי שראיתיה בעיני רוחי בשעת הכתיבה, וכך כמובן בדמותה של האם ושל כל האחרים. לעצתה של בתי, צוירה האם בהשראת דמותי. על מנת לגייס מקורות למימון ההוצאה לאור פנינו למימון המונים בהד סטארט, קצבנו את הזמן ל-45 ימים וקבענו לגיוס יעד של 35,000 שקל. התהליך היה מרגש במיוחד. לצד הגהות, איורים, עימוד ועיצוב הספר, החלו הרוכשים להביע אמון ביצירה חודשים לפני שיצאה לאור. הפרויקט זכה להצלחה מסחררת ולחשיפה תקשורתית נרחבת".

כבר בתחילת מיזם מימון ההמונים נמכרו מעל 300 עותקים של הספר, מאות בתי אב שלחו לרונית צילומי ילדים הקוראים בו ומשובים נפלאים על ההשפעה החיובית שהתרחשה בחייהם של הילדים הגיעו אליה. ד"ר מיכאל אבולעפיה, פסיכולוג ילדים מוכר ומוערך, כתב על הספר חוות דעת נפלאה. ספרים רבים נתרמו למחלקות אונקולוגיות של ילדים בבתי חולים, בפנימיות ובמסגרות חינוכיות למי שמתקשה לרכוש את הספר, וכך הוא גם נרכש במספר בתי ספר. "הייתה זו חוויית הצלחה מרגשת במיוחד לבתי ולי ושיתוף פעולה קסום ויוצא דופן שזכינו לחוות ביחד", נזכרת רונית בהתרגשות.

בסיפור הראשון בספר מציג תומי בפני אימו רעיון תמים וילדי, אך קסום בכוונתו ואמו מגיבה לו בחיזוק ובעידוד רעיונותיו. רונית: "תגובה כזאת בגיל כזה צעיר היא רבת משמעות, משום שהיא מתירה לילד לפתח את היצירתיות שבו, לחזק את ביטחונו העצמי ולעצב את דמותו הייחודית בפסיפס המגוון שבו הוא גדל. באופן כזה או אחר משהו ממני קיים בכל הסיפורים. דרך אגב, באחד הסיפורים מאויירת אחת הדמויות בפניה של אמי. האהבה שאמו של תומי מרעיפה על בנה היא מהסוג שאותה ספגתי כל חיי ושבה אני מתבטאת כיום בעולמי מול מתאמניי ומול משפחתי וחבריי".

רונית, הבעלים של "לתפוס את הרוח", קליניקה להדרכה מיסטית, לאימון תודעתי ולספרות רוחנית בטירת כרמל, מסייעת לאנשים להתמודד עם משברי החיים ולצאת מהם לדרך חדשה בעזרת גישה ייחודית ומשנת חיים. התהליך האימוני רוחני שאותו רקמה נולד בעקבות מסע חיים מאתגר שעברה ושבמהלכו נחשפה לרזי הרוח ממקור ראשוני, וכן בשילוב תכנים שספגה בלימודי אימון הוליסטי במכללת רידמן, אימון קוגניטיבי במכללת יוזמות, רייקי, תטא הילינג, שחזור גלגולים מטעם המכללה ללימודים רוחניים של ד"ר ירון זפרן, השתתפות בעשרות סדנאות תקשור וקריאת מאות ספרים של העידן החדש.

האימונים שהיא מעבירה מתקיימים פרונטלית בקליניקה שבביתה או בדרך מקוונת באמצעות קישור שנשלח למתאמנים השונים בכל רחבי הארץ וגם בחו"ל.

הסופרת רונית סטלקול אברם עם ספרה "סיפורי תומי תום", צילום: קרן ליברמן

בימים אלו יצא לאור ספרה החדש "כשהפרח נפתח" (הוצאת ארגמן מיטב) – רומן מרתק המתאר סיפור אהבה יפיפייה וחוצה גבולות, המשלב היבטים עמוקים מעולמות הרוח, לצד תיאורים ארוטיים, חושניים ומרגשים. בספרה היא מציבה את המיניות במקומה המקודש – כאפיק תקשורת עמוק ומשמעותי בין בני זוג אוהבים, וכגשר להתעלות, במקום כביטוי סתמי לפורקן ייצרי ושטחי. ספרה הראשון "משהו בי יודע" (הוצאת אחווה), הוא סיפור אהבה מרגש ונוגע, המשלב אירועים מן המציאות לצד תרחישים דמיוניים. הוא נולד מתוך דיכאון לידה שחוותה בלידתה השלישית והפך, מתוך התבוננות חשופה זו, לכלי המסייע לקוראות המתמודדות עם האתגר זה, להירפא ממנו. בסופו נדפס לקט של הארות רוחניות.

לעולם הרוח נכנסה רונית בגיל 35, דרך סדק צר בעולמה הרציונלי, בשיא פריחתה כגזברית מרחב חיפה בהסתדרות העובדים שבה עבדה במשך כ-28 שנה. באמצעות קורס ריפוי בשחזור גלגולים נפתחה לה לשם דלת שחשפה בפניה עולם מקביל שאת כלליו חקרה ויישמה ב-20 השנים האחרונות. בגיל 45 ובמקביל לעבודתה במשרה מלאה בהסתדרות יצאה ללמוד לימודי משפטים, שאותם סיימה בהצטיינות יתירה, התמחתה בפרקליטות מחוז חיפה אזרחי ועברה את בחינות הלשכה במועד הראשון. לפני כשנתיים הוסמכה כעורכת דין ואז עזבה את ההסתדרות, על מנת לסייע ולתמוך בהוריה, במשבר בריאותי שחוו.

כחצי שנה לאחר מכן היא פתחה קליניקה רוחנית שמטרתה לסייע לכל מי שפתוח לכך, לשנות בעזרת אותם כלים רוחניים שאספה בדרכה, את חייו מן הקצה לקצה. לדבריה, כשהיא מתחילה תהליך עם מתאמן ומגלה עד כמה אינו מעריך ומוקיר את עצמו ואינו מודע ולא מכבד את חוזקותיו ואת ייחודיותו, "ברור לי לחלוטין שהספר הזה היה משנה את חייו ללא היכר, לו נספג במודעותו בילדותו. לא תמיד יודעים ההורים כיצד נכון להגיב לילדם. חלקם מגיעים עם משקעים מילדותם ומשגים אלו מושרשים בשרשרת בין דורית. ספר זה, אם יהפוך להיות חלק מנוף ילדותו של ילד, יבטיח שאם הייתה שרשרת כזו היא תיעצר אצלו, ואותו ילד יחווה חיים אחרים לחלוטין מאלו שהיה חווה ללא ספיגת תכנים אלו, דרך ספרי או כמובן באמצעים אחרים שמובילים לאותם מקומות. ספר זה הוא ריכוז ותמצות של הרעיונות המרכזיים שמצאתי כבעייתיים בחייהם של המתאמנים המבוגרים שמגיעים אליי. באופן פלאי במועד שבו פתחתי את הקליניקה והתחלתי לפגוש ממש בבעיות שנוצרות בחייו של אדם שלא ספג את התכנים האלה, נתן היקום אור ירוק להוצאת הספר לאור ובתהודה כל כך משמעותית".

הספר "סיפורי תומי תום" מאת רונית סטלקול אברם נמכר בחנויות הספרים ברחבי הארץ:
https://www.booknet.co.il/%D7%9E%D7%95%D7%A6%D7%A8%D7%99%D7%9D/%D7%A1%D7%99%D7%A4%D7%95%D7%A8%D7%99-%D7%AA%D7%95%D7%9E%D7%99-%D7%AA%D7%95%D7%9D-127200014337

https://www.steimatzky.co.il/011787986

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

כתבות נוספות

ראשי

עושה גלים בין הדפים

השבוע נסקור סדרת ספרים לנוער שנועדה להשמיע את קולם של ילדים הסובלים מהפרעות שכיחות, ספר ילדים המלמד על ערכים טובים לחיים באמצעות דמות חמודה של

קרא עוד »