זדורוב. מתוך עטיפת הספר "האיש שלא היה שם" (בהוצאת "איפבליש")

זדורוב ימות בכלא

אני לא נביא ולא בן נביא אבל אני יודע דבר אחד או שניים על הפרקליטות, ובמקרה של רומן זדורוב זה מספיק כדי לקבוע שהאיש האומלל הזה – שעל פי כל הסקרים רוב העם מאמין בחפותו – יירקב מאחורי הסורגים עד יום מותו.

הסיבה לכך היא שילוב של אגו וכוחנות של מערכת אכיפת החוק, שלמדה את הלקח מפרשת ברנס ולא תאפשר עוד הודעה בטעות – שכזכור במדינת החלם שלנו גוררת רק פיצויי עתק, אבל לא חלילה אשמה פלילית של תופרי התיקים.

הייתה לפרקליטות אפשרות לסגת בחן (אם אפשר לקרוא ל-15 שנה של עינוי דין "חן") אם רק הייתה מבטלת את כתב האישום ומאפשרת את שחרורו של השרת המסכן, אבל למה שתעשה את זה? כדי שהוא יפתח את הפה בראיון בלעדי באולפן שישי ויביך את המעורבים במחדל שברוב חוצפתם מסרבים לאפשר לו להשתחרר למעצר בית במהלך המשפט החוזר?

כדי לקבור את רומן עד הסוף הם גם סגרו באותו מעמד מביך ושערורייתי את התיק של א.ק, כמו רצו לומר "גם את הספקות לא נתיר". נגמרה החגיגה, סוגרים את כל החורים בכתב האישום המחורר לפני שעוד שהקמפיין לשחרורו של זדורוב יגיע לתמיכה של 2 מיליון איש (בפעם האחרונה שבדקתי הוא לא רחוק משם).

ככתב ותיק ראיתי וגם שמעתי הרבה מחדלים משטרתיים, אבל ממה שמסתמן בתיק הזה אין ספק שיש לאזרחי ישראל הרבה סיבות לדאוג, ובראשן הידיעה שאדם בלי כסף, בלי מעמד ובלי לובי נרמס כאן בלי שאלות, בלי תהיות, ואלמלא יוצרי הסדרה "צל של אמת" גם בלי חשיפה תקשורתית.

לא רק לציבור יש סיבה לדאוג – במשקל של "היום אני אוכל את הכאפה של הפרקליטות ומחר אתה" – אלא גם לפרקליטות ולבתי הדין יש סיבה גדולה – אולי יותר – לדאגה כי בחמש השנים האחרונות ירד מדד האמון של הציבור במערכת אכיפת החוק (בין השאר בגלל פרשות כמו רות דוד) לשפל המדרגה.

פעם אמרו "יש שופטים בירושלים" כסימן לתקינות המשטר, היום אומרים את המשפט כסוג של עדות לבריונות המשפטית שאחזה במערכת אכיפת החוק, שהפכה למערכת אניסת החוק.

בלי שיאשימו אותי בהסתה למרד אציין כי לכל אורך ההיסטוריה המהפכות התרחשו על רקע הירידה של אמון הציבור במוסדות (ממוסד המלכות ועד למשטר הדמוקרטי שחדל להיות כזה). הציבור יכול לספוג עלייה במחיר המילקי, אפילו אגרת גודש בכניסה לתל אביב, אבל ברגע שיהיה ברור לכמות מספקת של תושבים שזו מדינת משטרה – באותו רגע יקרה מעצמו מה שחבר הכנסת מוטי יוגב הטיף לו: "לעלות עם דחפור די-9 על בית המשפט העליון ולהרוס אותו".

ולמרות כל מה שנאמר כאן יש דבר אחד טוב בשביל זדורוב שהוא לא הופלל במדינת האם שלו, שם הוא כנראה היה נופח את נשמתו הרבה לפני הפרק הראשון של "צל של אמת". שם בטח היו קוראים לסדרה "פרבדה, חרשו".

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

כתבות נוספות

ראשי

עושה גלים בין הדפים

השבוע נסקור סדרת ספרים לנוער שנועדה להשמיע את קולם של ילדים הסובלים מהפרעות שכיחות, ספר ילדים המלמד על ערכים טובים לחיים באמצעות דמות חמודה של

קרא עוד »
אופנה

"קיבלתי הזדמנות לבחור שוב בחיים"

האומנית הבינלאומית אליזבט לורן (זכאים) מעצבת שמלות כלה יוצרת תחת המותג "Jewelry Wall  925" יצירות בסגנון יודאיקה מודרנית – עבודות יד הכוללות מסגרות ומשלבות סמלי

קרא עוד »
צרכנות

חוק דיווח נוכחות 2022

החוק בישראל מחייב מעסיקים לעקוב אחר שעות העבודה והמנוחה של העובדים. אם העובדים תובעים את מקום העבודה שלהם לגבי נושאים שונים שקשורים לדיווח השכר או

קרא עוד »
צרכנות

לימודים בישראל

לימודים ההורים מדרבנים את הילדים מגיל צעיר להקדיש זמן לנושא לימודים לאור החשיבות של רובד זה בחיינו. זה מתחיל מגיל צעיר שבו הם לומדים את

קרא עוד »