יהורם גלילי. צילום: נטלי פורטי

מורשת הקרב של גלילי

לרגל יציאת ספרו "פוטו מלחמה" מדבר הסופר והמשורר יהורם גלילי על שירותו כלוחם קרבי, על סגן יורם אלישיב שנהרג בקרב על גבעת התחמושת והיה מפקדו הנערץ של אביו שמואל, ומקדיש את הספר לכל הלוחמים הנועזים, שחזרו שלמים בגופם מלבנון או מעזה, אבל עם צלקות בלב שילוו אותם עד יומם האחרון.

יהורם מספר ששושלת הלחימה התחילה בסבו, "אני בא ממשפחה של לוחמים, זה התחיל עם סבי אברהם גלילי שהיה שליח של מלך פרס ועשה עבורו כל מיני משימות מסוכנות בעיראק של היום, המשיך באבא שלי שמואל, ששירת בצנחנים , נפצע במלחמת ההתשה ואיבד רבים מחבריו במלחמות ישראל ואני עצמי שירתתי בחיל ההנדסה בעזה ונכנסתי ללבנון. המורשת הזו מגיעה לידי ביטוי בספר השירים בחדש שלי פוטו מלחמה".

איפה מלחמת חרבות ברזל פוגשת אותך?
"בתחושה שלי כשהמלחמה הנוכחית פרצה זה קודם כל תחושה של חוסר אונים של המדינה ודי מזכיר את לבנון. כשהיינו נכנסים לשם אני והחברים זה קודם כך אתה נכנס אבל לא יודע איך אתה תצא משם, תנאי השטח היו קשים מבחינה צבאית. עכשיו כל המדינה חווה את התחושה הזו רק בענק, עם אלפי מחבלים שחודרים לישראל ומבצעים טבח ולמעשה השוני בין המלחמות הוא שהפעם גם אזרחים חווים את המלחמה ולא חיילים וחיילות".

השיר "מי יחלצנו".
"השיר מי יחלצנו נכתב על ידי ממש במהלך פרוץ המלחמה. קול פנימי אמר לי תעזוב את מה שיש לך לעשות, תיכנס לגוגל וחפש את המשמעות של פדיון שבויים ביהדות. התחלתי לקרוא ולעשות תחקיר, נכנסתי לתפילות, שולחן ערוך ומקורות יהודיים שונים והקטע הוא שאני בכלל לא אדם מאמין. לבסוף, קראתי טקסט פסיכולוגי שטוען שאם לא נשחרר את השבויים מהשבי ייגרם נזק לקולקטיב שלנו וייווצר משבר אמון בין העם למדינה. נועה גלאור, מוזיקאית הלחינה את השיר ואף ביצעה אותו בהופעה בהצגה בשם קו ההתחלה בתיאטרון הדופנ בפתח תקווה. גם היא חילונית אבל היא גם הרגישה שזה בייעוד שלה להלחין אותו".

לראיון המלא עם יהורם גלילי ולשמיעת השיר "מי יחלצני":

 

פוֹטוֹ מִלְחָמָה / יהורם גלילי

נוֹלַדְתִּי בֵּינוֹת הַמִּלְחָמוֹת,
אַחֲרֵי שֵׁשֶׁת הַיָּמִים וְהַהַתָּשָׁה,
לִפְנֵי יוֹם הַכִּפּוּרִים וּלְבָנוֹן –
הָרִאשׁוֹנָה וְהַשְּׁנִיָּה.

שְׁמִי מַנְצִיחַ גִּבּוֹר מִלְחָמָה,
מְפַקְּדוֹ שֶׁל אָבִי מֵהַקְּרָב
עַל גִּבְעַת הַתַּחְמֹשֶת,
שֶׁהָאֵל לֹא יָשִׁיב לַחַיִּים.

בַּחֻפְשָׁה הָרִאשׁוֹנָה שֶׁל אָבִי
מִתְּעָלַת סוּאֵץ הַמְּקֻלֶּלֶת
הָלְכוּ הוֹרַי לַסְּטוּדְיוֹ לְצִלּוּם
כְּדֵי לְהַנְצִיחַ אֶת זִיו הָעֲלוּמִים.

שֵׂעָר שָׁחֹר גּוֹלֵשׁ לְאִמִּי,
מַדֵּי ב' וְזִיפִים דּוֹקְרִים לְאָבִי,
וְלִי הִלְבִּישׁוּ בְּצִלּוּמֵי הַפוֹטוֹ
אֶת בִּגְדֵי הַמֶּלֶךְ הַחֲדָשִׁים.

 

 

הספר פוטו מלחמה. צילום: נטלי פורטי

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

כתבות נוספות

ראשי

עושה גלים בין הדפים

השבוע נסקור סדרת ספרים לנוער שנועדה להשמיע את קולם של ילדים הסובלים מהפרעות שכיחות, ספר ילדים המלמד על ערכים טובים לחיים באמצעות דמות חמודה של

קרא עוד »