המשוררת איריס כליף בתערוכה "העוצמה שברכות"' צילום: מירי אוהב ציון

נשמת עולמות שירתי המבקשת טבע אלוהיי חיים

הסופרת והמשוררת איריס כליף משתתפת עם שיריה הייחודיים בתערוכות רבות ובהן: "עזה כמוות אהבה" בבית ציוני אמריקה, בתערוכה "זרקור – טרנספורמציה אומנותית", באירוע "הקפסולה" שיתקיים במוזיאון תל אביב לאומנות וב"העוצמה שברכות" שהוצגה בבית חיל האוויר  

"נשמת עולמות שירתי המבקשת טבע אלוהיי חיים. מאז ומעולם אני זוכרת את עצמי כילדה, נערה ואישה, הנמשכת לכל דבר שמונע בעזרת קול, רגש ודמיון היוצר מעומק עולמה הרוחני והתנועתי של הנפש האוהבת השוקקת והחולמת חיים, כרקדנית שמחוללת נפשה בקול מחול המילים של הלב מתוך תנועת הנפש וכמשוררת שחיה ובוראת בשיריה את נשמתה. כתיבתי מחוללת את עולמות נשמתי ונבראת מהמקום, שמדבר חיים, אוחז חיים, נושם חיים וחולם אהבה באור קודש עולמות ונסתר. בכל שיריי הכאב, השבר והקושי הם אור, שנולד מתיקון, צמיחה, עוצמה ואהבה הפרוצים בטבע יופיו של חיים ועולמות רוח. כרקדנית, שמחוללת נפשה וגופה בקול מחול, המילים של הלב מעומק תנועת הנפש וכמשוררת שבוראת חייה וחולמת בשיריה נשמתה, בשירתי אני יונקת חיים ובוראת את עצמי כפי שאני רוצה, חולמת, טובעת בכאב, צומחת ממנו ומחייה בטבע עולמי אור, חושך אהבה וחיים".

כך אומרת איריס כליף, משוררת סופרת ורקדנית, חברה באגודת הסופרים העברים ובאקו"ם, שבימים אלו מופיע השיר שלה "שדה חסדייך" כמשוררת יחידה בהצהרת האוצר של "עזה כמוות אהבה":
בְּדָלִיָּה תְּשׁוּקוֹתֵינוּ נִשְׁבֶּרֶת אַהֲבָה פּוֹסַעַת רְגָעֶיהָ בְּגוּפִי הַמַּדִּיר טִפַּת  עֵינֶיךָ
וְהַמַּיִם יַעֲלוּ בִּשְׂדֵה חֲסָדֶיךָ עַל הַמֵּזַח פּוֹרְצִים לְלִבִּי הַצָּמֵא חֲלוֹמוֹת.

מדובר בתערוכה קבוצתית, שאותה אוצרות נילי ויצטום ושלי רשקס ומוצגת בבית ציוני אמריקה עד סוף חודש מאי. שתיהן אומניות ובוגרות התוכנית ללימודי אוצרות בסמינר הקיבוצים, יזמו ואצרו תערוכות קבוצתיות רבות העוסקות בנושאים לא שגרתים ומעודדות יצירה מקורית וייחודית. בתערוכה, בהשראת ספרם של פרופ' אליעזר ויצטום ופרופ' רבקה יהב, "עזה כמוות אהבה", משתתפים 31 אומנים המציגים עבודות ציור, פיסול, צילום, רישום, פיוזינג, רידמייד וטכניקה מעורבת, ומביאים לידי ביטוי באופן חזותי את נפתולי האהבה לגווניה מהעת העתיקה ועד ימינו.
כליף: "אני מודה לחברות ולאוצרות נילי ויצטום ושלי רשקס על השיתוף ועל הארת לב נפש עולמי כמשוררת יחיד בתערוכה הייחודית 'עזה כמוות אהבה'".

המשוררת איריס כליף מקריאה שיר בתערוכה "העוצמה שברכות", צילום: מירי אוהב ציון

כליף השתתפה בתערוכות נוספות ובהן "העוצמה שברכות" שאותה הפיק ואצר שוקי כהן בבית חיל האוויר בהרצליה לרגל יום האשה הבינלאומי, ובה הקריאה עם בתה נועה כליף את שיריהן. נועה כליף הקריאה את השיר "אדמות הנצח" מספרה "אדמות הנצח" (הוצאת חדרים), ואיריס כליף הקריאה את השיר "אירוס פרח אדם" מהספר "בת אלוהים" (הוצאת חדרים) והשיר "ובנפש ילדה בלט אלוהי אישה" מספרה הרביעי שנמצא בכתובים. שיריהן הודפסו עם תמונות על גבי קאפות, שהוצגו לראווה בין היצירות בתערוכה, ובהם 26 משיריה של איריס כליף: 20 שירים מ"בת אלוהים", שניים מ"ירח בר" וארבעה מספרה הרביעי שבכתובים. נועה כליף הציגה בתערוכה שלושה משיריה המופיעים בספרה "אדמות הנצח", בשילוב יצירות אומנות שלה מעומק דמיון עולמה הפנימי.

באירוע השקת "העוצמה שברכות" איריס כליף גם חוללה בריקוד ייחודי לצלילי השיר "CARUSO" בביצוע של לוסיאנו פברוטי. "כיום איני עוסקת כבר בריקוד פיזית כפי שעסקתי בנעוריי, אבל אני חיה ונושמת את הריקוד, שהוא עבורי קול מחול, המילים של הלב שמחייה עולמי, רוחי וגופי, ומחוללת וכורעת עולמות נשמתי מתוך האישה ילדה שבי החולמת ושוקקת חיים בצל הנשיות והאהבה", היא אומרת.

שוקי כהן מספר: "בתערוכה ייחודית זו חיפשתי נשים מיוחדות ומוכשרות עם סיפור חיים, שמגולל בתוכו אומץ והשראה מתוך העוצמה שברכות והנשיות על שלל גווניה יופייה ותבונתה. בחרתי באם ובבת שהן משוררות ייחודיות עם שירים יפיפיים. כשקראתי את שיריה של איריס, נפעמתי מכתיבתה הייחודית והקבליסטית שנושמת ופוסעת בעולמות עליונים. על שירתה כתבו מיטב מבקרי הספרות בעיתונות הכתובה ובמרשתת, כשלאיריס יש גם סיפור חיים מיוחד ומעורר השראה והערצה".

השיר "רוחין שופרות יונת אהבה" מאת איריס כליף, צילום: פרטי

השיר "מכתר כאב חג חיים" מספרה של איריס כליף שבכתובים מופיע ב"הקפסולה" – אסופת שירים מקוונת בנושא ריפוי (עורכת ראשית: המשוררת והסופרת ציפי שחרור, מייסדת יום ההשראה: טלי דביר לבנת). ביום רביעי הבא 25.5 תשתתף כליף יחד עם משוררות ומשוררים נוספים באירוע חגיגי של השקת  "הקפסולה" שיתקיים במוזיאון תל אביב לאומנות.

בימים אלו מוצגים ב"טרנפורמציה אומנותית – זרקור" (אוצרת: מירי רחימי לוי, אלכימאית ריפוי בצלילים ותדרים, מטפלת מוסמכת בשיטת מטאיזם ומלווה מקצועית לאומנים ויוצרים) – תערוכת פיוז'ן – תרבות, אומנות ואופנה, במסגרת יום ההשראה הבינלאומי (מייסדת: טלי דביר לבנת) שלושה שירים חדשים של כליף מספרה הרביעי שבכתובים: "נבראת" (פורסם בכתב העת "המסדרון"), "מרפא יהל עולם שמיה" ו"כתר של חיים".

קישור לשלושה שירים של איריס כליף המוצגים בתערוכה "טרנפורמציה אומנותית":
https://www.inspiration75.com/2022zarcore

איריס כליף רוקדת באירוע השקת התערוכה "העוצמה שברכות", צילום : מירי אוהב ציון

כליף הופיעה בנעוריה ברחבי הארץ ובחו"ל בהתעמלות קרקע, בלט, מחול והתעמלות אומנותית. היא נשואה לצחי ואם לשלוש בנות. עד כה ראו אור שלושת ספריה: "בשביל קסום נושפת לוליטה" (2001, תמוז), "ירח בר", (2017) ו"בת אלוהים" (2020, הוצאת חדרים). על "בת אלוהים" נכתבו ופורסמו בעיתונות המודפסת ובאתרי אינטרנט סקירות ספרותיות רבות של מבקרי ספרות נחשבים. זאת בשל כתיבתה, שאחד ממאפייניה הייחודים הוא חידושי הלשון הרבים בשירתה ובשל נשימות ונגיעות רוחניות של עולמות עליונים וקודש נסתר.

היא מעידה כי כצאצאית לשושלת מקובלים היא התברכה בנבואת הלב וביכולות של תקשור וחיזיון, שבאים לידי ביטוי בשירתה הקבליסטית הפוערת עולמות בשערי שמיים. בימים אלו היא עובדת על ספרה הרביעי שבכתובים. כליף: "בספרי הרביעי, שיראה אור בעזרת בורא העולמות, יאירו שירים של קודש, זוהר וקבלה ועולמות עליונים בנסתר רוח החיים, האהבה, הבריאה, הנשיות והאימהיות ופרוזה מעולמי הרוחני והגופני המחולל בנשימה אחת תוואי להתמכרות ולניצחוני על האנורקסיה. שירתי משקפת את מסעי הפנימי של נפשי המביטה אהבה, חולמת חיים ונושמת עולמות רוח בקודש לב נסתר ומהווה סמל וביטוי להלך ניצחוני על האנורקסיה, כשבחירתי היא אומץ של חיים, בריאה ואהבה ממצול החולי שבו הייתה נפשי שרויה".

השיר "ובנפש ילדה בלט אלוהי אשה", מאת איריס כליף, צילום: פרטי


נבראת / איריס כליף, מתוך ספר בכתובים (פורסם בכתב העת "המסדרון", גיליון 14)

אֵל אלָהָא אֱלֹהַי     וּבְרוּחִי הַמְּעֻבֶּרֶת כּוֹרַעַת אָנֹכִי לְמַסָּעָהּ הַפְּנִימִי שֶׁל לִיבָּא גּוּף מֵחוֹלִין שֵׁרַתִּי הַמְּחוֹלֶלֶת רִגְשִׁיןִ חַיּוּתִי בְּרוּחָא אֱלֹהַי טְמִירִין וְנֶעֱלָם. אֲנִי פּוֹסַעַת בִּירֵחַי הִתְבּוֹנְנוּת תּוֹבָנָה הִַתְמוֹדְדוּת חִבּוּק וְהֲכָלָה שֶׁל אַדְמַת שָׁרְשֵׁי הַכְּאֵב הַשֶּׁבֶר הַפַּחַד וְהַקְּשָׁיִין וְלָמְדָה לְהַכִּיר לְהָבִין לְהַשְׂכִּיל וְלִשְׂרֹד מַסָּעִין הָרוּחָנִי שֶׁל אֱלֹהַּ נפְשַׁאי וְעֻזַּי כּוֹחוֹתַי הַפְּנִימִים נִשְׁמָתִי מתְעַצֶּמֶת צוֹמַחַת וּמֵאֲמִירָה חַיִּין פִּצְעֵי לִיבַּאי נַפְשַׁאי וְגּוּפַאי מַגְלִידִים וְהַכְּאֵבִין הַשִּׁיבֵּרִיןְ וְהַקְּשָׁיִין הוֹפְכִים לְאוֹר חַיִּין מְנַצֵּחַ. וּבִיצִיר זָרוּחַ אֲנוּשׁוֹת הָאַהֲבָה נִבְרֵאת וְיִשָּׂא בִּי נְהָרִין שֶׁמָּיָה מַלְכוּתָא ומכְּאָבִין שֶׁבֶר קְשָׁיִין חֲלוֹמִין אֱמוּנָה יִחוּל וַאֲחִיזָה בְּקִיּוּם הַבָּרוּא הָאוֹהֲבִין וְהַמְּחַיִּין יִּקְרָא בִּי  קוֹלִין יָהֵל בּוֹרֵא הָעוֹלָמוֹת אֲדוֹן אָב חַיִּים לְנַפְשִׁי אֲבִיר יַעֲקֹב הַשֵּׁם הַגָּדוֹל וְיַגִּיר יָהּ בְּרוֹחֵן אִירוֹסֵא עוֹלָמִין  אוֹרִין כַּלַּת הַיַּרְחָא הֲכוֹכְבָא וְהַשִּׁמְשָׁא וְיַגְשִׁים מְחוֹלוֹת חַלָּמָא בְּעֵינַי הַיְּרֹקֶת חַיִּים. עֵינַי הַכּוֹרְעוֹת הַמְעֻבָּרוֹת אֱלֹהַּ מָרוֹם עוֹלָמוֹת.
כל הזכויות שמורות לאיריס כליף.

המשוררות איריס כליף ובתה נועה כליף בתערוכה "העוצמה שברכות", צילום: מירי אוהב ציון

נועה כליף, בתה הבכורה של איריס, משרתת בצה"ל ובוגרת תוכנית נחשון המהווה תוכנית מנהיגות-מדעית לטיפוח נוער מוכשר וערכי. בהיותה בת 12 בלבד היא השתתפה בתחרות בינלאומית של בית התפוצות – מוזיאון העם היהודי וזכתה במקום השלישי בעולם. יצירתה "מצודת היהדות" הוצגה לקהל הרחב במוזיאון העם היהודי. בשנת 2019 היא נמנתה בין זוכי תחרות הכתיבה הארצית לבני נוער ע"ש חיים, שושנה ואפיק מליק. בשנה זו ייצגה נועה את תיכון שוהם בו למדה והשתתפה בפרויקט הארצי "שישה מיליון אחים" העוסק בהנצחת השואה לדורותיה. בשנת 2020 ראה אור ספר ביכוריה "אדמות הנצח" בהוצאת "חדרים", המלקט שירים, פתגמים וסיפור שכתבה. שיריה הוקראו בתוכניות רדיו ופורסמו באתרי אינטרנט ובכתב העת "המסדרון".

נועה: "פרח נדיר אינו בהכרח זה שלא נפוץ ולא מצוי בסביבה, אלא דווקא פרח שגלוי לעין ומעטים זוכים להבחין ביופיו. לפעמים דווקא הדברים השקטים הם הסוערים ביותר. אני מאמינה בפרטים הקטנים, שלאנשים יש נטייה לפספס או להמעיט מערכם, אבל למרות רכותם ואולי בזכותה יש להם השפעה וחשיבות רבה ביותר. אלו דברים שאנחנו עוברים לסדר היום, מבלי להבין כלל מהי החשיבות והערך שלהם, כגון: חיוך לאדם אחר או מילה טובה".

לאהוב / נועה כליף

אַתְּ לֹא תָּמִיד

רוֹאָה

אֶת הָעֻבְדָּה

שֶׁבְּכָל טוֹב

קַיָּם רַע

וּבְכָל רַע

קַיָּם טוֹב

וְהַמַּרְאֶה שֶׁנִּצָּב

מוּל חַיַּיִךְ

הוּא זֶה

שֶׁאַתְּ בּוֹחֶרֶת לֶאֱהֹב.

כל הזכויות שמורות לנועה כליף. השיר מופיע ב"אדמות הנצח" והוצג בתערוכה "העוצמה שברכות".

המשוררת איריס כליף עם אחותה האומנית זהבה נטר בתערוכה "העוצמת שברכות", צילום: מירי אוהב ציון

בתערוכה "עזה כמוות אהבה" משתתפת גם האומנית זהבה נטר, אחותה הבכורה של איריס כליף. נטר היא ציירת וחברה באגודת הציירים והפסלים הארצית, בוגרת המדרשה לאומנות, קלמניה, בית ברל, בעלת תואר ראשון באומנות, חינוך לאומנות ותואר שני בארגון וניהול במערכות חינוך. היא מציירת ומלמדת אומנות במסגרות שונות מ-1990 במערכת החינוך ובמסגרות לא פורמליות. היא אצרה תערוכות, השתתפה בתערוכות יחיד, בתערוכות קבוצתיות ובפסטיבלים ברחבי הארץ. היא אומנית רב תחומית של רגש, מתקשרת, וכציירת אינטואיטיבית היא מקשרת בין כישרונותיה: מציירת ומאיירת את רצונותיה ומאווייה ומחפשת באופן תדיר את הקשר בין הרוחני והאמנותי בחייה. חלק מיצירותיה מוצגות באוספים פרטיים שונים ובגלריה art and about  בעמק חפר.

זהבה נטר: "בתקופות שונות עסקתי בנושאים שונים: החל מדמויות, תנועות גוף ומערכות יחסים המוצגות כנוף עם נשמה וסיפור חיים, רישומים בצבע ופרחי חיים עם סגולות מרפא, אור, שמחה ואופטימיות. כנכדה לסבא מקובל, ניחנתי באינטואיציות וביכולת תקשור ואני מורת דרך במשעולי החיים ובזמנים מאתגרים, מכוונת ומלווה תהליכים אישיים ומקצועיים. בחלק מיצירותי שילבתי מוטיבים, סמלים ואותיות מהקבלה המזמנים: בריאות, הצלחה, שפע, אהבה זוגיות ופריון שהעצימו וסייעו לאנשים רבים. האומנות שלי מבטאת את מסע חיי בתקופות השונות, כך שצביון ואופי הציורים מבטא את התחושות והרגשות בתקופות השונות. בתערוכה 'העוצמה שברכות' הצגתי חמש מיצירותיי: דמויות נשיות מרתקות לצד כל מורכבותן, יופי ורכות לצד עוצמה כוח ונשיות. בתערוכה 'עזה כמוות אהבה' אני מציגה שתי יצירות שמייצגות את כוחה ואת עוצמתה של אהבת אם".

המשוררת איריס כליף בתערוכה "עזה כמוות אהבה", צילום: מירי אוהב ציון

איריס כליף מודה ליאיר בן־חיים, אומן, משורר, סופר, המו"ל של הוצאת "חדרים" והעורך של האתר "חדרים" המסקר אירועי ספרות ושירה, על הוצאתו לאור של ספרה "בת אלוהים" ועל הוצאתו לאור של הספר של בתה נועה "אדמות הנצח". כליף: "יאיר סקר באופן ייחודי ומופתי את התערוכה 'העוצמה שברכות' ועומל רבות למען קידום רוח ספרות היצירה בשלל קשת אומנות עולמה וגווניה. את הסקירות והתמונות מהתערוכה ניתן לראות באתר חדרים ואירועי ספרות, תרבות ושירה. אני מודה גם לשוקי כהן, אוצר התערוכה 'העוצמה שברכות', שבעשר השנים האחרונות מלווה עם מצלמתו אירועי אומנות ותערוכות. הוא נכנס כשותף ל'אומני ישראל מתאגדים', שבו הוכיח את יכולותיו בהפקת תערוכות ברחבי הארץ והעולם שהפכו לשם דבר. מזה למעלה מ-25 שנה עוסק שוקי בהתנדבות ובנתינה לחיילים בודדים ב'אזרחים למען החייל הבודד' ומשמש מפיק טכני ומנהל במה של אירועים מהגדולים שנערכו בארץ".

שלושת ספריה של כליף מהווים עבורה סמל וביטוי לניצחונה על האנורקסיה. "ספרי הראשון 'בשביל קסום נושפת לוליטה' משקף את דמותי כלוליטה, שהיא אישה-ילדה נצחית החולמת אהבה, בוחרת ונאחזת חיים וצועדת חלומותיה מתהום המחלה ההרסנית שהייתי שרויה בה שנים. ספרי השני 'ירח בר' הוא כמראה לדמותי ומשקף את התהליכיים הרגשים שעברתי, לאחר שבחרתי ונאחזתי חיים משמש, ירח, האהבה, הבריאה והאימהיות שהאירו את עולמי. בכל שיריי הכאב, הקושי והשבר הם אור שנולד מתיקון, צמיחה, עוצמה, הכלה ואהבה, והם מאירים ומנשבים את רוחם בשירתי כאור פרוץ עוצמה, אהבה וחיים".

סיפורה האישי של איריס כליף פורסם בכתבות רבות באתרי אינטרנט, בעיתונים ארציים ומקומיים, כולל ריאיונות ששודרו בתוכניות רדיו וטלוויזיה (ובהם ריאיונות במגוון תוכניות רדיו כגון "זהר צפוני" ברדיו צפון עם גבי זהר ו'נעים לאוזן' בתחנת רדיו קול נס ציונה עם שלמה ברזילי וריאיונות נוספים בתחנות רדיו נוספות בארץ, ריאיון טלוויזיוני בתוכנית "סוגרים חשבון" בערוץ 3 של הוט), במגזין "לאשה", ב"ynet", ב"מעריב" ועוד. שיריה הוקראו בתוכניות רדיו וטלוויזיה, פורסמו בכתבי עת בארץ ובחו"ל, באתרים ספרותיים בעיתונים ארציים ואף קיבלו שבחים ממבקרי שירה רבים.

השיר "מחול אדם" מאת איריס כליף, צילום: פרטי

לדף הפייסבוק של הסופרת והמשוררת איריס כליף:
https://www.facebook.com/iris.calif

לרכישת הספרים "בת אלוהים" מאת איריס כליף  ו"אדמות הנצח" מאת נועה כליף בהוצאת "חדרים":
https://hadarim4u.wixsite.com/publishing

*כל הזכויות מהכתבים הכלולים בכתבה שבאתר זה שמורות למשוררת וליוצרת איריס כליף ולמשוררת נועה כליף. אין לשכפל, להעתיק, לתרגם, לאחסן במאגר מידע או בכל אמצעי אופטי, מכני או כל שימוש מסחרי מכל סוג שהוא, אלא ברשות מפורשת ובאישורה של המשוררות איריס כליף ונועה כליף.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

כתבות נוספות

ראשי

עושה גלים בין הדפים

השבוע נסקור סדרת ספרים לנוער שנועדה להשמיע את קולם של ילדים הסובלים מהפרעות שכיחות, ספר ילדים המלמד על ערכים טובים לחיים באמצעות דמות חמודה של

קרא עוד »
אופנה

"קיבלתי הזדמנות לבחור שוב בחיים"

האומנית הבינלאומית אליזבט לורן (זכאים) מעצבת שמלות כלה יוצרת תחת המותג "Jewelry Wall  925" יצירות בסגנון יודאיקה מודרנית – עבודות יד הכוללות מסגרות ומשלבות סמלי

קרא עוד »
צרכנות

חוק דיווח נוכחות 2022

החוק בישראל מחייב מעסיקים לעקוב אחר שעות העבודה והמנוחה של העובדים. אם העובדים תובעים את מקום העבודה שלהם לגבי נושאים שונים שקשורים לדיווח השכר או

קרא עוד »
צרכנות

לימודים בישראל

לימודים ההורים מדרבנים את הילדים מגיל צעיר להקדיש זמן לנושא לימודים לאור החשיבות של רובד זה בחיינו. זה מתחיל מגיל צעיר שבו הם לומדים את

קרא עוד »