יד זיכרון להרוגי המלכות בחצר מרכז מורשת יהדות בבל- צילום: צוות המרכז

סופה של גולה – ילדים בצל הרדיפות

במרכז מורשת יהדות בבל הפועל באור יהודה יתקיים ביום שישי 9.2 בשעה 11:00 אירוע לציון 55 שנה להוצאתם להורג של תשעת היהודים בבגדד בשנת 1969

במרכז מורשת יהדות בבל הפועל באור יהודה יתקיים ביום שישי 9.2 בשעה 11:00 אירוע לציון 55 שנה להוצאתם להורג של תשעת היהודים בבגדד בשנת 1969, שבו יושם דגש על הטראומה של הילדים ובני הנוער שחוו את התקופה. האירוע יתקיים בליווי המוזיקאי אייל ליטווין.

מספר המקומות מוגבל, הכניסה ללא תשלום ובהרשמה מראש בלבד: טל./ווטסאפ: 03-5339278 שלוחה 8 | מייל: babylon@bjhc.org.il

בתוכנית:

עדויות אישיות: רחל חלאסצ'י, ג'ויס ששון, ג'נט דלל.

סרטון עדות של אודיל דלל ז"ל אלמנתו של הרוג המלכות יצחק דלל הי"ד.

פרופ' עוזי רבי, ראש מרכז דיין לחקר המזרח התיכון ואפריקה באוניברסיטת תל אביב, ישוחח עם עליזה דיין חממה, מנכ"לית מרכז מורשת יהדות בבל,
בנושא:  "עיראק במרחב האזורי בשנת 1967 והיום".

אירועי ה-7 באוקטובר עוררו אצל רבים אירועים טראומטיים מן העבר. בקרב אותם אנשים, שהיו ילדים ובני נוער בעיראק של סוף שנות ה-60', הם הזכירו תקופה חשוכה ואיומה של רדיפות. בתאריך ח' בשבט, תשכ"ט – 27.1.1969 הוצאו להורג תשעה יהודים על-ידי שלטון הבעת' העיראקי "באשמת ריגול".

פיקניק על גדות הפרת בשנות ה-60, צילום ארכיון פרטי: לילי שור

ההתנכלות ליהודים הייתה מקובלת בימים ההם על הציבור העיראקי, שבמשך יותר משנה, מאז מלחמת ששת הימים, עבר שטיפת מוח, שבה הוצגו היהודים כגייס חמישי הפועל בתוך עיראק כדי למוטט אותה מבפנים. גם הילדים שחיו בעיראק באותה התקופה חוו את כל שעבר על הקהילה היהודית: הרדיפות, המאסרים, הסנקציות, ההוצאות להורג בפומבי, הרצח בבתי הכלא, ברחובות ובבתי היהודים, חוו פחד וחרדה, חוסר ודאות וחוסר ישע. כל אלו השפיעו על עליהם והיו לכך השלכות מרובות.

היו ילדים שנאלצו להתמודד עם מעצרים של אבא, אח או בני דודים, ונאלצו ללמוד כיצד להתנהג בזהירות מחוץ לבית כדי לא להתבלט כיהודים. הילדים שמעו את החדשות הקשות, כשהאזינו לשיחת ההורים, מבלי שאלו הבחינו בכך. בעיתונים , ברדיו ובטלוויזיה הם היו חשופים לשטיפת המוח הרעילה של משטר הבעת'.
באירוע זה, שייערך במרכז מורשת יהדות בבל, ניזכר באותה תקופה איומה דרך עדויות של שלושה אנשים, שחוו אותה כילדים, דרך סרטון עדות שצולם עם אלמנת הרוג מלכות ושיחה עם פרופ' עוזי רבי על הרקע לרדיפות ועל המצב בעיראק היום.

עליזה דיין חממה, מנכ"לית המרכז: "מחובתנו לזכור ולהזכיר את הרדיפות האכזריות שחוו יהודי עיראק, רק בשל כמיהתם לעלות לארץ ישראל ומעצם היותם יהודים.  השיחה על הנושא, ובמיוחד בשנה הקשה שאנו עוברים, עשויה להביא מעט הקלה לשורדים. אנו חייבים להיות חזקים כדי לנצח, כל רדיפה ובכל מקום".

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

כתבות נוספות

ראשי

עושה גלים בין הדפים

השבוע נסקור סדרת ספרים לנוער שנועדה להשמיע את קולם של ילדים הסובלים מהפרעות שכיחות, ספר ילדים המלמד על ערכים טובים לחיים באמצעות דמות חמודה של

קרא עוד »