הספר "אמריקה" מאת אהוד נוה, צילום: פרטי

כמה ספרים אפשר לכתוב באמריקה?

אהוד נוה, שהגיע מירושלים לארצות הברית ומשמש נשיא חברה המספקת חלקי חילוף למטוסים ברחבי העולם, מגלה כיצד התחיל לנבוע בקרבו מעיין היצירה, שבא לידי ביטוי בין היתר בספריו החדשים "אמריקה" ו"אהבה וגלידה" ובלמעלה מ-100 שירים שלו שהולחנו ובוצעו על ידי מוזיקאים רבים

״זה לא אני שהחליט, תכנן או חפץ להתחיל בקריירה ספרותית, אלא הכתיבה החליטה בשבילי. בלילה אחד גרם לי דחף פנימי לקום ממיטתי ולכתוב את שירי הראשון ׳אהבת נעורים׳. מאז זה לא פסק, המעיין עדיין נובע ומוסיף רבות לחיי. בארצות הברית מוכרת ישראל כמדינה שמוציאה לאור ספרים רבים ואיכותיים, ואמריקאים רבים אוהבים לקרוא ספרות ישראלית מתורגמת לאנגלית. אני ממליץ לכל צעיר או צעירה להרחיב אופקים בכל דרך אפשרית, להיות גמישים, עם ראש פתוח והבנה שדברים לא תמיד יתפתחו כפי שהם תיכננו. דבר נוסף שלמדתי על בשרי, הוא שככל שתשהו במקום מסוים זמן רב יותר, כך יהיה לכם קשה יותר לעזוב. זה נכון לגבי חזרה לישראל, אבל גם לגבי מעבר למקום אחר בעולם״.

כך אומר אהוד נוה, משורר וסופר מארצות הברית שהגיע מירושלים לארצות הברית, וכיום משמש נשיא חברה המספקת חלקי חילוף למטוסים, לחברות תעופה ולחילות אוויר ברחבי העולם. בנוסף, אהוד הוא אמן רב תחומי ומפיק. בימים אלו יוצאים לאור ספר הפרוזה הראשון שלו "אמריקה", דרמה המבוססת באופן חופשי על אירועים שהתרחשו בחייו כשהגיע בזמנו לניו-יורק, וספר שירים רביעי בשם "אהבה וגלידה".

לפני כחמש שנים, בגיל 67, החל אהוד לכתוב שירים וסיפורים קצרים. מאז כתב אלפי שירים בעברית, באנגלית ובערבית, למעלה מ-100 מהם הולחנו, בוצעו והושמעו בתחנות רדיו רבות בישראל ובמקומות נוספים בעולם.  בנוסף, כתב אהוד עשרות סיפורים מחייו ומדמיונו.

אהוד הגיע מירושלים לארצות הברית בגיל צעיר בשליחות של חיל האוויר, שם למד והשתלם כמומחה לשיפוץ מנועי סילון. לאחר השחרור מצה"ל עבד כדייל אוויר בחברת אל על. כשעזב את החברה, עבר אהוד לארצות הברית. לאחר שלמד ועבד בערים רבות בארצות הברית, בהם ניו יורק, שם עבד כצלם אופנה, לאס ווגאס, שבה עבד בלילות כנהג מונית ובימים למד באוניברסיטה. לבסוף היכה שורשים בפלורידה, לאחר שהכיר את רעייתו. עם השנים הספיק אהוד להטיס מטוסים קלים וגם להפליג בספינות.

ב'מדינת השמש' הוא הקים מספר עסקים קטנים ובהם עסק לעיצוב מוצרי תיירות ועסק לצילום ולעיצוב בחברת קטלוגים מובילה. אז התגלה אהוד במקרה על ידי נשיא חברת אוסקר דה לה רנטה, אחת החברות המובילות בעולם לעיצוב, שהזמין אותו אישית לעצב עבור החברה. בהמשך פתח אהוד סטודיו משלו לעיצוב ולייצור תכשיטים, ואף זכה בהכרה, בהוקרה ובפרסים רבים עבור עיצוב תכשיטים, צילומים ועיצובים גרפיים.

בתחילת שנות ה-2000 חזר אהוד עם משפחתו לישראל וניהל את חדר המצב ואת אתר האינטרנט של מנהלת ירושלים 2000. במהלך האינתיפאדה השנייה הוא ייצג את העירייה כרכז בפרויקט מיגון גילה, השכונה הירושלמית הדרומית שהייתה תחת אש באותה תקופה. כיום משמש אהוד נשיא Skymasters Aviation, חברה שהקים בארצות הברית המספקת חלקי חילוף לחברות תעופה ולחילות אוויר ברחבי העולם.

בשנת 2021 היה אהוד אחד המועמדים לפרס דוליצקי של האוניברסיטה העברית בירושלים. שירו  "Nights Of Glamour" השתתף בתוכנית הטלוויזיה "אקס פקטור" ואף התמודד על הייצוג של ישראל באירוויזיון בשנת 2022. מבחר משיריו של אהוד העוסקים בשואה ותקומה הוקראו בכינוס בינלאומי בנושא שהתקיים בווינה, ושירים רבים שלו פורסמו במגזינים, בכתבי עת, באתרים ספרותיים ובמדורים ספרותיים בעיתונים רבים.

אהוד רואה בתרומת ספרים חובה מוסרית, ולכן תורם באופן קבוע מספריו לצה״ל, לכוחות הביטחון, ליישובי ספר, ליישובי עוטף עזה, למוסדות לילדים לסיכון, למרכז הרפואי לווינשטיין ולאחרים.

ספר השירה "אהבה וגלידה" מאת אהוד נוה, צילום: פרטי

הגיבור ב"אמריקה", ספר מותח, מרגש וסוחף, הוא צעיר ישראלי בשם אודי, המשאיר מאחוריו עבודה טובה כדייל באל-על, אהובה אובדנית ומדינה שלמה, ועובר לניויורק כדי לחפש את גורלו. אלא שבתפוח הגדול והרקוב הוא מגלה שהמציאות קרה ושקה הרבה יותר מכפי שדמיין. חמוש במצלמה ובחלום נעורים, נשאב הגיבור לעולם הפשע, מתפשר על עקרונותיו ומתחיל לעבוד במוסך של ישראלים, שבו החוקים גמישים במיוחד. כשאהובה חדשה נכנסת לתמונה, ואחריה גם האף בי איי, נאלץ הגיבור לבחור בין נאמנות לחבריו להקשבה למצפונו.

אהוד מודה כי ב"אמריקה" יש אלמנטים אוטוביוגרפיים. "הספר מבוסס על אירועים מרתקים וסוערים שעברתי בתחילת שנות ה-80 בניו-יורק, אך כולל גם אלמנטים מהדמיון שלי, כדי להפוך את הספר לצבעוני ולמעניין יותר". לדברי עורך הספר "אמריקה", דן פרידמן, "הסיפור משלב את ההרפתקאות המדהימות שעבר אהוד בצעירותו עם סיפור מרתק על גיבור מורכב ועקשן. התוצאה מפתיעה. מדובר בדרמת פשע מותחת ומסקרנת, שמחזירה את הקורא לחיים בישראל ובניו-יורק בשנות ה-80".

"אהבה וגלידה" הוא ספר השירה הרביעי של אהוד. בניגוד לספריו הקודמים, שהתבססו על נושא מסוים, כולל ספרו החדש שירי אהבה רבים, שירים המעלים חיוך, שירים על הטבע, שירים על גורלו של אדם ושירים אחרים. ספר זה הוא המגוון והארוך מכולם.

אהוד נוה, צילום: פרטי

ראובן שבת, עיתונאי, סופר, מבקר ספרות והעורך של אתר התרבות "בכיוון הרוח": ״כתיבתו של אהוד נוה מהווה קריאת תגר מעניינת, אך בעת ובעונה אחת גם קלילה ומשעשעת אל מול כמה דברים בעולם השירה. למעשה, שירים אלו הם מסע פיוטי, מלא שמחת חיים, ממזריות, אופטימיות, ובעיקר ראייה מרחבית מאוד של סיטואציות קיומיות, שבהן השיר הוא אמצעי ריאליסטי מאוד המבטא נגיעה בחיים עצמם. בכתיבתו השירית מחבר אהוד נוה באופן מקורי מאוד את הטרובדוריות לימינו אנו, ובעשייתו המגוונת הוא איש רנסנס מודרני".

אהוד: ״כתבתי שירים רבים שמעלים חיוך ועושים לי טוב על הנשמה. מאז ומתמיד השירה בעברית הייתה מלאה בהומור, וזה נפלא. מלחינים רבים הגיעו לשיריי לאחר שקראו אותם באחד מספריי או בפוסטים בפייסבוק. מלחינים אחרים הגיעו אליי דרך מיזם ׳שיר-א-שיר׳ שאותו הקימה ומנהלת שרה אהרונוביץ קרפנוס, שמקפידה לברור שירים נבחרים לפי תחומים שונים. המלחינים התחברו לשירים שכתבתי בגלל הנושאים שלהם, בשל סגנון הכתיבה שלי וחיבור אישי שלהם לשיר".

לסיום, אילו יוצרים השפיעו עליך?
״יוצרים רבים השפיעו עליי בתחומים השונים שבהם עסקתי בחיי. אשמח להזכיר כמה שמות מתחומים שונים. בכתיבה הומוריסטית השפיעו עליי שייקה אופיר, הגשש החיוור ואלי יצפאן. בכתיבתי הושפעתי מחנניה רייכמן, משמשון מלצר, מדידי מנוסי, מחיים חפר, מחיים סבתו, מדיימון ראניון ומרבים אחרים. בצילום השפיעו עליי, בין היתר, ריצ׳ארד אבדון, דורותיה לאנג, אן ליבוביץ׳ ואנסל אדאמס".

 

הספרים ׳אמריקה׳ ו׳אהבה וגלידה׳ מאת אהוד נוה זמינים ב"אמזון" בקישורים הבאים:

"אמריקה":
https://www.amazon.com/dp/B09TMWPBNM

"אהבה וגלידה":
https://www.amazon.com/dp/B09SBNJV83

בהמשך יהיו הספרים זמינים בגרסה דיגיטלית באתרים כגון "עברית" ואחרים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

כתבות נוספות

ראשי

עושה גלים בין הדפים

השבוע נסקור סדרת ספרים לנוער שנועדה להשמיע את קולם של ילדים הסובלים מהפרעות שכיחות, ספר ילדים המלמד על ערכים טובים לחיים באמצעות דמות חמודה של

קרא עוד »
אופנה

"קיבלתי הזדמנות לבחור שוב בחיים"

האומנית הבינלאומית אליזבט לורן (זכאים) מעצבת שמלות כלה יוצרת תחת המותג "Jewelry Wall  925" יצירות בסגנון יודאיקה מודרנית – עבודות יד הכוללות מסגרות ומשלבות סמלי

קרא עוד »
צרכנות

חוק דיווח נוכחות 2022

החוק בישראל מחייב מעסיקים לעקוב אחר שעות העבודה והמנוחה של העובדים. אם העובדים תובעים את מקום העבודה שלהם לגבי נושאים שונים שקשורים לדיווח השכר או

קרא עוד »
צרכנות

לימודים בישראל

לימודים ההורים מדרבנים את הילדים מגיל צעיר להקדיש זמן לנושא לימודים לאור החשיבות של רובד זה בחיינו. זה מתחיל מגיל צעיר שבו הם לומדים את

קרא עוד »