יהונתן דנינו מחבר הספר השאהיד האמריקאי. צילום: נטלי פורטי

"הוליווד זה עגל הזהב ודווקא שם מצאתי שם את הזהות היהודית שלי"

יהודי, כוכב קולנוע ענק ורבי נכנסו לבאר בהוליווד.. זו לא התחלה של בדיחה אלא סיפור שקרה באמת. יהונתן דנינו, (אחיה הקטן של מיכל רנד), החל את דרכו המקצועית כשחקן ונסע להוליווד כדי להגשים את עצמו. שם עבד כשומר הראש של ארנולד שוורצנגר, בתקופה זו מצא את ייעודו האמיתי, שב לארץ – וחזר בתשובה.

דנינו, המתגורר כיום בעיירה המקסימה חריש שהיא אחותה הקטנה של מודיעין, הוציא לאור לאחרונה את ספר הביכורים שלו "השאהיד האמריקאי". את החלום להיות שחקן בהוליווד זנח אך הוא עובד להגשים את החלום השני שלו, להיות סופר.

"חלק מהמתנות שנתן לי הקדוש ברוך הוא זה כתיבה. אני קורא את הספר ואנשים קוראים את הספר ורואים שיש פה כישרון גדול והייתי רוצה ומתפלל לקדוש ברוך הוא שיתן לי להמשיך בדרך הזו. אני כתבתי עוד ספרים: ספר ייחודי לנוער למגזר החרדי מה שמאוד חסר מאוד בנוף הזה, ואני גם כותב בימים אלה ספר נוסף על פושע נאצי שרצח אלפי יהודים".

יהונתן, הספר הזה הוא רומן. איך זה מתכתב עם הציבור החרדי שאתה חלק ממנו?
"אין בספר אלמנטים אוטוביוגרפיים. בשל היותי אדם דתי יש "מיני-עלילות" בספר למשל דברים שקשורים לערכים של עולם היהדות. הדמות הראשית מגלה באיזה שלב שהוא לא גוי אלא יהודי. במהלך העלילה הוא כועס על האלוקים על שלקח ממנו את אהובתו שנהרגה, ועולות בו שאלות שאנשים במצבים כאלה שואלים את עצמם ממקום של אובדן: האם האלוקים קיים? ואיך הוא יכול להיות רחמן אם הוא עושה דבר כזה? אני לא רוצה לגלות את הסוף אבל הוא מגלה לאט לאט שעם ישראל הוא עם מאוד מיוחד והוא אף מחליט להתגייר. יש בספר הרבה תפניות ותגליות". 

אתה שחקן במקצוע שלך, למה לא כתבת סרט אלא ספר?
"נכון, אני שחקן. למדתי משחק בארה"ב ועסקתי במשחק אבל כשכתבתי את הספר הזה ייעדתי אותו להיות סרט, והוא אכן בנוי לכך אני מחכה ליום שהוא יהפוך לסרט. הוא סיפור שמתרחש בארבע יבשות ובעשר ערים והוא מתפרס על פני כל העולם. זה סיפור על סוכן סי.איי.איי שמתאהב בבת יהודים ויש הרבה מתח ואקשן".

ספר לנו מתי ואיפה מצאת את הזהות היהודית שלך?
"כשגרתי בהוליווד עבדתי כשומר ראש אצל 'מר שרירים' בכבודו ובעצמו ארנולד שוורצנגר. מהתקופה הזו אגב שאבתי הרבה השראה לפעולות האקשן לספר שלי. בתקופת הוליווד התעורר אצלי הניצוץ היהודי וכל מה שקשור לחזרה ליהדות. כביכול הייתי בסביבה שהיא ההיפך הגמור אבל הגמרא אומרת: 'ישאלו אותך איפה האלוקים שלך תגיד בכרך גדול שברומי.' זאת אומרת שדווקא במדבר השומם הזה מיהדות שכולו גשמיות ורדיפת ממון שזה ההיפך הגמור מתורה אפשר למצוא את האלוקים".

לקינוח הוא נזכר באנקדוטה: "במסגרת העבודה שלי כשומר ראש שלחו אותי להביא מהאולפנים צ'ק לארנולד עבור תפקיד שהוא גילם. החזקתי ביד צ'ק של 20 מיליון דולר, הסתכלתי עליו ופינטזתי לרגע שכתוב שם את השם שלי".

לראיון הוידאו המלא: 

 

לרכישת הספר אונליין בחנות במבוקס:

השאהיד האמריקאי

 

 

 

 

 

 

 

 

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

כתבות נוספות

ראשי

עושה גלים בין הדפים

השבוע נסקור סדרת ספרים לנוער שנועדה להשמיע את קולם של ילדים הסובלים מהפרעות שכיחות, ספר ילדים המלמד על ערכים טובים לחיים באמצעות דמות חמודה של

קרא עוד »