ד"ר ברוך ברלינר ונחום סלוצקר. צילום:יח"צ

אלוהי המוזיקה ראיון עם המלחין ברוך ברלינר

איך הפכה התורה אפילו למפורסמת יותר ברחבי העולם? בריאת העולם, קין והבל, ברית הקשת וענן, אברהם אבינו ועכשיו גם סיפור סולם יעקב הם חלק מסיפורי ספר בראשית שהולחנו על-ידי המלחין ד"ר ברוך ברלינר

שלושת הפואמות הסימפוניות של ברלינר מבוססות על פסוקי התורה, בעיקר מספר בראשית. בכל אחד מהקונצרטים ובכל מדינה הקריין המקומי מקריא פסוקי תורה השזורים ביצירה בשפה המקומית. הפריסה העולמית לקונצרטים של ברלינר מתאפשרת בזכות העובדה שהתורה תורגמה לכ-700 שפות.

במסגרת הפרויקט הבינלאומי שנקרא: "Baruch Berliner's Genesis International Project" בוצעו עד כה יצירותיו של המלחין הישראלי ב-32 מדינות שונות בארבע יבשות. כל הקונצרטים של הפרויקט הופכים לאירוע חברתי ותרבותי, בו שותפים שגרירי ישראל בעולם וגם שגרירים של ארצות אחרות, חברי הקהילות היהודיות, אמנים וסופרים מקומיים.

יישבנו לשיחה עם ברוך והמפיק המוזיקלי הצמוד נחום סלוצקר על הסרט "הכתובת על הקיר" בכיכובו של אלכס אנסקי, המתעד קונצרט היסטורי של ביצוע יצירתו של ברלינר בקייב אוקראינה, עם 120 משתתפים שמתייחס גם לטבח בבאבי יאר. הסרט השתתף ב-9 פסטיבלים בינלאומיים, ומציג לחן חדש של ברלינר ושל נחום סלוצקר לתפילה "אל מלא רחמים".

אמנים בישראל שואלים מדוע אמנים בעולם לא גינו את הטבח שקרה בנובה?
"אני יכול העיד ממה שאני חוויתי. האמנים שאני עובד איתם – כולם גינו את הטבח. יותר מזה, בכל קונצרט לא היה אחד שלא גינה, בסוף ההופעה היו מחיאות כפיים סוערות לרוב, כל האולם קם על רגליו ומחא כפיים ונגשו אלי הרבה אנשים ולא רק בקשו שאני אחתום אלא הביעו את דעתם על היצירה וגם על המצב בישראל והביעו סימפטיה. הקהל הגיע לראות יצירות של מלחין ישראלי ולכן לא ציפיתי שהם אנטי ישראלים".

מה אתה אומר על כך שאיסלנד הכריזה שלא יישתתפו באירוויזיון אם ישראל תשתתף?
"כמובן שדעתי לא חיובית. הייתי פעמיים באיסלנד וזו ארץ נפלאה ומאוד יפה עם 300 אלף תושבים בסך הכול. ראיתי שמי שקובע מה שהעם יגיד או לאן שהרוח תנשב זה אדם שיש לו הרבה השפעה. תגיד לי מי המושל ואגיד לך מי העם".

 

נחום סלוצקר. מתוך הסרט

 

נחום, מה דעתך על זה שאייל גולן נתבע בהאג על אמירותיו?
"אני חושב שמי שעוסק בזה כולל בית המשפט לא מבין מה היא דמוקרטיה. במשטר טוטליטארי הכל ברור. יש את מי שבעד השלטון ומי שנגד, מי שנגד הם כמובן בוגדים. במדינה דמוקרטית אי אפשר לסתום את הפיות לאנשים ולכן זו דעתו של איל גולן וזו זכותו להביע אותה. להביא אותה לפתחו של בית המשפט ואפילו לבית המשפט הבינלאומי בהאג זה מגוחך, אני מקווה שלא יתייחסו לכך".

"אני רוצה להזמין אתכם לסרט שלנו הכתובת על הקיר ב-26.1.24 בסינמטק תל אביב. בסרט אנחנו שואלים את השאלות: מי אנחנו? למה אנחנו? מדוע בני אדם הופכים למפלצות? ואני רוצה לומר שמאז שאני ילד אני שואל את השאלות האלה. ובסרט שלנו הכתובת על הקיר אנחנו מנסים לענות על השאלות הללו ואנחנו מקווים שהקהל שיצפה בסרט ייצא משם עם המחשבה ויחפש את התשובה".

לכתבת הוידאו המלאה עם ברוך ברלינר ונחום סלוצקר: 

לינק לטריילר של הסרט הכתובת על הקיר: 

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

כתבות נוספות

ראשי

עושה גלים בין הדפים

השבוע נסקור סדרת ספרים לנוער שנועדה להשמיע את קולם של ילדים הסובלים מהפרעות שכיחות, ספר ילדים המלמד על ערכים טובים לחיים באמצעות דמות חמודה של

קרא עוד »