האמנית ג'וי אדר שביט. צילום: נטלי פורטי

גלריית פחות מאלף: "העם צריך לתמוך באמנות זה כמו פירות וירקות"

מלחמת "חרבות ברזל" מכה גם באזור המרכז שנחשב לעורף החזק של ישראל שספג מאות התראות ושיגורים. יצאנו לבדוק איך סצנת האמנות מתמודדת עם המלחמה שנראה שתימשך עוד שבועות רבים

גלריית "פחות מאלף" הוקמה לפני עשר שנים במטרה להנגיש אמנות ישראלית מקורית לציבור הרחב. כל הפריטים בה נמכרים במחיר של עד 1,000 דולר. לצד אמנות מקורית של אמנים ישראליים בכירים דוגמת יאיר גרבוז, מנשה קדישמן ז"ל ויגאל תומרקין אפשר למצוא יצירות של אמני רחוב מובילים ופורצי דרך.

 

גלריית פחות מאלף. צילום: נטלי פורטי

המקום עמוס ביצירות אך בתוך הכאוס הצבעוני מתגלה אסתטיקה מוקפדת להפליא המקדשת ומשמרת תנועה. הצופה מרגיש שהוא מבקר בתוך חלל שבו לא כל הפינות סגורות  – שהוא נחשף לסודות של היצירות התלויות על הקיר. ישבנו לכוס קפה עם אלי אדרי הבעלים של הגלריה פטרון אמנות בהווה וקואצ'ר תעסוקתי בעברו.

 

אלי אדרי, "תמצית הישראליות היא להיות חבר. גם בקהילת האמנים כולם חברים". צילום: נטלי פורטי

איך אתם חוגגים עשור לקיומכם?
"אני מקווה שעד אפריל נוכל בכלל לחגוג, אנחנו מקווים שהמדינה תצא מהמצב הזה".

אתם נעזרים במתווים השונים?
"אנחנו בתוך התהליך, מחכים כמו כולם. היינו סגורים חודש וחצי במהלך הלחימה ופתחנו מחדש לפני שבוע. שני בניינים מאתנו פה בשכונה נפל טיל שגרם להרס כמעט מוחלט של בניין".

בין הקורונה למלחמה, איך שורדים?
"בקורונה איבדנו ארבעה סניפים ואת הסניף בסן פרנסיסקו. איבדנו את כל מה שבנינו בעשור הזה . נשאר רק הסניף הזה בתל אביב שהוא התחיל את כל הדרך. ציפינו שאחרי הקורונה כמו לאחר שריפה גדולה שיגדל ירוק ויחזור היער בסופו של דבר. הגענו קצת להתקדמות ואז המלחמה הגיעה וקטעה את הניצנים של ההתאוששות, מסתבר שהאמנות הישראלית גוססת דווקא כשנלחמים על הבית".

המלחמה נגעה גם בשותף העסקי של אדרי אליעד יהלום, שמשפחתו היו בין החטופים שחזרו: "בני משפחתו חזרו בצורה מלאה חוץ מהאב. תמכנו בו כמה שיכולנו בסיטואציה ההזויה הזאת. הוא נסע להיות עם המשפחה בדרום, כשהיה מגיע בחזרה למרכז היינו יושבים אתו ונתנו לו כתף לפרוק עליה. אנחנו כמובן כולנו מתפללים לשובו של האב".

פחות מאלף קוראת לאמני הדרום
"אם פה בלתי אפשרי להתפרנס מאמנות אנחנו יודעים שבדרום הארץ הרבה יותר קשה להם ויש הרבה אמנים במצוקה. אנחנו קוראים לאמנים תושבי העוטף להגיע אלינו ולהציג את עבודתם במרכז הארץ בתקווה שיקבלו חשיפה רחבה לאומית ואפילו בינלאומית רחבה".

דניאל לנצ'נר, הוא sano ve billa נכה צהל אשר נפצע במלחמת לבנון השנייה ומאז מוצא את שלוותו ביצירה. דניאל שלמד בין היתר תקשורת חזותית, מציג בגלריית פחות מאלף עבודות בסגנון מיקס מדיה בשילובים של טושים וצבעי שמן.

 

דניאל לנצ'נר. צילום: נטלי פורטי

ליוצאים קבוע הוא מספר כי: "האמנות שלי התחילה מזה שאני נפצעתי במלחמת לבנון הייתי צנחן ובעצם שם היה הרבה מאוד בלאגן כמו שכולם יודעים. באמנות מצאתי כלי שאני יכול לבטא את עצמי ולפרוק את כל מה שיש לי בפנים בעיקר באמנות שהיא יותר אבסטרקטית כמו שאני עושה".

חרבות ברזל עושה לך טריגרים?
"המלחמה עושה לי הרבה עצבים בגוף לצד הרגשה של גאווה אני מוצא את המקום שלי בתוך זה. אני רואה אנשים שהיגרו מפה ואני לאט לאט מבין שאין לאן ללכת. לא יקבלו אותנו לעולם בשום מקום אחר, לא נוכל להסוות את עצמנו לא נוכל לשקר לגבי עצמנו אנחנו עם ישראל אנחנו יהודים".

לכתבת הוידאו: 

 

Zigzag. צילום: נטלי פורטי

גלריה פחות מאלף:
אברבנאל 60, שכונת פלורנטין תל אביב

טלפון: 03-6526061

שעות פתיחה: א-ה: 09:00-16:00 | שישי: 10:00-14:00 | שבת: סגור

 

אינה גורוחוד. צילום: נטלי פורטי

מחכים לכם בפלורנטין!

 

 

 

 

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

כתבות נוספות

ראשי

עושה גלים בין הדפים

השבוע נסקור סדרת ספרים לנוער שנועדה להשמיע את קולם של ילדים הסובלים מהפרעות שכיחות, ספר ילדים המלמד על ערכים טובים לחיים באמצעות דמות חמודה של

קרא עוד »