קרדיט תמונה FREEPIK

להשפיע לטובה בגילאים הקריטיים ביותר – חינוך לגיל הרך

 

מורות, מורים ואנשי מקצוע נוספים בעולם החינוך זוכים לבלות את זמנם עם הדור הצעיר ולהשפיע עליהם לטובה בהקניית ערכים ולימוד, , הם מעצבים את פני דור העתיד. במיוחד בגילאים צעירים במיוחד, מדובר בזכות של ממש להשפיע בצורה טובה ומשמעותית על הילדים ובני הנוער של השנים הבאות.

ללימודי חינוך לגיל הרך מספר יתרונות משמעותיים ביותר אשר הופכים תחום זה  לאטרקטיבי במיוחד, אפילו בהשוואה למסלולים אחרים בתוך עולם החינוך. מדוע, ואילו מסלולי לימוד והתמחות עיקריים ניתן למצוא במסגרת תחום החינוך לגיל הרך?

עבודה משמעותית

אולי המאפיין המרכזי אשר הופך את לימודי הגיל  הרך לאטרקטיבים במיוחד הוא המשמעות הנלווית לעיסוקם השוטף של אנשי החינוך המתמחים בעבודה עם גילאים אלו.  עבודה במסגרת חינוכית לגיל הרך היא מהדרכים המשמעותיות ביותר שבנמצא להשפיע לטובה על ילדים ופעוטות, ולסייע להם להתפתח בצורה מיטיבה לקראת עתיד טוב וורוד. מי שלא התנסה בהורות או בזכות לחנך ילדים בשנותיהם הראשונות לחיים (הגיל הרך נחשב לגילאי אפס עד שש) כנראה לא הרגיש עדיין עד כמה משמעותית ומעצימה חוויה זו. אנשי חינוך אשר מתמחים בחינוך לגיל הרך זוכים לעשות זאת באופן מקצועי ועל בסיס יומיומי, ולכן נהנים מאחד מסוגי העיסוק המקצועי המשמעותיים והממלאים ביותר שרק ניתן להעלות על הדעת.

ואכן, אם תעשו סקר קצר בקרב אנשי חינוך המתמחים בגיל הרך תגלו כי רובם המכריע אכן מרגיש בדיוק כך – הם/ן אוהבים/ות את העבודהוקמים מדי בוקר עם תחושת סיפוק ושליחות של ממש.

מסלולים שונים לחינוך לגיל הרך

בעולם האקדמי בישראל, בפרט במכללות  המתמחות בחינוך, ניתן למצוא כיום כמה וכמה מסלולים  במסגרת הלימודים לתואר בחינוך לגיל הרך, כל אחד עם התמחות בכיוון מעט שונה.

למשל – חינוך מיוחד לגיל הרך (לילדים קטנים בעלי צרכים מיוחדים הזקוקים למסגרת של חינוך מיוחד). זהו מסלול המאפשר לשלב את לימודי התואר  עם התמחות בחינוך המיוחד, ובכך להתמקצע בשניים מהתחומים החשובים ביותר שבעולם החינוך כולו.

דוגמה נוספת היא חינוך ולדורף לגיל הרך. חינוך אנתרופוסופי  שהפך מבוקש ופופולארי במיוחד בישראל במהלך  שני העשורים האחרונים, ונחשב לאחד מענפי החינוך האלטרנטיבים הנפוצים, במיוחד עבור גילאים צעירים. . בארץ פועלים כיום הרבה מאוד גני ילדים ובתי ספר הפועלים  ברוח חינוך ולדורף. הביקוש למורות ומורים בעלי הכשרה בחינוך ולדורף לגיל הרך הוא גבוה ביותר, וצפוי רק לגבור בעתיד.

בנוסף, קיימת גם תוכנית של הכשרת אקדמאים לחינוך לגיל הרך, המאפשרת גם למי שאינו מחזיק בתואר בחינוך לעבור הכשרה מקצועית במסגרתה תוענק לו תעודת הוראה לגיל הרך.

 

לסיכום, חינוך לגיל הרך הוא אחד מתחומי ההתמחות האטרקטיביים והמספקים ביותר בעולם החינוך כולו. בואו להשפיע לטובה על הילדים הקטנים והפעוטות של היום, בתקווה שיגדלו להיות אנשים מאושרים, בעלי כלים ועולם פנימי עשיר.

למידע נוסף הכנסו לאלתר מכללת אורנים המובילה בתחום החינוך בכתובת

https://www.oranim.ac.il/sites/heb/pages/default.aspx

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

כתבות נוספות

ראשי

עושה גלים בין הדפים

השבוע נסקור סדרת ספרים לנוער שנועדה להשמיע את קולם של ילדים הסובלים מהפרעות שכיחות, ספר ילדים המלמד על ערכים טובים לחיים באמצעות דמות חמודה של

קרא עוד »