זדורוב. מתוך עטיפת הספר "האיש שלא היה שם" (בהוצאת "איפבליש")

זדורוב ימות בכלא

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב email

אני לא נביא ולא בן נביא אבל אני יודע דבר אחד או שניים על הפרקליטות, ובמקרה של רומן זדורוב זה מספיק כדי לקבוע שהאיש האומלל הזה – שעל פי כל הסקרים רוב העם מאמין בחפותו – יירקב מאחורי הסורגים עד יום מותו.

הסיבה לכך היא שילוב של אגו וכוחנות של מערכת אכיפת החוק, שלמדה את הלקח מפרשת ברנס ולא תאפשר עוד הודעה בטעות – שכזכור במדינת החלם שלנו גוררת רק פיצויי עתק, אבל לא חלילה אשמה פלילית של תופרי התיקים.

הייתה לפרקליטות אפשרות לסגת בחן (אם אפשר לקרוא ל-15 שנה של עינוי דין "חן") אם רק הייתה מבטלת את כתב האישום ומאפשרת את שחרורו של השרת המסכן, אבל למה שתעשה את זה? כדי שהוא יפתח את הפה בראיון בלעדי באולפן שישי ויביך את המעורבים במחדל שברוב חוצפתם מסרבים לאפשר לו להשתחרר למעצר בית במהלך המשפט החוזר?

כדי לקבור את רומן עד הסוף הם גם סגרו באותו מעמד מביך ושערורייתי את התיק של א.ק, כמו רצו לומר "גם את הספקות לא נתיר". נגמרה החגיגה, סוגרים את כל החורים בכתב האישום המחורר לפני שעוד שהקמפיין לשחרורו של זדורוב יגיע לתמיכה של 2 מיליון איש (בפעם האחרונה שבדקתי הוא לא רחוק משם).

ככתב ותיק ראיתי וגם שמעתי הרבה מחדלים משטרתיים, אבל ממה שמסתמן בתיק הזה אין ספק שיש לאזרחי ישראל הרבה סיבות לדאוג, ובראשן הידיעה שאדם בלי כסף, בלי מעמד ובלי לובי נרמס כאן בלי שאלות, בלי תהיות, ואלמלא יוצרי הסדרה "צל של אמת" גם בלי חשיפה תקשורתית.

לא רק לציבור יש סיבה לדאוג – במשקל של "היום אני אוכל את הכאפה של הפרקליטות ומחר אתה" – אלא גם לפרקליטות ולבתי הדין יש סיבה גדולה – אולי יותר – לדאגה כי בחמש השנים האחרונות ירד מדד האמון של הציבור במערכת אכיפת החוק (בין השאר בגלל פרשות כמו רות דוד) לשפל המדרגה.

פעם אמרו "יש שופטים בירושלים" כסימן לתקינות המשטר, היום אומרים את המשפט כסוג של עדות לבריונות המשפטית שאחזה במערכת אכיפת החוק, שהפכה למערכת אניסת החוק.

בלי שיאשימו אותי בהסתה למרד אציין כי לכל אורך ההיסטוריה המהפכות התרחשו על רקע הירידה של אמון הציבור במוסדות (ממוסד המלכות ועד למשטר הדמוקרטי שחדל להיות כזה). הציבור יכול לספוג עלייה במחיר המילקי, אפילו אגרת גודש בכניסה לתל אביב, אבל ברגע שיהיה ברור לכמות מספקת של תושבים שזו מדינת משטרה – באותו רגע יקרה מעצמו מה שחבר הכנסת מוטי יוגב הטיף לו: "לעלות עם דחפור די-9 על בית המשפט העליון ולהרוס אותו".

ולמרות כל מה שנאמר כאן יש דבר אחד טוב בשביל זדורוב שהוא לא הופלל במדינת האם שלו, שם הוא כנראה היה נופח את נשמתו הרבה לפני הפרק הראשון של "צל של אמת". שם בטח היו קוראים לסדרה "פרבדה, חרשו".

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

כתבות נוספות

גיימס בונד 2021 דניאל קרייג לשעוני אומגה צילום יחצ חול
תרבות

מה השעה בונד?

השעון החדש של ג'יימס בונד מבית אומגה ייחשף במקביל להשקת הסרט החדש "לא זמן למות". ישראל תהיה המדינה השנייה בעולם שתקרין את הסרט לקהל הרחב,

קרא עוד »
אירוע הקרנת סרט דוקומנטרי במוזיאון נחום גוטמן צילום מאי עבאדי גרבלר
תרבות

לשתוק מעט ביחד

מוזיאון נחום גוטמן לאמנות, מזמין את הקהל הרחב להקרנת הסרט הדוקומנטרי: "איך אומרות שתיקה". הסרט בבימויה של שיר ניומן זכה בפרס הביכורים בפסטיבל דוקאביב ועלה

קרא עוד »