מוש חוג'ה ונטלי פורטי צילום רדיו סול
מוש חוג'ה ונטלי פורטי צילום רדיו סול

של מי הקואליציה הזו?

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב email

באופן כללי, הממשלה מתקדמת לקראת ההצעה על התקציב, יש להם מרווח קצר מאד ולכן הם צריכים להיערך בקפידה, על מנת למנוע עריקות ותקלה בהצבעה.

למרות שההערכה הרווחת היא שאם לא תהיינה הפתעות – הם יצליחו להעביר תקציב, זה לא קורה בלי בקלות.

בממשלה הזו יש הרבה חריקות, ומאבקים בין הקצוות השונים, ויאיר לפיד – שלקח על עצמו את תפקיד הגננת  – ביטל את כל הנסיעות שלו לחו"ל –בעצם כדי לתחזק את הקואליציה.

בהנחה שהם יצליחו להעביר את התקציב – זה יכניס שם שקט תעשייתי וההערכות הן שזה ייתן לממשלה הזו אוויר למשך שנה וחצי שנתיים.

אבל לא הייתי בונה על זה יותר מידי – כי ידוע שממשלות נופלות לא בגלל אופוזיציה – אלא בגלל מלחמות בתוך הקואליציה.

ובאופוזיציה – הם מתחילים לעכל את זה שהממשלה הזו מחזיקה יותר זמן ממה שהם צפו, וככל שהזמן עובר, נתניהו, בלית ברירה מחריף את הטון. הנאום שלו בכנסת השבוע היה אגרסיבי ביותר.

 

 

היה את הסיפור של הביקור של גנץ במוקטעה, ואת העובדה שבנט חשף בכנסת את המאמצים לגילוי רון ארד מבלי ליידע את גנץ. התחושה לגבי גנץ, מהרגע הראשון שהוא מאד מתוסכל שהוא לא ראש ממשלה, כי הוא היה די קרוב. ואם 6 מנדטים יכול, אז למה ש-8 של גנץ לא יהיה ראש ממשלה.

כאן חשוב להבין – מהרגע שנפרץ הסכר, כל אחד רואה את עצמו כראש ממשלה פוטנציאלי  – ויש בניהם תחרות סמויה, שבה כולם שואפים לאותו תפקיד. בדיוק, יש כאן ניגוד מובנה בין המפלגות שחברות בממשלה, וזו בעיה של שיטת המשטר בישראל.

המפלגות שחברות בקואליציה מתפקדות לעיתים כאופוזיציה לממשלה, ולכן אין להן סיכוי להצליח.

מרקל הגיעה לישראל כדי לסמן את מחויבותה של גרמניה לישראל וזה ביקור חשוב. לדעתי זה נקבע עוד בימי נתניהו, כי אצל הגרמנים הכל מתוכנן מראש הרבה זמן. עם בנט לא היו לה קשרי עבודה, זה היה ביקור של היי – ביי.

אבל הדבר המעניין שהיא לא נפגשה עם נתניהו, וזה אומר הכל – היא חרגה מהפרוטוקול ולא קיימה פגישה עם יו"ר האופוזיציה, ובכך הביעה את סלידתה מנתניהו האיש. הרכילות מספרת שבאחת הפגישות שלהם היא אף אמרה לו שהיא לא מאמינה לאף מילה שיוצאת לו מהפה. מבחינת נתניהו – זו  בהחלט לא מחמאה.

המפלגה של מרקל לא סיימה כמפלגה הגדולה, וזה סוג של הפסד, אבל גם שם יש משטר פרלמנטרי, גם שם יצטרכו להרכיב קואליציה וההערכות הן שזה ייקח מלא זמן.

נכון מאד, והמקרה של גרמניה מלמד שהצורך להכניס תיקונים במשטרים פרלמנטריים  נכון לעוד מדינות, לא רק לישראל, ואני אשמח להיות חיל החלוץ בעניין הזה, גם ביחס למדינות.

הכותב הוא עו"ד מוש חוג'ה, הפרשן הפוליטי של "הקול טוב" (רדיו סול, רביעי בארבע)

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

כתבות נוספות