הספר "גירת הגמל" מאת רותי זוארץ, צילום: הוצאת עמדה

"גירת הגמל" – ספר שירים חדש לסופרת והמשוררת רותי זוארץ

Share on facebook
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on email

ספר השירים השלישי של רותי זוארץ, העובדת מזה שנים כעיתונאית בכלי תקשורת רבים בישראל, יוצא לאור בהוצאת עמדה ובתמיכת קרן ראש הממשלה. בימים אלו היא כותבת סדרה קומית על משוקמות הפרעות אכילה הפותחות מסעדה

רותי זוארץ, משוררת, סופרת ועיתונאית, מוציאה בימים אלו את ספרה השלישי, "גירת הגמל", שיצא לאור בהוצאת "עמדה" ובתמיכת קרן ראש הממשלה. היא כתבה עד כה שני ספרים: "אכולות" (זמורה ביתן, 2008) ו"יותר מכֹּל" (עמדה, 2014).

רותי זוארץ, העובדת מזה שנים רבות כעיתונאית בעיתונים "גלובס", "מעריב", "ידיעות אחרונות" ובאתר  "אונלייף", עובדת בימים אלו כעיתונאית במוסף סופ"ש של "ישראל היום" ובאתר "שווים".

כמו כן, היא עוסקת כלקטורית וככותבת סדרה קומית על משוקמות הפרעות אכילה הפותחות מסעדה. מדובר בנושא כאוב אצל זוארץ, שכן לצד ההצלחות והעשייה היא חולה באנורקסיה בולמיה שבעקבותיהם אושפזה בבתי חולים רבים בישראל.

לפני מספר חודשים היא שוחררה מהמחלקה להפרעות אכילה לביתה, שהוא דיור ציבורי. ספונה בבדידותה היא חזרה להרגליה, התעלפה ושברה חוליות בעמוד השדרה, בצוואר וכתף. עם צאתו לאור של ספרה השלישי, היא מגשימה חלום גדול עבורה ומספרת על החלום, על שברו ועל כך שאין באמת טיפול רציני בארץ להפרעות אכילה.

זוארץ: "תל השומר הוא המקום היחיד שמטפל בסכנת חיים, אבל הוא רק פלסטר ולא באמת טיפול בקהילה. טיפול בקהילה ניתן רק אם את במשקל סביר ומחוץ לסכנת מוות, כשאין באמת מענה לחולות קשה שמתות באין מי שקשוב להן".

רן יגיל כותב בכריכה האחורית של "גירת הגמל": "יש משהו ממכר ומכשף בשיריה של רותי זוארץ. מתחשק לך לקרוא בם עוד וָעוד. השירים עולים אליך לגרונך מתוך הקיבה הפואטית שוב ושוב, ואתה לועס אותם ודש בהם. לא הספקת לבלוע אחד, ארוך או קצר, ומייד צץ לו אחד נוסף. כי זוהי דרך הכתיבה של זוארץ, היא חיה כשהיא כותבת, והיא כותבת כשהיא חיה. בשבילה השירים הם מוצר צריכה בסיסי ופעולת הכתיבה כאקט אינטימי רב תנופה, פשוטה ומורכבת כאחת כמו לעיסה ואכילה, והיא מכשפת אותנו במילותיה. הייתי אומר שהיא אוכלת מילים וביטויים ופולטת שירים".

רן יגיל מוסיף ומפרט: "שלושה שערים יש לספר היפה הזה 'גירת הגמל'. בראשון שירים בימתיים יותר, תיאטראליים יותר, דרמטיים יותר, גדולים מן החיים: 'תריסר שירים מהמופע'; השער השני, זה הארוך, 'רצף שירים מהחיים' מכיל שירים בעלי יסוד יומני ביוגרפי חזק, והשער השלישי מייצג שירים מהחיים האלטרנטיביים, הווירטואליים, אלה שנמצאים כל הזמן לצידנו, 'עשרה שירים מהפֵייס'. עם זאת, ועל אף החלוקה, כל שער שלה מכשף בפני עצמו, ממש כמו בשיר הסינגולארי שלה שאני כל כך אוהב – 'מכשפולה'".

לרכישת ספר השירים "גירת הגמל" מאת רותי זוארץ:
https://katzr.net/6237ea

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

כתבות נוספות