מסע הקסם המסתורי של אלדד ויהלי

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב email

כשהייתי ילד, ההורים שלי היו נפגשים בבת ים בשבתות עם זוג חברים טובים ונאלצתי בעל כורכי להתלוות אליהם. הפגישות האלה זכורות לי כשעמום מחוץ. הייתי מציץ כל שנייה בשעון מחכה שייגמר כבר הסיוט הזה ונחזור הביתה, אבל זכורה לי פגישה אחת יוצאת דופן

אני יושב משועמם כשלפתע מהחדר שתמיד היה סגור בחור צעיר וחייכן וסימן לי בתנועת יד לבוא. מסתבר שזה הבן שלהם שהיה בחופשת שבת מהצבא. נכנסתי מהוסס בביישנות לחדרו ובתוך האפרוריות של הבית, התגלתה לי ממלכה קסומה עם תקליטים תלויים על הקירות, רשת דייגים שהשתלשלה מהתקרה עליה פזורות קופסאות סיגריות, מדף עם פירמידה ענקית של פחיות בירה ריקות, ריח קטורת באויר ושאר סממני ה'סבנטיז' שנראו לי סופר 'קוליים'. אז שאל אותי:
"ילד אתה מכיר את הביטלס"? "לא", עניתי נבוך. "אז בוא תשמע משהו מגניב", אמר ושלף מעטיפה פסיכדלית מהממת שהתגלתה כפס הקול של הסרט 'צוללת צהובה' תקליט עגול שחור ומבריק ועוד לפני ששמעתי רבע צליל התאהבתי בהם בגלל העטיפה המצוירת וכעבור דקה כשמילאו צלילי השיר 'צוללת צהובה' את החדר, נפלתי שדוד.

מספר חודשים אחר כך היה מבצע התקליטים של 'טמפו' שכל מי שגדל בשנות השבעים בישראל בטוח זוכר. מי שאוסף 24 פקקים של בקבוקי הקולה של טמפו, מקבל תקליט לבחירתו. אספתי בשקדנות ובמהירות 24 פקקים וצעדתי נרגש לנקודת החלוקה בכיכר סטרומה בחולון. כמובן שלקחתי בהתרגשות את התקליט הראשון של הביטלס בחיי עם עטיפה פסיכדלית יפהפיה הנקרא בפשטות 'Beatles ballads'.

חרשתי את התקליט הזה עד דק וכעבור מספר שבועות בחופש הגדול שבין כיתה ח' ל-ט', בזמן שחבריי כייפו בים, עבדתי במפעל בשר בדרום תל אביב בקיפול כיסוני בשר כדי לחסוך כסף ולקנות בסיומו של החופש את 12 התקליטים הרשמיים של הביטלס.

מאז ועד היום, 45 שנה, אני חולה במחלת הביטלס. מחלה חשוכת מרפא אך נהדרת שחולים בה 800 מיליון רוכשי תקליטים של הביטלס, ביניהם לא מעט אמנים ומוזיקאים: החל מאריק איינשטיין ז"ל שהקליט לא מעט 'קאברים' לשירי הביטלס, דרך יוני רכטר, שלמה גרוניך, גידי גוב, דני רובס, עידן אלתרמן וכלה באביהו מדינה, יהורם גאון וכמובן יואב קוטנר 'ביטלסולוג' ידוע ועוד רבים וטובים.

מעבר לגאונות, החדשנות, ההמצאות הבלתי פוסקות, הראשוניות בכל דבר שעשו והמטמורפוזה המוזיקלית הלא תיאמן בה הפכו תוך שלוש שנים מלהקת פופ מעולה לבנות, ללהקת רוק חדשנית עמוקה ופורצת דרך, הקסם של הביטלס בעיניי הוא בתלכיד האנושי של ארבעת חבריה המופלאים שמייצגים בעצם כל אחד את אבי הטיפוס האנושיים בכללותם (לנון המנהיג הכריזמטי, מקרטני החרוץ טוב הלב, האריסון המופנם שלא מספיק מעריכים ורינגו החייכן השמח בחלקו) וכמובן בסיפור שלהם, שהוא סיפור הוליווודי לכל דבר ועניין.

בסופו של דבר, מעבר להררי המילים שנכתבו עליהם, מדובר בארבעה נערים פשוטים מעיר נמל אפרורית באנגליה שמחליטים לכבוש את העולם (יש מספיק עדויות שזה אכן נאמר על ידם עוד לפני שקרה במציאות), עובדים קשה, כולל טירונות מפרכת של שנה וחצי בגרמניה ואז אחרי שכובשים את העולם, מתחלים כמו בכל סרט הוליוודי, להתבגר, להשתנות, להתרחק, לצבור עויינות ולריב על כסף, נשים, אגואים ומה לא ומתפרקים בייסורים לא פשוטים ובעויינות ניכרת.

אבל אחרי הכל, המוזיקה הגאונית והעל זמנית תישאר לתמיד ותמשיך לענג דורות על דורות של אנשים ברחבי העולם שמגלים בתורם את קסם הביטלס.

אלדד בוברוביץ' והמוזיקאי יהלי קינן, יחד עם הצלמת והדיג'י גלי מרגלית, מעבירים הרצאה חווייתית של 90 דקות על להקת הביטלס. בהרצאה משולבים למעלה מ-20 שירים בליווי גיטרה קלידים ואלדד סוקר בה את תולדות הביטלס על פני העשור של פעילותם המעניינת, מנקודת מבטו האישית והייחודיות.

מחיר קורונה: 80 שקלים לאדם, בקפסולות של 10 אנשים.

להרצאות החווייתיות של אלדד ויהלי:
https://www.facebook.com/eldad.bobrovitch/posts/10158579428064049

 

ערב ביטלס קסום

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

כתבות נוספות